Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa'da kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Eğitim dili Türkçe ve ingilizcedir.. öss de yeterli başarıyı gösterememiş ve özel okulda okumaya parası olmayan kardeşlerimizin tercih ettiği bir okuldur burası..
yakın dövüş dersi zorunlu olan mistik uzak doğu üniversitesi.*
belirtildiği kadar yakın olmayan bir üniversite.
suat günsel'in öğrencileri sömürdükçe servetine servet kattığı kapital'i.Parayı vermeden düdüğü çalamadığınız üniversitedir.Şöyle ki ders seçebilmek için önce dersin ücretinin ödenmesi gereklidir;kayıt yapabilmek için sosyal katkı payı, başvuru harcı ,sınav ücreti *ve bunun gibi kılıf uydurulmuş ücretler ödeyen öğrencilerin zavallı kurbanlardan, okul yönetiminin ise kan emici vampirlerden hiç bir farkı yoktur.Yüksek lisans başvurusunda bulunan bir öğrenciden ders başı 250 euro istemesiyle beni dumuara uğratan üniversitedir ayrıca. Bunca parayla inşa edilen eğitim sarayları, iletişim kompleksleri, yüzme havuzları ya da devasa kütüphaneler neye yaramaktadır ki içinde bunları değerlendirmesini bilecek mentaliteye sahip öğrenci olmadıktan sonra.Çoğu öğretim elemanı Türkiye'den haftasonu ders vermek için gelmektedir. Gelişlerinin nedeni adaya bilgi köprüsü olmak değil, paranın dayanılmaz cazibesidir tabi ki.Öğrenci işleri ve fakülte sekreterliği çalışanları, devlet dairelerinden çok daha lakayt bir şekilde mesai saatlerinden çok önce kafasına göre okuldan ayrılmaktadır. Kıbrıs'ta egemen olan rahatlık ve genişlik içinde şekillenen tembellik psikolojisi bu okulun öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından da benimsenmektedir.Ne öğretim üyeleri ilim irfan aşkıyla yanmakta ne de öğrenciler sorgulayan bir üniversite öğrencisi olmanın gerektirdiği donanıma sahip olabilmektedir.Üniversite olmaktan öte Amerikan filmlerinden fırlamış gençlik sorunları ile boğuşan ergenlerin, populer olmak veya olamamak, en güzel arabayı sürmek,okulun en yakışıklısını ya da güzelini götürmek, gösteriş yapmak ve dolayısıyla ezilme-ezme ilişkilerini içerisinde ben de burdayım, beni de farkedin çığlıklarını atanvitrin gençliğin sergilenmesidir. Bir nevi parası olup zekasını kullanmayan ya da kullanmasını bilmeyenların diyelim, vakit öldürme yeridir denebilir.Kızlar kendilerine zengin bir koca bulmak adına hiç olmadıkları kadar takıp takıştırıp süslenerek, göbeğini açarak, okula gelirken, erkekler ise son model arabalarıyla müziği sonuna kadar açıp okul içinde turlayarak askerlikten kaçısını uzatmaktadır. **, *
bu sene 12.'si düzenlenen psikoloji öğrencileri kongresi'ne ev sahipliği yap(ama)mış üniversite. şöyle ki, kongrenin son günü bağyan arkadaşlarımıza kaldıkları yurdun güvenlik görevlileri tarafından tacizde bulunulmuştur. üstüne üstük olayın üstü kapatılmaya çalışılmış, mağdur taraf suçlanmıştır. ayrıca çağrılan polis de gerçek polis değil, güvenliğin arkadaşı çıkmıştır. yaaa, işte paranla rezil ediyorlar...özel üniversite...

bunu da geçtim okulun içinde her gün arabalı, duptıs müzik çalan denyolar dolaşıyor. e tabi bu da bağyan arkadaşlar için rahatsız edici. tabi bi de bizim kahraman mehmetçiklerin rahatsız edici bakışları da var. tüm bunlara katlanırım diyosan işte sana yakın doğu üniversitesi.
güzel bir diş hekimliği fakültesine sahiptir.
4 öğrencisini trafik kazasına kurban veren okul. böyle küçük bir şehirde böyle bu kadar yakın olunca, aynı fakülteden...
yaklaşık 15 bin öğrenciye sahip, kuzey kıbrıs'ın günden güne büyüyen ve gelişen üniversitesi.bünyesinde beklenenin üstünde birçok fakülte ve bölüm barındırmaktadır.
kuzey kıbrıs ve güney kıbrısa ilk ve tek tıp fakültesini açan, hacettepe üniversitesi tıp fakültesi hocalarını bünyesine katarak kalitesini arttırmış, zamanla değişen öğrenci potansiyeli ve para anlayışından dolayı eğitim kalitesi her geçen gün biraz daha artan, doğu akdeniz üniversitesinin iflas etmesi ile adanın en kaliteli üniversitesi olması kaçınılmaz bir hal almış, suat günsele namı değer suat hocaya bağlı vakıf üniversitesi.
bir ticarethane zihniyetinden çıkıp, gerçek bir üniversite olma yolunda ilerleyen güzide kıbrıs üniversitesidir. tıp fakültesi ve tıp fakültesi hastanesi ile daha da ismini duyurmuştur. hatta tıp fakültesinin açılışını rte yapmıştır. aynı rte bir meclis toplantısında suat günsel ve yakın doğu üniversitesi hakkında konuşmuştur. suat günsel i ve ydü yü öven açıklamalarda bulunmuştur.
açtığı inovasyon merkezi ile cern'e yardım eden kuzey kıbrıs ve kıbrıs adasının şu anda en kaliteli ve en çok gelişme gösteren üniversitesidir. açacağı yeni bölümler ve içinde varolan bölümlerin eğtim kalitesini arttırmaya başlamasıda okulun kalitesini bir nebze daha arttırmaktadır.
dev gibi kampüsüyle 1 hafta boyunca yürümekten canımızı çıkarmış ilginç okul. yeditepe üniversitesinde bile kampüs içi ulaşım varken onun 5 katı olan bu okulda niye yok diyerek çemkirmek istenesi eğitim yuvası. kız yurdunun önünden arabayla geçenlerin el sallayarak geçtiği yer.
Eğitim kalitesi, Türkiye'deki bir çok üniversiteden kaliteli olup, gün geçtikçe kendini geliştiren üniversite...
amerikalı müfettişler tarafından görülüp geçer derece almış bir kuzey kıbrıs üniversitesidir. kampüs bir bütündür. yurtlar dahil olmak üzere tüm binalar kampüstedir. yurtlar biraz küçük ama sonuçta herşey dahil hizmet.

