bugün

Bu kadar kelimeyi sarfederek vakit kaybına gerek kalmadan kısaca enayi diyebileceğiniz insan modelidir. Türkiye gibi bir ülkede 50 ytl'yi bulma şansına sahip olupta, almayan yürüyüp giden yegane insandır. Azınlıktadırlar. Ama hala daha aramızda yaşamaktadırlar, bizimle birlikte nefes almaktadırlar. *
(bkz: 30 trilyon dolari olan adam)*
bunu kamera şakası sanıp sağa sola baka baka uzaklaşan enayi.
başında bekleyip bana haber etsindir, ayrıyetten pek bir öküzmüş caanım..
dünyanın üç günlük ve yalan olduğunu kavramış insandır.
ha ben bulsam alır mıyım? meblağlar büyüdükçe, o parayı alma ihtimalım azalır.
yerde duran 50 ytl yi alıp, sahibini bulduktan sonra, emaneti eksiksiz teslim etmesi gereken insandır...para sahibinin ilaç parası, ekmek parası, yol parası ya da son parası olabileceğini hatırlaması gereken insandır...yerde mal mal duran bir 50 ytl nin, kimseye bir faydasının olmayacağı da aşikardır. zira yağmur yağabilir, kar yağabilir, yan yatabilir, çamura batabilir, her şey olabilir ve o para telef olup hiç kimseye yar olmayabilir...
kişinin parayı almaması belki iyi niyetinin bir göstergesi olarak algılanabilir ama herkesin iyi niyetli olmadığını da bilmesi gereken insandır...

günler sonra gelen edit: arkadaşlar o paranın sahibi hepiniz olabilirsiniz neden kötülüyorsunuz...
"hmm alirsam bana haram." diye düşündükten sonra o paranın yerde kalınca da kimseye helal olmayacağının farkına varıp o parayla hayırlı işler yapması gereken insandir.
(bkz: insan)
(bkz: erdem)
türkiyedeki hırsızları, mesela at hırsızlarını, mesela kurban hırsızlarını, mesela devlet bünyesinde parazit olarak görev yapan hırsızları, mesela banka hortumlayan hırsızları, türlü sahtekarları, türlü kalpazanları ve hem türkiyeyi hem yurtdışındaki şirketleri milyarlarca dolar dolandırdıkları halde hala mazotu 1 ytl yapacam beni seçin diyebilen hırsızları ve bilimum arsız haysiyetsizleri görünce,insanda adına enayi de dense ülkesinin başlıkta anlatılan zihniyete sahip olan insanlar ile dolup taşması arzusunu uyandıran kelimeler.
belki uyanık belki namuslu insandır. "kesin bi bokluk vardır"diye düşünüp, Kamera şakası olabilir mantığıyla hareket edebilir.* Muhtemelende ip bağlıdır. Siz almaya kalktığınız an para uçmaya başlayacaktır.
tesadüfen bulunan paranın şans olduğu söylendiği için; görüp de almamak uğursuzluk, şansını tepme olarak değerlendirilir. yine de bir çanta dolusu para tabi ki karakola bırakılmalıdır. 50 YTl görsem almam ama bozuk para bulursam hiç affetmem...
(bkz: yerde para bulup almamak)
hatta
(bkz: yerde para bulup almamak/@liberty)
hatta
(bkz: aramaya inandım ve buldum)*
parayı almayanı değilde parayı düşüren insanı enayi olarak değerlendirmek daha doğru olur.

ayrıca; yerde buldugu parayı 3 kere yüksek sesle bağırarak sahibini sorar ve cevap bulamazsa o para kişiye helal olur.
(bkz: hıyarin önde gideni)
'gönlü zengindir' ile 'aklını sikiyim' demek arasında kaldığım insan modelidir. zaten artık ytl de kullanımdan kalktıya bankada değiştirmeye üşenmiştir belkim.
(bkz: dürüst insan)
enayidir bu insan. neden enayidir peki ?
yerden o parayı alıp, o parayı yaptığı dürüstlük yüzünden onu aşşağılayan insanların münasip bi yerlerine sokmadığı için enayidir. *
mümkündür. vardır. misal;

bill gates yolda yürürken, 100 $ görse almaz, çünkü o parayı alana kadar harcayacağı zaman diliminde 200 $ kaybeder. ( saniyede 200 $ kazanan adam!)

ülkemizde de vardır muhtemelen böyle zenginler, 1 saniyenin bile önemli olduğu. ben mesela şu an 5 ytl leri almıyorum. alt limitim 10 ytl. evet.
yerde paranın başına bişey gelmemesi için alması gereken insandır.
çocuktum, ufacıktım daha okula bile gitmiyordum. babamla bir yere gidiyorduk. onlar önden yürüyor ben arkadan kendi halimde yere baka baka yürüyodrdum. yerde galiba 85 milyon civarı * vardı. aldım elime babama koştum. "baba bak biri para düşürmüş bunu ne yapalım" dedim. "sahibini bulabilir miyiz?" die ekledim. babam da baktı para iyi para belediyeye götürüp teslim etti ilan ettiler belli miktarda para bulunmuştur diye kaybeden kişi parasını aldıysa eğer ne kadar sevindi kim bilir. biz mi biz ailecek enayi olarak o parayı teslim etmenin gururyla yetiniyoruz. yine bulsam yine verirdim. para biter ama onu düşüren kişinin ihtiyaç sahibi olduğunu düşünüp parasını ona ulaştırmaya çalışmanın verdiği huzur hala bitmedi. neyse enayilik bizde kalsın artık.
(bkz: Sayesinde cebimize 50 ytl giren insan) *
şüpheci insandır. birileri o parayı oraya koyup köşeden izliyor olabilir. sahte olabilir vs vs vs düşünceleri içinde "ulan alsam mı lan" acaba diyerek ilerler ve gözden kaybolur.
başkasınınn malında gözü olmayan, harama el uzatmayan insandır. * *
yerde para bulup almayan insana enayi diyenlerin en kısa zamanda 50 hatta 100 ytl düşürmelerini tüm kalbimle temenni ediyorum. bakalım o zaman -afferin uyanığa enayilik yapmamış almış götürmüş parayı, helal olsun- diyebileceklermi?
sergilemiş olduğu erdemli davranıştan dolayı takdir edilesi, aslında normal olanı yapmıştır ama günümüz de bu davranışa mallık deniyor.
Eli dolu olan insan.