http://www.cumhuriyet.com...e_bu_gucu_topluyoruz.html
açık bir şekilde diktatör diyemediği için, kendince bir izah uslubu geliştirmiş.

güçleri tek adamda topluyoruz demek, aynı zamanda bir diktatör yaratıyoruz demektir.
Demokradiktatörlük.
Herkesin evet veya hayır demek için farklı sebepleri var tabi. Ben bir müslüman olarak doğrudan hayır diyorum. Gücü bir kişiye toplama kültürü islamın özünde yoktur. Şunu da şimdiden belirteyim bu referandum kabul görür ve seçim yapılıp bir başkan seçilirse belki benim oy verdiğim insan bile seçilse onu başkan olarak kabul etmem. Bakın cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan lehine oy atmadım ama benim de Cumhurbaşkanımdır makamı benim de saygı duyduğum ve tüm toplum yararına olan bir makamdır. Ancak bu yeni sistemle ülkenin başına getirilen makam kusura bakmayın da itaatkar köpeklerin dışında kimse tarafından saygı görülmemesi gereken bir makam olacaktır. Bu kadar güç ve yetki bir makama verilirse o makamın hiç bir saygı duyulacak tarafı olamaz. Her ülkede olduğu gibi bizde de onlarca sorun var ve bu sorunun çözümünü bu anayasa değişikliğinde görenler ya getirilen maddeleri okumamışlar ya da tekrar okumalılar. Ta ki anlayana dek.