bugün

üniversite 1. sınıf iktisada giriş sınavı 50 puanlık soru.

soru: king teoremi nedir?
cevap: en kral teoremdir.

sonuç: herkesin 1 aldığı sınavdan 2 almak.
edebiyat sınavı.
soru: mavi akımın temsilcilerinden birini yazınız.

olması gereken cevap: attila ilhan.

kağıttaki cevap: atilla saral.
Olay ilkokul kompozisyon sınavında geçmektedir. söz konusu öğrencinin anlatımı ve türkçe'yi kullanması öğretmeni tarafından beğenilmekle beraber, imla kuralları,noktalama işaretleri öğrenci tarafından tamamen gözardı edilmektedir. ardarda gelen uyarılar sonucunda öğrenci son sınavda kompozisyonu yazmış, anlatımını yapmış fakat hiç bir noktalama işaretini kullanmamıştır. yazılı kağının alt tarafındaki notu yorumsuzdur:
not -,:; ?'... herkes yerini biliyor marş marş

(bkz: bu hikayedeki mal benim)
Biyoloji dersinde;
soru:cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunulur?
cevap:prezervatif kullanarak.
ilköğretim 2. sınıf türkçe dersi sınav sorusu: aşağıda yarım olarak verilmiş olan atasözlerini tamamlayınız:
"üzüm üzüme baka baka...."
yanıt:"üzüm üzüme baka baka aşık olur!"
soru: selçuklu devletinin kurucusu kimdir?
cevap: imparator birinci selçuk.
abc horizonlarından b horizonunu açıklayınız?
cevap: a ile c arasındadır.
Matematik dersinde;
Soru: x.2+3.8(y-4)+7=52 sonuç böyleyse x ve y toplamı kaçtır?
Cevap: Doğru düzgün sayı vermiyorsunuz, sonra da soruyu yapmamazı bekliyorsunuz. Ayrıca soru yanlış.
Din hocası, hz. muhammed ile hz. ali arasındaki bir diyalogu yazın demiştir:
Hani kitapta geçen özlü sözler tarzında, yanıtlardan biri söyledir:

hz.muhammed: günaydın ali.
hz.ali: sana da günaydın muhammed nasılsın?
eğitim felsefesi dersi bütünleme sınavı sorusu:bildiğiniz iki soruyu yazıp cevaplayınız.
yanlız bir sorun vardır derse hiç devam etmemiş öğrenci modeli olan ben,dersin içeriğini bilmemekteyim.dolayısıyla kendime sorabileceğim iki adet soru da bulamamaktayım.beynimin derinliklerinden,dönemin ilk dersine girdiğim gün aklıma geldi.bu derste duyduğum bir cümle yeterliydi geçmem için.
soru1:ilk milli eğitimi bakanımız kimdir?
cevap:hasan ali yücel
soru2:hasan ali yücel kimdir?
cevap:ilk milli eğitim bakanımızdır.
işlem tamamlanmıştır...
din sınavı..
soru:tövbe tövbe etmek nedemektir?
cevap:tövbe tövbe demektir. kabul olması için içinden söylenmesi gerekir.
palatoşizis denen doğmasal hastalık, buzağılarda görülen dudak yarığıdır ve emilen sütün buzağının burnundan akmasına neden olur. bu bilginin ışığında;

sınav sorusu: buzağılarda neden süt burundan gelir?
cevap: annesi helal etmediği için.
* *
matematik sınav sorusu / gerçektir.
lütfen sonuna kadar okuyun.

soru, istanbul üniversitesi işletme fakültesinin işletme matematiği kitabından gerçek bir alıntıdır. hiç dokunulmadan ve yorumsuz şekliyle verilmiştir:

kitap adı: işletme matematiği
yazar: prof. dr. müh. yılmaz tulunay

sayfa: 173 soru :
amerika'ya lisansüstü çalışmalar yapmak üzere giden mehmet, iki kız arkadaş edinmiştir. bunlar mary ve nancy'dir. mehmet'e göre;

a-) mary olgun bir kızdır ve klasiklerden zevk almaktadır. böyle bir yerde onunla 3 saat birlikte olmak 12 dolara mal olmaktadır. diğer taraftan nancy daha çok popüler eğlenceleri yeğlemektedir. onunla böyle bir yerde 3 saat birlikte olmanın maliyeti de 8 dolardır.

