bugün

yerli otomobil fiyatlarının 20-25 bin lira olarak planlanmasıdır.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25283917/
Dacia logan, renault symbol, fiat albea tarzı bir arac olacaksa, kalsın kardeşim.

Elin amerikalisinin 22 bin dolara ısıtmalı koltuklu, navigasyonlu, sunrooflusuna bindiği hyundai elantra ya bana burda, en boşunu 50 ye satıyorlar.

Sanayi bakanlığı akıllı olsun.

http://m.youtube.com/watc...-google&v=Qd-0hdOyigc
olmayan arabanın öngörülen fiyatıdır.

eskiden avrupa araba eroin gibiydi, binmek ne mümkün. gel gör ki kredi, taksit, ve serbest piyasayla beraber araç sahibi olmak kolaylaştı. pek fazla rağbet olacağını sanmıyorum ancak iyi iş çıkarmalarını canı gönülden istiyorum.
gümrük ve diğer vergiler düştüğü için bu fiyat caziptir , ithal olsa aynı araç 40 bin lirayı bulmaktadır ve pahalı olan herşey kaliteli değildir .
bu fiyat çok yüksek olur. atıyorum, kalitesi bir polo ayarında olacaksa fiyat iyi. ama fiat, renault veya peugot ayarında olacaksa kalite, hiç kimse almaz.

çok düşük fiyatlara araba üretileceğine eminim ve de biliyorum, ama bu işten çok para yiyecek olanların sıraya girdiklerinede eminim. bu sebeple global sermaye türkiye de araba üretimine izin verir ama ucuz olmasına izin vermez. bunun için iran gibi veya rusya, amerika gibi, almanya vb. gibi bağımsız bir ülke olmalıyız. ipler amerikanın, dolayısı ile yahudilerin elinde olduğu için ucuz otomobil beklemeyelim.
harbiden maliyeti çok da fazla değilse maserati quattroporte gibi birşey yapılsın yahu.
pahalidir. neden ben turkiyede yillarin tecrubesi renault, ford, fiat marka 25 bin liralik otomobiller varken, yeni uretime baslamis turk malini satin alayim ki? kaldi ki avrupa ulkeleri bile kendi otomobilerini, kendi ulkelerinde turkiyede satilan fiyattan neredeyse 10 kat daha ucuza satiyorlar. keza rusyanin 'lada' otomobilleri de rusyada bu sekilde satiliyor. neden biz kendi malimizi kendi ulkemizde ithal mal gibi pahali satacagiz? turk mali otomobillerin fiyatlari en fazla 10-15 bin lira arasinda degismelidir.
yapılacaksa kaliteli birşey yapılsın.
pahalıdır. ayrıca yapılacaksa kaliteli yapılsın veya dacia, fiat gibi yapılacaksa hiç yapılmasın gibi düşünenler de hata yapıyor. bir marka olacaksa bu, alt sınıf da yapmalı orta sınıf da. alt sınıf 15 20 bin arası, orta sınıf da 30-35 bin arası olduktan sonra isteyen istediğini alır. eğer orta sınıfı gerçekten kaliteli olduktan sonra herkes o fiyata alır diye düşünüyorum. Tabi yaptırırlar mı orası ayrı bir konu.
o arabayı yapacak babayiğidin çoktan belli olduğunu düşünündüğüm konu..
devrim arabaları filmindeki replikleri duyurmuştur bize.

üretimi pahalı diye diye bir cımbız markamız bile olmadı. şu hale bakıp utanmıyor musunuz, merak ediyorum. iş lazım, istihdam lazım, üretmek lazım, gelişmek, gerçek rakamlarla büyümek, dışa bağımlı olmamak lazım.
çok şaşılacak bir durum değildir. günümüz araba fiyatları ile karşılaştırıldığında uygundur.
günümüz araba fiyatlarıyla karşılaştığında uygun falan değildir. ithal araba kullanıyoruz biz. yedek parçası bile sıkıntı olabilecek bir arabaya kimse 25000 vermez. neyse bu tartışmalar arabanın kalitesini görüldüğünde işe yarayabilir.
yaklaşık fiyatı söylenince olmayan arabanın fiyatı mı olur diye yorum yapılan ama olmayan arabanın kalitesi sorgulanan bir yerli arabadır.
(bkz: doğmamış çocuğa don biçmek)
fiyatı ne kadar olursa olsun da allaşkına ismi doğan, şahin, serçe, kaplan, aslan, kuzgun, pars türevi birşey olmasın bu yerli otomobilin
daha kimin yapacağı bile belli değil ama fiyatı belli.
hayal dünyasının böylesi ancak tüklerde olur, en son söylenecek şeyi ilk söylüyoruz.
"yabancı bir şirketin de yerli otomobil projesini gerçekleştirebileceğini ifade etti."

bakandan inciler. bu mantıkta Türkiye'de üretilen her otomobil zaten yerli otomobil. ne gerek var güya yenisini üretmeye değil mi?
yerli malı kullanımına dolaylı bir teşviktir.
hangi segmentte 20-25 bin tl olduğu da önemlidir.
önce yapalım, fiyatını belirlemesi kalsın. doğmamış çocuğa don biçme metaforu baya.
fiyat belirlenirken de doğal olarak tüketici tepkilerini toplamaları doğaldır.
pazarlık payı olmalıdır, ne de olsa yerli üretim.
ötv ve kdv ile 40 bin lirayı bulacağı için palavradır. vergiden vazgeçer mi devlet baba?
2-2,5 milyon allah kuruşuna eşittir.hamd olsun!