bugün

%47-48 akp
%24-25 chp
%13-14 mhp
%16-13 diğer partier.

akp düşüş yaşamasına rağmen saadetten oy aldı. mhp, akp nin düşen oy kesiminin oyunu aldı. chp ise dsp ve shp nin oylarını aldı. en büyük çıkışı eski oy oranını artırma oranında mhp yaşayıp, en büyük düşüşü saadet yaşıyacak, sadet partisi erbakandan sonra neredeyse tamamen bölündü. büyükbirlik partisi, sayın muhsin yazıcıoğlu nun vefatı ardından, halkın oyunu almasına rağmen bu kez büyük bir atak beklenmiyor. has parti başındaki numan kurtulmuş ise saadetten biraz oy alcaktır. dsp ve shp neredeyse tamamen bitti. 3 parti barajı aşacak gibi görünüyor. Halkın %35 demokrat parti görüşünde olduğunu düşünürsek, bunun da % 20 sinin oy kullanan kesim olduğu baz alınırsa, %17-%20 lik kesim sağ partiler arasında geçiş yapabilmeyi düşünen kesim. yani akp değil de, yeni bir sağ parti kurulsa bu kesim o partiye yönelebilir. aynı anap ın ve dyp nin oylarını son iki seçimde de akp nin alması gibi düşünebiliriz. akp nin biraz dindar politikası eçtiğimiz 2 seçimde de mhp den oy almasını sağladı. şu an mhp deki hareketlenme, akp nin yanlış siyaseti ile biraz daha kıpırdandı. kılıçdaroğlu ile sesini yükseltmeye başlayan chp ise soldaki oyların yaklaşık %65-%70 ini toplama yolunda. bakalım neler göreceğiz.
siyasete takım tutar gibi dik kafalılıkla yaklaşan, yurtta ve dünyada ne değişirse değişsin verdiği oydan şaşmayan insanlar oldukça sonuçların referandumdan farklı olması oldukça zor. ama şöyle de bir şey var ki, 52 milyon seçmen bulunmasına rağmen 69 milyon pusula basılması bana ülkenin o kadar da aptal olmadığını hissettirdi. demek ki recep tayyip erdoğan da korkuyor olmalı ki, eşeğini 17 milyon fazla akp oyu hazırlayarak sağlam kazığa bağlıyor.

adaletli bir sayım olduğu takdirde ben kemal kılıçdaroğlu'nun chp'sinde epey bir oy potansiyeli görüyorum bu kez. hile hurda karışmadan da akp kazanabilir tabi ki, sonuçta ülkece koyunluk potansiyelimiz yüksek ama gerçek sonuçlarda - açıklanacak olan değil "gerçek" sonuçlar - akp ve chp birbirine çok yakın olacaktır. mhp'nin barajı geçemeyeceğini düşünenler ise bence hayallerde yaşıyor.
akp %50-55
chp %25-29
mhp %8-11
has %2-4

sonuclanacagini tahmin ettigimdir.
akp %36 küsur
chp %27 küsur
mhp %15 küsur
chp'lilerin bile akp'yi 1. gösterdigi tahminlerdir. yenilgiyi kabullenmek bu olsa gerek.
akp 41,6
chp 25,1
mhp 15,7

özgüvene bak küsüratla veriyorum. +- 0,2 yayılma payı vardır.
yüzde 43.6 akp
yüzde 28. 1 chp
yüzde 28.3 diğerleri (kullanmayanlar, boşlar, çaylar filan da dahil)
akp : % 43
chp: % 28
mhp: %16
(bkz: ak parti yüzde 50 yi geçemezse yazarlığı bırakırım/#12049277)
akp %38
chp %28
mhp %16
konda'nın tahminidir.

http://www.konda.com.tr/t..._Genel_Secim_Aciklama.pdf
ak parti--%49.7
chp-------%27.8
mhp-------%9.93 çıkar mhp ysk'ya itiraz eder oylar bir daha sayılır.
sonra şu dağılım oluşur.
ak parti--%49.8
chp-------%27.7
mhp-------%9.99...
değerlendirme editi: ak parti'yi müthiş bir yaklaşıklıkla, chp'yi makul bir farkla tahmin etmişim. mhp için olmasını istediğim durumu yazmışım.
mhp baraj altı kalsın da başka bir şeye gerek yok.
akp: %36
chp: %30
mhp: %16
diğer: %18

akp'nin tek başına iktidarlığı da böylece yalan olur.
bide şöyle küsürat verenler yokmu gül gül ölüyorum amk.

akp:%39,757
chp:%30,326
mhp:%13,1235
ak parti en az yüzde elli..
akp %38
chp %33
mhp %14.
akp: % 38,9

chp: % 33,1

mhp: % 15,6

bdp: 31 vekil..

mhp biraz torpilli, chp çok gerçekçi, akp yi biraz aşağı söyledim ama % 40 ı geçebileceğini zannetmiyorum..
(bkz: ak parti ve 330 barajı/#12053816)
Ak parti %50

Kara Prtiler %35

saadet %2,5
has parti %1,5
diğer kalan bölük pörcük partiler de toplam da %11

%100 geçerli oyların dağılımı olarak düşünelim.

Kara Partilerin birinin oyu %1 fazla Çıkarsa ikinci kara parti barajı aşamaz bu arada.
adalet ve kalkınma partisi: %39
cumhuriyet halk partisi: %30
milliyetçi hareket partisi: %14
bağımsız: 29/30 vekil
%38 furyasının sözlüğümüze de fırlamış olduğunu gösteren tahminlerdir.***
akp:%40
chp:%31
mhp:%16.
(bkz: kaç yapar 40 yapar ve mhp nin 40 yılı)
nokta atışı olmasa da akp 40tan aşağı inmez chp 25-30 arası mhp de barajı geçer 15i geçmez.
şahsımın seçim tahmini:
akp: %46
chp: %27
mhp:%11
bağımsızlar: %8

ne kadar tutar bilemiyorum. ama aşağı yukarı durum bu olacaktır.
güncel Önemli Başlıklar