bugün

yazarların okul hayatında kopya çekerken yaşadıkları anılardır. üniversitede öğrenciyiz efendim o zamanlar. hoca doğru ve yanlış olarak işaretlememizi istedi soruları. en öne en çok derse çalışan arkadaş konuşlandırıldı. arkasındaki sıralarada tek tek oturmak kaydıyla 7 kişi oturdu. sıraya bir kere vuruş doğru iki kere vuruş yanlış olarak kodlandı.sınav başladı kopya sistemi tıkır tıkır çalışıyor tabi. sonuç mu? en öndekinin yaptığı her hareket arkaya yanlış aktarıldığı için 7 kişiden 3 tanesi bütünlemeye kaldı.
Disipline gidecek olma korkusuyla nefes kesen, kalbin anormal derecede kendisinin bile inanamadığı biçimde atmasına yol açan durumdur. Bir gün unutmam okuldayım 5. Ders sınav var Geometri sınavı. Hicbir şey bilmiyoruz tabi. Arka sırada oturuyordum yanımda ise en yakın arkadaşım var. Kopya çekmeye karar verdik neyse kağıtlar dağıtıldı sınav başladıktan 10 dakika sonra arkadaki arkadaşlar kağıt değiştirdi. Hoca bizim tarafa doğru baktı ama gelmedi. Sonra tekrar kağıtları değiştirdiler hoca yine baktı sıra bizdeydi hoca başka tarafa bakarken biz değiştirdik kağıtları. Şans bu ya hoca bu defa geldi bizim bir ön birde arka sıradaki kağıtların gruplarına baktı bizim grup farklıydi. Kağıtları dağıtan arkadaşlara " yanlış mı dağıttınız? " diye sordu. Arkadaşlarda "hayır " diyince işte o zaman "bu defa bitti" dedim kendi kendime. Kalbim yerinen fırlayacaktı, hocanın disiplin için isimlerimizi yazmasını beklerken hiçbir şey demeden gitti. Allah' ın sevgili kuluymuşuz. Hı sorarsanız bu olaydan sonra bir daha kopya cektiniz mi diye tabiki de çektik hemde dibine vurduk. Hiçte pişman değiliz, yine olsa yine yaparız.
Kopya deyince verilen kopya kadar dogruluguda onemlidir simdi farzi misal kopyayi cektin ama yanlis.Hic bir isine yaramaz bir umut beklersin doğrumu deil mi diye. Ben bu tarz belirsizlikleri yasamamak icin sorulari soranlardan yararlanirdim. Hayatimda pek kopya cekmedim zaten ihtiyacum olmadi ilkokulu saymazsak. Ilkokul öğretmenim canim benim canim benim sağolsun az kıyak geçmedi. Sınavı bitireni dısarı çıkartıldı hep. 2 ya da 3 kisi kalıncada soylerdi cevaplari.Simdi bu kopya klasik olandan farkli olarak kopya aninda deilde kopyadan once heycan uyandiran cinsten. Acaba son 2 ya da son 3 e kalabilecekmiyim? Acaba yeterince biliyorum ama hatirlayamadim cok zorlanıyorum ifadesini verebildim mi? Gibi gibi.
benden kopya almak için yanıma oturan kızın apış arasına kadar yazdığı kopyaları okuyabilmek için eteğini açması sonucunda, dikkatim dağıldı ve sınavdan zayıf aldım. sonrasında benden hoşlanan kankası olayı duyunca kızla baya bir konuşmadı. bende kızın benden hoşlandığını o zaman öğrendim. kime niyet kime kısmet.

