bugün

https://www.instagram.com...jn/?igshid=NjIwNzIyMDk2Mg==

işte böyle kendi ülkemizde misafir olursunuz mk.
Onlar yer içerken anca bakarsınız!
Arap turist abi Arap turist. Accayip para var adamlarda. Iyi para bırakıyorlar.

allah onlardan razı olsun. Arap turistler olmasa esnaf bitik lan...
yabancı turist.

üniversitede bir dönem turist rehberliği yapmıştım. gidilen yerlerde turistlere serbest gezme zamanı tanınır ve toplanma yerinde olunması için bir saat verilir.

yabancı turiste 3 te burada ol dersen 14:45 de hepsi orada bekliyor olur.

ama ben çok 4 e 20 kala kuyumcuda pazarlık yapan yerli turist topladığımı hatırlarım çarşılardan.
yerli turist mi kaldı çoğu tatile çıkamayacak, tur yapamayacak kadar fakirleşti, onu bırak yemeye içmeye bile lüks diyorlar, kıçını yaprakla silen kabile ülkelerinin yabancı para birimlerine karşı bile değerleri kayboldu.
Yerli turist Ege’yi,
Yabancı turist Akdeniz’i tercih ediyor.

Bu arada 2022 ve 2023 yılları
hem yerli , hem yabancı turist sayılarında rekor kırmıştır. T.c. Tarihinde hiç bu kadar yerli, yabancı turist olmamıştır.
simdi ben oz be oz turksem ama yurt disinda yasiyorsam ve bok gibi parayla turkiyeye tatile geliyorsam ben yerli turist mi oluyorum, yoksa yabani turist mi?
Yerli turistler = t.c. Sınırları içinde yaşayan turistler. Mesela bok gibi parayla Ege sahillerinde tatil yapıyorlar.

Yurtdışında yaşayan t.c. Vatandaşları = yabancı turist.

Almanyalı Gurbetçilerin turist sayısı “Almanya’dan gelen turistlere” kaydırılıyor, “yerli turistlere” değil. Keza Almanya’nın kendi istatistiksel tutanaklarında, Almanya’da ikamet eden t.c. vatandaşlarının Türkiye izinleri, alman vatandaşlarının sayısıyla beraber hesaplanıyor. Yani Türkiye’nin verileriyle örtüşüyor.

Yani burdan size polemik malzemesi çıkmaz. Yerli turist, yerli turisttir.