bugün

meal: kimseyi sevmiyorum ama cennette bafi olabilir.
ikiyüzlülük.

Kimseyi sevmezsin işini görmedikçe işine yaramadıkça.
Evet o yüzden eşim kraliçe sevgilim frida kahlu...
görsel
Allah affetsin nefret ettiğim pek çok yaradılan var.
rte'nin belediye başkanlığı zamanlarında aziz nesin'e söylediği sözdür.
edit: youtube'da izlemiştim o tartışmaları.
yaradılanı yaradandan ötürü sevip: "kılıçdaroğlu da söylemiyor ama alevi." demek de tuhaf bir çelişki değil mi?
bu, kutuplaşma değil de nedir? tarafsız olması gereken makamdaki birine bu sözler hiç yakışıyor mu?
yaradılanı yaradandan ötürü seviyor; ama, akp'li olmayanlara, kendisini eleştirenlere tahammülü yok.
iyi ki yaradılanı seviyor. bir de sevmese neler yapar düşünemiyorum.
1- canlı, cansız, nefes alan, nefes almayan, katili, masumu, bebeği, yaşlısı, hayvanı, kedisi, köpeği, karıncası, devesi, kurdu, kuşu, toprağı, taşı, yeri, göğü...
yaratanı hatırlatır her yaratılan bakmayı bildiğinde onlara, dehşete düşer insan yaratanın yüceliği karşısında, sevgisi coşar, lal olur dili, anlatamaz hislerini. kötünün fıtratında varsa kötülük etmek, insanın fıtratında da vardır sevmek.

iyiyi sevdiğin gibi kötüyü, güzeli sevdiğin gibi çirkini ve bilumum olumsuzlukları sevebildiğinde ego adına kalmaz bir şey, sen kalmazsın, sıfırlanırsın. birlikten hiçliğe ulaştın mı sonrasında hiçlikten çokluğun içinde buluverirsin kendini. aslında her yaratılana baktığında yaratanı aklına koyarsın, daima ona sevgiyle dolanırsın. belki de sana her şeyi yaratan o yüceyi hatırlattıkları için sevmişsindir yaratılanları.

2-yaradılan insanın içindeki yaratana karşı olan sevgiye, aşk a hayran kalıp adı sanı ünvanı önem temsil etmeden o kişiyi yaratan a duyduğu sevgiden dolayı sevebilmek. bir mıknatıs misali.
* * * *
yunus emre ile aynı doğrultuda düşünmediğim sözdür.

kusura bakmayın da allah a düşman olmuş,

yaradanın bile sevmediği akıl fukarası birini neden sevsin ki bir insan.
bu topraklardan çıkmış sözdür. ancak günümüzün bencillik ve umursamazlık hastalığından dolayı kimse sallamamaktadır.
öyle çok duyduk öyle aklımıza soktular ki bu sözü, sevmenin günah sayılacaklarını bile sevdik, ya da öyle göründük.

sorarsalar öbür tarafta bu günah sevmeleri, tövbe tövbe bende diyeceğim ki

-kimden ötürü, senden ötürü
tersi için...

(bkz: yaradandan tiksinirim yaradılandan ötürü)
meali tam olarak şudur:

aslında senden nefret ediyorum sen büyük bir orospu çocuğusun fakat seni allah'ın yarattığına inanıyorum ve allah'ı seven bir müslüman olarak seni de sevdiğimi söylüyorum. seni allah yaratmamış olsaydı senden nefret ederdim.
aslında "şu dünyada yaşayan kimse umurumda dahi değil. açmış açıktaymış işim olmaz" demek isteyen canlı sözü.

aslında inançlar bu canlı türleri için gerekli...
Mutasavvıfların aslında panteizm'e kaymış oldukları gerçeğini göz önüne alınca erken dönem yunus emre sözüdür.
Çünkü zamanla düşüncelerine gem vuramayan yunus hiçbir şeyi istemediğini "bana seni gerek seni" derken sadece allahı istediğini söyler. Aslında burda varlığın birliğine ermiştir.
Kendini evrenden bağımsız sanmaktan uzaklaşmış yine de acaba bilinen anlamda bir allah var mı sorusuna cevap aramıştır. Aslında "bana seni gerek seni " yaratıcıya duyulan büyük sevgiden değil de meraktandır.
dünyanın en gerzekçe lafı. net.
Tasavvufi olarak düşünüldüğünde gerçek anlamı anlaşabilen, inanmayan yahut ciddi olmayanın zaten saçmalayacağı felsefedir (sen çok mu anladın dersen, cevabım keşke olurdu, zor olduğundan eminim çünkü).

Diğer bir taraftan kesinlikle hümanizm içerir; hepsini seviyorum diyor, nedeni farketmez ki.
bugün bu lafı en çok kullananlar yunus emre'yi yattığı yerde dört döndürüyorlar;

görsel
Hayata bu şekilde baksak her şey ne kadar güzel olur, diyebileceğim bir söz.
güzel bir mantığın ürünüdür. her şey haktan gelir hak'a gider. evet.
o kadar güzel söylemiş ki yunus kayıtsız, şartsız sevginin ne olduğunu ne kadar güzel betimlemiş.
Garip... "yaradan"'ın "sevme, dost-sırdaş edinme!" diye emrettiklerini neden seveyim ki?
bu düsturun hayatımda vardır yeri. olmalıdır da. ama bülent ersoy için yapamam kimse kusura bakmasın. yaratılan bu değil ki lan.
uygulayamadığım bir şeydir o yüzden yaradılandan nefret ederim niye yarattın yaradanım diye..
tasavufu özetlemiş bir sözdür.
ayrıca (bkz: günahkara değil günaha düşman olmak)
hayat felsefesi olarak hümanizm i ancak böyle güzel anlatır bir söz.
madem öyle, izmir'i ve izmir'liyi neden sevmiyorsun derler adama.