ama değerdi be. yine olsun yine zayıf alayım.
sınav olduğunu bilmiyorum. sumuda bir girdim sınav varmış. hoca geldi. ben boş boş oturuyorum sınavda. dedim hocam kalemim yok. kimsede de yokmuş dedim. yan Sınıfa sorayım dedim. gittim yan sınıftan kitap aldım geri döndüm.tüm soruları o kitaptan yaptım.
5. Sınıfta ing. Dersiydi. Hazırladığım kopya kağıdı evde kalmıştı ama yine de okulda yazdım. Azimliydim bu kopya çekilecekti. Hoca da serttı hani. Geldi kağıtları dağıttı. Ben en önde oturuyorum hocanın önünde. Daha 2 kelime bakmadan yakalandım. Kulaklarımdan tutup sonrada 2 tokat atmıştı anası kaşar. Evet sonra hiç bi zaman özgüven patlaması yaşamadım.
bugün ingilizce writing ve listening sınavında yaşadım son kopya anımı.
Ilk 20 dakika içersinde sınavı bitirdim. ilk önce yanımdaki arkadaşımın sınavını tamamladım. Daha sonra arka sıradakilerinkini. Hatta telefondan kelime çevirilerine baktım. En sonunda sınıfa kopya dağıtımını üstlendim. Ve olaya bakın ki 5 dakika kala görevli öğretmenin tepkisine maruz kaldım.
ilkokulda derslerim iyiydi kendi sınavımı kısa sürede bitirdim ve arkadaşımla kağıtları değiştik.Kendi kağıdıma adımı yazdığımı unutup diğerine de yazdım.sonra benden 2 tane çıkınca hoca anladı.bana sadece benden bunu hiç beklemediğini söyledi.Bana 90 verirken arkadaşa 45 verdi.
kopya çekme değil kopya verme anısıdır.

çok ilginçtir.

kimya dersiydi.

yanımda oturan en yakın arkadaşımın kağıdını alıp tüm soruları çözüp vermiştim.

ne enayiymişim.
Lisede çok sevdiğim bir tarih hocamız vardı. Tuhaf bi durum artık saygıdan mı, yoksa platonik bir durumum mu vardı bilmiyorum çekinirdim de bu hocadan.
Bir gün yine yazılıdayız vatandaşlık dersiydi sanırım, herkes kopya çekiyor, son yazılılar ve hoca göz yumuyor.

Kahretsin herkes harıl harıl kopya çekerken ben yapamıyorum. Sevdiğim hocanın dersinde onun gözlerine baka baka kopya çekemiyorum. Sanırım sadece bendim sınıfta böyle mal mal kağıdına bakan..
Hoca farkettiği ve yanıma yaklaştı masamı biraz daha bana doğru yanaştırdı.

Kopya çekmem için yardımcı olmaya çalışmıştı hoca.
Lisedeyiz efendim sanırım üçüm o sıralar.
Hiç sevmem edebiyatı *** malum sınav var. Hani şu ilk gazeteler var ya resmi yarı resmi bunları ben kodladim yazdım elime Latin harfleri ile buraya dikkat lütfen birazdan bu dilin önemi ortaya çıkacak.
Neyse kelebek diye uyduruk bir sistem var okulda aynı gün içinde hem edebiyat hem de arapça dersinden sınav olacağız. Arapçam söylemeyi ayıptır iyidir de edebiyat fiyasko. Hoca da çok zor sorar .
Edebiyat sınavı için yazdığım kodlar elimde kesin çıkacak diyorum çıkmadı iyi geçti .
Geliyoruz ogleden sonraki sınava arapça olana. Eh be safim millet yikadi temizlendi senin elinde hala .bir arama yapıldı millet aranıyor ben tabi elimdeki yazıyla kala kaldım dersin hocası çok sever beni geldi yanıma hocalar da inceliyor Hayır ders arapça yazı Latin mümkün değil kopya olması ama yazı ney? Açıklayamadim sözlük edebiyat sınavını kurtaramam ama arapça sınavını kurtarırim hoca bi ağladı bi kızdı bana şok oldum e haklı kadın en güvendiği öğrenci bi halt yemiş afferin bana. Sınavı bıraktım oturdum hocami izliyorum.
Sonra ne mi oldu adım listeye alındı ama sonra kimse beni anmadi anonsla yukarda kütüphanede sınav olacak listesinde meğer hoca konuşmuş yani ortada bi yazı var ama kopya değil onu anlamış kurul.
Olan arapça sınavıma oldu sıfır bir güzel not haneme yazıldı tabi sonra kurtardim ama karneye 3 bi güzel geldi.
Hayır o gazeteler çikaydi bari gam yemezdim hala da üniversitede o gazeteler işlenir ve ben derin nefes alırım.
Ah ah edebiyat büyük konuştuk başıma bela gibi kaldın o değil de sözlük ortalama kasiyorum baya inek biriyim sen o kadar sevme sevme sonra git alese bile gir. Tey allahim.
Bizim okulda 2 tane yabancı dil vardı biri matematik ikincisi ingilizce bunlardan kopya çektiğim vardı. *
9 dayken din dersinin sınavında notları eteğe yapıştırmıştım. 7. sınıftayken uç kutusunun arkasına yapıştırmıştım. ne anılardı.
beden dersinde kopya çekmiştim lan ben akıllı olun ve dağılın şimdi .
electronic dersinde hoca hep eski sınav sorularından sorardı. çıkabilecek tarzdaki soruları a4 kağıdına doldurup kırtasiyede avuç içine sığacak kadar küçültmüştüm. sınav başladıktan bir sure sonra kolumun altındaki kağıtları, sınav kağıdının altına koydum ve gizlice bakıp yazmaya başladım. o sırada ön sırada oturan çocuk, asistanı çağırıp bir şey sordu. sanırım soruda eksik bir şeyler vardı. her neyse asistan gelip benim kağıdımda o soruya bakmak istemesin mi? o an yaşadığım korkuyu ve paniği anlatamam. sınav kağıdı da 4-5 sayfa falandı. ben ilk sayfanın arkasındaki soruyu çözüyordum. adeta yapıştım kağıda, soruyu çözüyormuş gibi yaptım. o da diğer sayfalarda buldu soruyu bir kaç dakika baktı ve gitti. o gidene kadar dakikalar geçmek bilmedi. düşünsenize kağıdı kaldırsa tüm kopyalar ortaya çıkacaktı. bu da işte böyle ucuz yırttığım bir anıydı. hey gidi.
edit: mod'lara küfürden çaylağım. evet.