b-) mehmet'in bütçesi gönül işlerine ancak ayda 48 dolar ayırmasına olanak vermektedir.
ayrıca, derslerinin ve çalışma koşullarının ağır oluşundan dolayı, kız arkadaslarına en fazla ayda 18 saatlik süre ve 40.000 kalorilik enerji ayırabilmektedir.

c-) mary ile her buluşmasında 5.000 kalori enerji harcayan mehmet, nancy için bunun iki katını harcamaktadır. eğer mehmet'in mary ile buluşmaktan beklediği mutluluğu 6 birim ve nancy ile buluşmaktan beklediği mutluluğun da 5 birim olduğunu biliyorsak, mutluluğunu maksimize etmek isteyen mehmet'in sosyal yaşamını nasıl planlaması gerekecektir?

grafik ve cebirsel yoldan bulunuz.

bir ögrencinin cevabi:

sayın hocam, bu mehmet şerefsizi buradan amerika'ya lisans üstü çalışma yapmaya gitti de herifin s...nin derdi bize mi düştü? biz burada tahsili bırakıp karıya, kıza dalsak bizi de böyle ballandıra ballandıra kitaplara yazar mısın? neyse geçelim sorduğunuz sorunun cevabına;

a-) bi kere bu mehmet ibnesinde iki hatuna ayrı ayrı zaman harcayacak g.. de, para da yok, sıkarrrr. ayrıca dünya piyasalarında saati 100 dolardan açılıp minimum 50 dolara kadar düşen tarifeler göz önüne alındığında, 3 saati 12 dolarlık ya da 3 saati 8 dolarlık karılardan hayır gelmez. muhtemelen mary 68, nancy 79 yaşındadır ve ikisinin de bu güne kadar yattıklarının haddi hesabı yoktur. bu durumda mehmet'in hem vakit darlığı, hem kadınların hali, hem de para yokluğu sebepleriyle bu iki orospuyla grup sexi yapması gerekir.
b) mehmet'in bütçesi (bu gönül işi tabirini ben anlamadım)sevişmek için ayda 48 dolara yetiyorsa zaten bu o.....çocugunun masturbasyon yapması daha uygun olur. böylelikle iki ay para biriktirip bu çuvalların yerine doğru dürüst bir karıya zıplar ve ayırdığı 40.000 kaloriyi hakkıyla harcar.

ama siz bu cevabı kabul etmeyeceğiniz için şöyle cevap verelim; mehmet’in bütçesi 48 dolara yettiği için ancak grup sex yapılacağından pazarlıkla miktar iskontosu alınır ve bütçe rahatlatılır.böylelikle ayda ayırdığı saati 3 saate bölersek 6 kez yapmış olur ve her sevişmede 40.000/6= 6700 (yaklaşık) kalori harcar. bu hayvan bir seferde kesintisiz 3 saat zıplayabiliyorsa zaten amerika’da kalması ve buralara dönmemesi hepimiz için hayırlı olur.
c-) mehmet mary ile her buluşmasında 5.000 kalori harcıyorsa yukarıdaki hesaba göre nancy'ye sadece 6.700 - 5.000 = 1.700 kalori kalır ki bu da nancy gibi falafoş bir motoru sadece gıdıklar. bu durumda birinden 6, diğerinden 5 birim zevk alan mehmet'in mutluluğunu maksimize etmesi için kendisini de birilerine d..dürmesi gerekir.
sonuç olarak bu işe alışan mehmet'in bundan sonraki sosyal yaşantısını kaşarlı bir ibne olarak planlaması gerekir. bu sayede ayda 48 dolar tasarruf sağladığı gibi üste para da kazanarak bütçeyi de düzeltir.uygulamayı daha sonra üzerinizde gösterebilirim.

