bugün

(bkz: yeni yıla girememek)
1995 yılına çorlu devlet hastanesi nde "aha şimdi boku yedim" mentalitesiyle girdikten sonra , tamamen uydurma olduğunu o genç yaşımda öğrendiğim ve erken atlattığım hayal kurdurma cümlesi .
şu sıralar digiturk ün milleti kandırmak için kullandığı söz öbeği .
güya film izleyerek ve eğlenerek gireceğiz 2008 e ve bütün yıl film izleyeceğiz.zaten çok çalışkanız ya,biraz monotonlaşalım .
ağzımda koca bir kaşık fındık ezmesiyle girdiğim yılı tam 17 kilo almış olarak sürdürmekte olan bir insan evladı olarak aç girmeyi veya en azından spor yaparken girmeyi düşünüyorum... "fala inanma falsız da kalma" demişler... ne alakaysa!?

edit: en azından yeniyıla 1 dk kala spora başlarım, girince bırakırım, hehe! gerçi buna "ibnelik yapmak" derler, sonu kötü olabilir... hmm...
ne yani necla! bütün yıl seni mi zikicem ben!
bitir beni necati! yakhh beni necati!
nasıl yani ya bütün yıl!, nasıl oluyo ya!
keyfine bak necatim!!
ya bidakka geri alma şansımız yok mu?
girdin artık bebeğim. sklmş götn hesabını yapma hadi bebeğim devam devam!
Safsata diyip , inanmayıp , saçmalık olduğunu iddia edenlere :

Yeni yıla girerken nasıl girerseniz öyle geçer.Doğru tabe.Mesela Geçen yıl kayınvalidemlerle girdik , bütün yıl eksik olmadılar evimizden , eksik olmasınlar...
(bkz: at yalanı sikeyim inananı)
bu mantıkla hareket edersek sevgiliye kırmızı ipli don hediye etmek çok anlamlıdır.
Yeni yıla nasıl girersen tüm yıl da sana öyle girer. *
(bkz: yeni yıla 31 çekerek girmek)
(bkz: tüm yili kafasi güzel olarak geciren zihniyet)
cem yılmazın 2000 yılında yapmış olduğu ve mutlaka izlenmesi gereken millenium gösterisinde değinmiş olduğu yarıp geçiren konulardan biridir.
yeni yıla girilirken en çok söylenilen hurafe. yoktur öyle bir şey, inanmayın.
ha s.ktir denilesi kacınılmaz olay kı bu durum mevcut olsa 2003 yılı uyuyarak 2004 yılı telefonla konusarak 2005 yılı hebele gübele yaparak gecerdı daha neler daha neler noel dede de damdan ınsın tam olsun barı.
+ şimdi ben seninle sevişerek giriyorum ya yeni yıla,
- eee noolmuş?
+ bütün yıl sevişecek miyim yani?
- ihihih, bilmem heralde...
+ peki hep seninle mi sevişecem? yani öleyse bir yıl heba olmasın!
- hayvansın rıza.
yalandır, şehir efsanesidir.

çocukken bir keresinde afedersiniz tuvalette yakalanmıştım giriş anına. malum tırstım, bütün yıl zıçarak mı geçecek acaba diye. hayır efendim, o yıl bir kere bile cırcır olmadım, motoru bozmadım.

yaşadım gördüm, inanmayınız bu palavraya.
-abi yeni yila nasil girdin

+olm tuvaletteydim,bir ciktim tam bir yil gecmis

-desene bu yil bombok olacak.
kondom satışlarında patlama yapabilecek bir reklam sloganı olabilir..
hadi buna inandık diyelim. neydi bu inandığımız şey, 31 aralık gecesi saat 00.00 olduğunda ne şekildeysen, ne yapıyorsan bütün yıl o şekilde geçer...

-türkiye'deki saat farkını ne yapıcaz peki hacı. sen ramazanda ayarlıyorsun ya iftar vakitlerini bulunduğun yere göre, madem inanıyorsun yılbaşında da yapsana aynı şeyi... tüm türkiye ile birlikte geri sayarken ağrı'daki vatandaş çoktan girmiş oluyor yılbaşına veya edirne'de henüz saat 00.00 olmadığı için yeni yıla daha girmemiş oluyorlar ama adam seviniyor boşuboşuna, bütün yılım böyle geçsin diye... *

-..-..-..-

biraz da bilimsel açıklama ile desteklemek istedim yazımı;

yerel saat hesaplamaları:

yerel saat: bir yerin kendine özgü saatidir. güneşin ufuk çizgisindeki konumuna göre belirlenir. güneş ufuk çizgisinde en yüksek konuma geldiğinde o yerin yerel saati 12.00 dır. cismin gölgesi en kısadır.
yerel saat güneş saati ile tespit edilir.

ulusal saat(ortak saat):

çalışma hayatında, yerel saate göre hareket etmek bir takım sıkıntılar meydana getirir. ticari ve ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılması, haberleşme ulaşım hizmetlerinin hızlı ve düzenli bir şekilde yapılabilmesi için ulusal saat uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur. bu nedenle bir ülkenin kendisine en uygun meridiyenin yerel saatini, bütün ülke sınırları içerisinde geçerli hale getirmesiyle oluşan saate ulusal saat veye ortak saat denir.

=> herkes kendi yerel saatine göre uygularsa söz konusu batıl inancı*, yine bir şey demem saygı duyarım... düşünün bence bu konuyu, önemli gibi geldi bana.

kimisi demişki mesela yok batıl inanç da, işte ben tuvalette girdim yeni yıla, ama o senem şahane geçti de... bilmiyor ki eleman, belki de yeni yıla * mutlu girdi aslında farkında değil...

deli falan değilim ben, önemli konular bunlar.
hristiyanlar noelle yeni yil arasinda balkona camasir asmanin ugursuzluk getirdigine inanirlar...

bu da öyle birseydir herhalde.
sevgililere öpüşmeyi zorunlu kılan batıl bir inanç..
(bkz: bsg)
doğrudur efendim 1 senedir öpüşerek yazıyorum.gün sayıyoruz tam o gece ayrılacaz.
doğrudur. geçen sene zıplarken girdim bütün sene burnum havada dolaştım.
(bkz: burnu havada dolaşmak)
doğru olabilir. geçen sene tam yeni yıla girerken bilgisayar başında internetteydim. bir yıl boyunca da bilgisayar başında ve internetteydim..