bir öğrencimin kesinlikle aklına kazındığını düşündüğüm bir anı var, anlatayım.

electronic değil de, elektronik dersinde asistanım. çocuklar sınavdayken aralarından biri beni çağırıp bir soru sordu. ben de arkadaki veledin kağıdından kontrol edeyim dedim eksiği gediği var mı acaba diye. kafamı çevirir çevirmez bu kağıdına baktığım çocuğun ufak ufak kağıtlarını gördüm. sonra hemen kapandı o da sıranın üstüne. anlamamış gibi yaptım görmezden geldim. çocuk tir tir titriyo amk sincap gibi. sonra tekrar yerime geçip oturdum.

eeeee madem elimde koz var, kullanayım de mi?

şuan bunu starbucks'tan yazıyorum. hayatımda daha önce hiç girmemiştim bu çocuk sayesinde girebildim amk. kendime ayakkabı falan aldırtıyorum hayat çok eğlenceli.
Bende obama yım alayınızı düdüklüyorum.

Edit: düdüklediklerim vermiş eksiyi. Hep ezilmişlik psikolojisi bunlar.
öndekinin kağıdına bakardım.

bu kadar.
Bir keresinde coğrafya yazılısı öncesinde tüm koluma kopya yazmıştım. Ancak gözetmen olarak çok sert bi bayan hoca geldiği için pek bakamamıştım. Aldığım puan 76 idi, ancak bunun sadece 6'sı kopyaydı.
kendi alfabemi oluşturmuştum kopyayı tahtaya yazardım kimse anlamazdı zaten.
Lisede son sırada yanımdaki arkadaş ile kalın bir barikat yapardık aramıza. Telefonuda barikatın içine saklardık. Yakalanmadım hiç.
Yine bir gün sınava gircem kopua kâğıtlarını hazırladım sıranın çeşitli yerlerine koydum havada cok sıcak sınavda hersey yolunda giderken hoca camı acin dedi 3 cam açık o anda sınıfa başka bir hoca geldi kapıyı açar açmaz benim kopyalar bir uç etfafa yakalanmadim ama ömrümün yarısı gitti.
Eğer sınavda cam kenarına denk geldiysem pencerenin altına yazardım.hoca gelince de hafif perdeyi çekerdim ki hoca çakmasın diye sonra da Sınav esnasında da pencereden dışarı bakıp ilham gelmesini bekliyorum gibi gözükürdüm ama halbuki kopya çekerdim.
Anlatsam 20 sayfa sürer be neler neler sadece suratimza elimizi koymamizla butun sorularin a b c d e den hangisi oldugunu anliyorduk. Tek sorun karşidakinin hangi soru olduğunu anlamasiydisiniflar kariştigi için 2 arkadaş anca bi sinifta oluyorduk ya kisik sesle ya elle gosteriyoduk oda suratinda soruyu soyluyordu ilk donem 8 zayif ikinci donem geçer.
Okula yalnizca sinav gununde kitap getirmenin verdigi mutluluk .