bugün

Yeni medya: Bilgisayarın işlem gücü olmadan oluşturalamayacak veya kullanılamayacak olan ortamlara denir. Genellikle dijital olup kullanıcısına veya hedef kitlesine etkileşim olanağı sağlar.(Cd-Rom, DVD, yazılım, bilgisayar oyunları, sanal gerçeklik ortamları, blog, wiki, mobil medya, interaktif televizyon, elektronik posta, elektronik kiokslar, podcast, multimedya, hypertext edebiyatı, internet, sosyal medya, sözlükler vb.) Yeni çıkan teknolojiler ve bunların kullanımı aynı zamanda eski teknolojiler için geliştirilen yeni yontemlerdir. (e-book, internet gazeteciliği, 3D filmler, dijital olarak üretilen animasyon vb.)

YENI MEDYA BÖLÜMÜ
Görsel algılama ve anlatım yeteneği yüksek, y.medya araçlarını etkin kullanıp siber mekan üzerinde içerik ve iletişimi geliştirip yönetecek medya profesyonelleri yetiştirmeyi amaçlar. Türkiye'ye Kadir Has Üniversitesi ile giren bu bölüm sadece özelde birkaç universitede mevcuttur. (Üsküdar, beykent, Bahçeşehir, Nişantaşı)Dersler teorik ve pratik ağırlıklı işlenir (iletişim kuramları, bilgisayar programları, fotoğraf, video kurgu - montaj, gazetecilik vb) seçmeli derslere bağlı olarak hackerlık ve oyun tasarımı vb gibi de dersler alınır. Hazırlıkla beraber 5 yıllık bir bölümdür. Bölümde dil inanılmaz önemlidir. Yeni medya bölümüne gelen öğrenci araştırma ve okumayı sevmeli, teknolojiyle iç içe yaşamayı kabul etmelidir. Yeni medya öğrencilerinin diksiyon, sunum, dil, imla bilgileri iyi düzeyde olmalıdır. Yeni medyacı aktif, üretken ve yaratıcı olmak koşuluyla psikoloji, tarih, edebiyat, Sosyoloji, Antropoloji, genel kültür, pazarlama vb gibi hemen hemen tüm sözel alanlarda ve toplum bilgisinde yetkin olmalı. Yeni medyadan mezun olan bir kişi sosyal medya uzmanı, internet ve mobil yöneticiliği, pazarlama yöneticiliği veya girisimciligi (internet alanıyla ilgili) işler yapar. Mobil ağlara içerik üretir. Bazı yerlerde geleceğin mark zuckerberg ' leri olarak tanıtım yapılır. Bunun dışında televizyon, halkla ilişkiler, gazetecilik, reklamcılık, bilgisayar, tasarım gibi pekçok iletişim bölümlerinde çalışma imkanları vardır. Yeni medya yeni bir alan olmasi sebebiyle akademisyen ve eğitmen açığı da bulunmaktadır. Üretken olmanın altını çiziyorum çünkü çoklu dusunebilme ve yeni projelerle meşgul olma konusunda kendinizi hazırlayın.
(alanı merak edenler ve tercih etmek için araştırma yapanlara faydali olmak amacıyla kısa bilgi mahiyetinde hazırlanmıştır)
Yani sen bitirince ne olacaksın sorusuna sık sık maruz kalınmasına neden olan bölüm.
Yani televizyon haa tamam basın anladım magazin sunuculuğu sonuç olarak artist olacaksın denen ve bir türlü çözülemeyen bölümdür. Üstelik yeni medya ne eskisi de mi varmış denir. Eskisi geleneksel medyadir. Kimi okullarda iktisadi ve idari bilimler fakültesinde eğitim verir. Ekonomi, siyaset bilgisi şarttır.
genelde bu bölümü okurken kendinizi geliştirmez ve var olanın hatta sürekli değişenin önüne geçemezseniz bir hiçsinizdir. bilmek, kullanmak yetmediği gibi ilgili olduğunuz programın operatörü olmanız dahi istenir. Devamında çoğunlukla sektör belirli bir mesai saati sunmaz çalışanına. sen uyusan dahi sektör hiç uyumaz hiç dinlenmez. daha fazla bilgi isteyen yeşillendirsin.
iletişim fakülteleri daha medya okur-yazarlığının ne olduğunu bilmeyen akademisyenlerle dolu iken açılmasının anlamsız olacağı bölüm.
Yeni Medya bölümünün amacı dijitalde bulunan bir markanın, hesabın yönetilmesi işletilmesi hakkında teknik donanıma sahip kişiler yetiştirmek ve içerik üretimi veya pazarlama konularında eğitmektir.
güncel Önemli Başlıklar