aynı yanda ve tarafta olan, aynı fikir ve akım altında toplanmış olan kişilerin her biri.
(bkz: yoldaş)
(bkz: yöndeş)
tek parti zihniyetine direnip türkiyeyi daha demokratik bir çizgiye taşıma gayretinde olan hemen herkesin kafasına yediği yaftalamadır.
evindeki boş vita tenekesini bile atmaz, memleketini satarlar, gıkı çıkmaz..
herkesin bir popisi var. benim bir yandaşım bile yok.
her dönemde iktidar olan partilerin yoğunlaştığı taraf.
imralı görüşmeleri adı altında yürütülen pazarlıkları savunmakla mükellef, kumaşı belli, ağızlarından çıkan sözler çok kolay tahmin edilebilir ve aynı lafları döndürüp dolaştıran sözde gazeteci ve yorumcuları tanımlamakta yetersiz kalan kelime.

televizyonlar, haber programları bu ve benzeri iki lafı bir araya getiremeyen ve nedense pazarlıklara konu olan maddeleri pas geçen gazeticilerle dolmuştur, birinizde çıkın hapishanelerdeki pkk'lıların serbest kalabileceğinden, apo canisinin eve çıkacağından bahsedin ln. kan duracakmış sen daha görüşme yaparken kaç noktaya saldırıp kaç askeri, polisi öldürmüş örgüt aç bak.
son 12 yılda terminolojimize giren yakıştırma.
mahallesine açılan bakkalın hikmetini iktidardan gören, umumi tuvalet açılışını yapan bakana dua yağdıran ama ülkesinin her yanında bomba, dayak, şiddet olunca "iktidarı yıpratmayın, n'aaalagası var?" diyen, kaşığı sütten "ak" çıkaran bir çeşit sığır.
candaş ın zıddı olan terimdir.
Medyatik olanlar Referandum da Ben varım sende var mısın? Evet... Diye video çeken kitle.

Çeksinler tabi demokrasi var değil mi?

Ancak bugün harhangi bir sanatçı futbolcu veya ekran yüzü ben yokum hayır diye propoganda yapsa iflahını keserler!! Hem medya linç başlatır hem diğer hakim güçler!

Türkiye de onur sadece bir erkek ismi!
kahvede masada oyun oynanırken masaya ilişip otlanan insan.
görsel
görsel