bugün

4 eylül 2016 günü yapılacak olan yabancı dil seviye tespit sınavı. saat 9:30'da başlayacak ve 150 dk sürecek.

kayır tarihi: 29 haziran-17 temmuz.

kayıt ücreti: bilen varsa haberder ederse güncellerim. henüz göremedim ama geçen sene 70 tl'ymiş.
Kayıt ücretinin fazla olması sebebiyle girmeyeceğim sınav.

Bu yıl 80 tl.
Seksen lira nedir ya? ben de denemelik gireyim diyordum. Ben o sınava jübilemi yapacak kadar çalışmadan yatırmam o kadar parayı.
(bkz: Soru başı 1 tl ödenen sınav)

80 soru 80 tl.
Yaklaştıkça düşüncesi mide ağrıtan sınavdır. Valla çok bir şey istemiyorum 60 alsam yeter sınavıdır ayrıca. He fazlası göz mü çıkartır? Yok da hayal kırıklığının dozunu arttırmaya gerek yok. 4 aydır günde en az 1 saat çalışıyorum. Yeter mi acaba?
65'cilere başarılar dileyelim.

Yedit: ulan hazırlık okuyanlara ek pu puahahahahahahahahaha.
Kelime soruları çok basit tutulmuş; biz ne kelimeler ezberlemiştik oysa. Paragrafta da zor soru yoktu. Galiba bu sefer 60' ı geçeceğim.
Genel olarak zor değildi ancak diyaloglar nedense bana çok zor geldi.

Paragraf tamamlamalar ve cloze test de bu sefer biraz zordu sanki.
araba anahtarini ayakkabimin icine koydum. polis bileklerin olduğu bölgeyi yokladi ama ayakkabiyi cikartmadi cok şükür. sinav ortalama olmakla beraber kelime sorularinda zorlandim. 70 hedefiyle girmistim bakalim neler olacak. bu arada kagit, mercek ve led ile yapılan mikroskop ilgi cekici geldi.
Gerçekten nasıl geçtiğini anlayamadığım kimseye yorum yapamadığım sınavdır. 22 eylülde açıklanacak diye biliyorum. O zamana kadar bilmeden bekleyeceğim.
20 kişiden 17'si sınava geldi.
17 kişiden sadece ikisi erkekti. görünen o ki, akademik kadro hayali erkeklerin hedefinden çıkıyor.

gelenlerden ikisi uyudu.
çıkış aralığı geldiğinde hemen koşarak uzaklaştılar.

biz gözetmen arkadaşla öyle üç saat boyunca möö gibi oturduk. sınav olan insanları izledik. hiç konuşmadık.

ben herkesi ayrı ayrı seyrettim.
gencecik insanların o yüzlerindeki dehşet ifadelerini kederle izledim. o yüzleri hayalimde güldürmeye çalıştım.. birkaçı müstesna, hiçbirini güldüremedim. umarım allah güldürür.

Not: ben bu sınava çok girdim. Lisans üçüncü sınıfta bir başladım üds/kpds/yds - ales serisine.. Sonra okul uzadı bir yıl, ardından yüksek lisansa başladım tezim biterken ben daha bu sınavlara giriyordum. Sonra işte, gün geldi o masanın öbür tarafına geçtim. Yılmayın. Hazret Mevlana'nın dediği gibi, boşa kürek çekmek, uyumaktan iyidir.
En son 4 sene önce girdiğim yds sınavından daha kolay olduğunu düşündüğüm sınav. Kaldı ki en son 4 sene önce ingilizce çalıştım. Bilgilerim çoktan erimiştir derken sınavdan mutlu ayrıldım. Sadece Allah glacier paragrafının belasını versin demek istiyorum geri kalanları kucaklıyorum.

Bazı sorular üstün körü ve moda mod çeviri gibi hazırlansa da yine de doğru cevabı seçerken zorlandığım soru sayısı 4-5 soruyu geçmez. 80 puanı garanti görüyorum bu yüzden.
Akademik kariyerin peşinde koşanların nedense çoğunluğunun kadınlar olduğunu da gözlemlemiş bulunmaktayım bu sınav sayesinde. Ya da benim binaya mı piliç çok denk gelmiş bilemedim? Şayet doğruysa erkeklere sesleniyorum : Haydi erkekler okula!

Uzun zamandır ösym sınavına girmemiş olmakla yeni sistemlerin çoğuna fransız kalmışım. Kalemler kartonda değil şeffaf kutuda falan geldi. Vip gibi hissettim kendimi amk. (bkz: ruhun fukaralığı) optik form diye bir şey yok her cevap kutucuğu sorunun altında bu hoş olmuş. Sadece kitapçığın kapağındaki kodlamalar düşündürdü. El yazısı örneği almak mı acaba amaç? Niçin bir paragraf yazı yazıp ardından alfabeyi 2 kere yazıp cizelim? Enteresandı.

Internetten sorular ve cevaplarına baktım birçok sorunun tutarsız cevapları var. Dil dershanelerinin ya da Öğretmenlerinin bile hem fikir olmadığı sorular olunca bize de sınav sonucunu beklemekten başka çare kalmıyor.

Sonbaharda Arapça'sına gireceğim yds sınavı da umarım en az bu yds kadar güzel geçer.
iki sene önce 72,5 almama rağmen yine girdim.
hem akademik hem de kpss olarak geçerlilik süresi olmasına rağmen acaba 80'i görür müyüm diye düşündüm.
bakalım. ..
daha şimdi sınav süresini 30 dakika daha arttırdıklarını öğrenince girmediğime bayağa üzüldüğüm sınav. en son girdiğimde soruların tamamını ilk kez yetiştirdim diye sevinmiştim. halbuki soruları daha rahat bir şekilde yapmak vardı. üstelik sınavın pek zorlayıcı olmadığı da görülüyor yapılan yorumlardan. kesin 10 puan daha yukarı çekerdim puanımı. bizim eski geçerli puanlarımızla bu sınava girenlerin aldığı puanlar karşılaştırıldığında o yüzden pek eşit ölçüm yapılmayacak gibi görünüyor. (zaten bu sınavlar ingilizce seviyesini ne derece objektif ve yeterli ölçüyor, orası ayrı konu). bu nedenlerle gelecek bahar dönemine başvuru yapacağım. umarım bu sefer de sınav süresini kısaltıp soruları zorlaştırmazlar. malum ösym; sınavları arasında dengesizlikleri olup, pek ölçüm yapmayı başaramayan dengesiz bir kurumdur.
Sonuçların açıklandığı sınav.

Çok yoruldum, tatilim zehir oldu, sıkıntı çektim. Ama çok çalıştım. 66.25 aldım. Bana yetiyor çok şükür. umarım herkes istediği ve hak ettiği puanı alır.
92.5 ile kendi rekorumu kırdığım sınav halbuki bu kez 95 almak işten bile değildi.

not: geçen sene 90 almışlığım bulunduğundan kafa rahat girdim sınava illa 90 alacağım gerginliği olsaydı büyük ihtimalle alamazdım bu skoru.
70 almak amacı ile girip 62,5 aldım. 6 soru daha yapsam nolurdu? nolurdu ha nolurdu?
Lan bi dönem sinava girmedik onda da yds tarihinin en kolay sinavi yapılmış. Sikeyim böyle kaderi.
77.5 alarak bir süreliğine ''bu defteri kapattığım'' sınav. tabi burası türkiye, net konuşamıyoruz. farsça öğrenmem gerekiyor, temel kaynaklar noktasında tavsiyelerinizi mesajla bekliyorum canlarım.