ayrıca diploması tüm dünya ülkelerinde ve iş sahalarında kabul görmektedir. uluslararası birkaç üyeliği de bulunmaktadır.
kktc'de bulunan altı üniversite'nin en kalitelisidir. eğitim dili %80 ingilizce olup dünyada geçerli diploması ile size mezuniyet sonrası diplomam dünyada geçerli acaba kaygısı yaşatmayan üniversitedir. özel bursları ile öğrencilerine kolaylık sağlayan okunası üniversitedir.
(bkz: yakin dogu universitesi tip fakultesi)
http://www.neu.edu.tr
ögrencilerinin Yalan Dolan Üniversite diye özetledikleri kıbrıs universitesi.
6-7 sene öncesin kadar sınavsız öğrenci aldığı için adı univercity of kurdish olarak geçen kktc lefkoşa da bulunan eğitim kurumudur.

Sürekli inşaat halinde olan okul sürekli kendini geliştirmektedir.Öğretim görevlileri Türkiye'nin hatırı sayılır aydınlarıdır.
bir an önce bitirip kurtulmak istediğim üniversite..
hocaları gerçekten kalitelidir,eğitim olanakları bakımından da almak isteyen öğreniye bir çok imkanı sunuyor fakat bunu bir ticarethaneymişcesine yapıyor.30 € olan borcumu önesürerek final giriş kartımı vermemişliği vardır.sosyal hayat yok denecek kadar azdır,gerçi arabası olan baba parası yiyen tipler hallerinden memnun sayılırlar gözlemlediğim kadarıyla.öğrenci profili ise harran üniversitesinde bile daha iyidir heralde.her hafta kütüphanenin önünde ''özgürlük hakkımız söke söke alırız,baskılar bizi yıldıraz'' gibi höğküren kürtler vardır.okulda bahar şenliğinin yapılmamasının bir nedeide bunlar gösterilmektedir.konum olarak şehrin dılında olduğundan ulaşımı servisle yapmaktadır.(servis dediysem kıbrısta öyle taksim-mecidiyeköy-zeytinburnu gibi hat olmadığından bütün lefkoşa nın ulaşımını neredeyse bu servisler yapar)
kısacası tam bir fiyasko üniversitedir.öss tercih kağadına yazmak gibi bir hata yaptığım için mecburi 3 yılımı daha çürüteceğim yerdir.
zincirlerini kırarak 18 22 mayıs 2010 tarihlerinde bahar şenliklerine başlayacak olan kktc topraklarının en gelişmiş okuludur.
ne olursan ol gel mantığıyla ögrenci kaydeden,öss puanına bakmayan,okumaya yazma bilmeyen adamları toplayıp onlara ingilizce öğretmeye çalışan kktc'nin en büyük darphanesidir. kütüphane önünde başçobanların kol gezdiği, kavgasız gürültüsüz günün geçmediği kalitesiz bir üniversitedir.
bu sene yapılan bahar şenliğinde yine istenmedik olaylar cereyan etmiştir gözümün önünde. adı çıkmış dokuza inmez sekize üniveristesi olmakla beraber pkk nın yeni şehir kadrosu bu okulda eğitim(!) görmektedir.**
(bkz: ydu sozluk)
dünyanın en gerizekalı mimarlık hocalarına sahip üniversite. daha ilk mimari projesini alan çiçeği burnunda mimarlık öğrencilerinden teslim projesi için 1/5 e kadar olan tüm detayları istiyorlar. sistem detayından tut en ince doğrama detaylarına kadar. bir de yaptıkları besi damı. bu ne lan! mimarlık okuyor o öğrenciler. benim bildiğin mimarlığın ilk senesinde genellikle teori ağırlıklı dersler olup, projeler de o teorik derslerden beslenip uygulamadan çok tasarım ağırlıklı olur. ya ben yanlış biliyorum mimarlık eğitimini ya da bu gerzek hocalar. yazık vallahi yazık. acıdım valla orada okuyanlara.
paragöz yöneticilere sahip, kesinlikle kaliteli olmayan bir üniversite. kesinlikle tavsiye etmiyorum bu üniversiteyi yazmak isteyen kişilere.