saygılarımı arz ederim
ders: uygarlık tarihi.

soru: truva savaşı kimi tarihçilere göre ...... ...... savaşıdır.

arkadaşımın cevabı: truva savaşı kimi tarihçilere göre ar namus savaşıdır.

e haliyle bu cevap üzerine dersten kaldı kendisi.
ders: edebiyat

terim sorularıdır

ilk terim: aktör
cevap: (içten bir eheh gülümsemesiyle) erkek oyuncu

ikinci terim: vodvil
cevap: kadın oyuncu

evet hocadan az daha dayak yiyiyordum.
ders: medeni hukuk
soru: çocuğu tanıma işlemi nasıl yapılır.
kısaca anlatmak gerekirse babanın doğmuş olan ve kendinden olduğu sonradan anlaşılan çocuğu nesebine geçirmesidir.

bir arkadaşım ise genel kültür yardımıyla şu cevabı vermiştir:
çocuğu anne tanır. anne çocuğu doğururken baygın düşmüşse çocuğu baba tanır.
ders sosyolijiydi sanırım. seçmeli bi ders olduğu için o derse önceden hiç gitmemiştim ve konu ne, hoca kim falan hiçbişey bilmiyordum. 1. sınıfta olmanın ve dersten kalmanın yan etkilerini bilmediğim için bir rahatlık ta var. tınlamamalar falan. hoca vize sınavı öncesi çarli çaplin in kapitalizmle ilgili çok eski bir filmini söylemiş ve izleyin onunla alakalı sorucam demiş. neyse girdik sınava, soru da diyor ki,çarli çaplinin bilmem kaç tarihinde ki bilmemne filminde anlatılan kapitalizmi açıklayınız falan filan. verilen cevap, çarli çaplinin bilmemkaç tarihli bilmem ne filminiz henüz izlemedim. ama kapitalizm hakkın da bikaç bilgi verebilirim deyip bikaç cümleyle kapitalizmi açıklamıştım. kısa ve özdü cevabım.
not : geçtim
9.sınıf tarih sorusu:

s: istanbulun fethi olsaydı demiyorum olmasaydı neler olurdu?
c:istanbulun fethinin sonuçlarının tam tersi.

bizzat ben gördüm ve bu cevabı verdim bana en mantıklısı bu geldi.
felsefe sınavı
soru:risk nedir?
cevap:risk budur(cevap bölümü boş).
muhasebe sınavı:
soru: kasa sayımında 100bin tl eksik çıkmıştır. bunu büyük
defterde muhasebeleştiriniz.
cevap: tekrar sayın, eksik çıkmaması lazım.
bir arkadaşımın ilkokulda sınav sorusna verdiği cevaptır.

soru: ev alma .......... al.
cevap: arsa

şu anda müteahhitlik yapmaktadır kendisi.
yukarıdaki paragraf verilip, onun hakkında soru soran hocaya yazılan cevap:
-ayrıntılı bilgi için paragrafa bakınız...
tarih sınavı

soru:islamiyeti kabul eden ilk Türk boyu .... dır\dir.
cevap: 1.65

(bkz: gelişine vurmak)
soru: tanzimat döneminde çevirisi yapılan fablların bulunduğu eserin adı nedir?
cevap: tercüme-i fabl
Ders : Öğretmenlik Mesleğine Giriş
Sınav Tarihi : 24 Kasım
soru : Bugün size neyi anımsatıyor ?
Benim cevabım : Doğum günümü.
Aldığım Not : 15

Bir rivayete göre diğer sınıflarda bu soruya sevgilimden ayrıldığım gün , sevgilimle çıkmaya başlamamızın 47. günü , havaların soğuduğunu vs. şeklinde cevap verenler de olmuş. Ama soru mantıksız , cevaplar değil.