bugün

GÜYA YAKTIĞI SÖYLENEN, FLASTERiN DAHA BÜYÜK BOYUTLUSUDUR. YA BU YAKIYI ABARTMIŞLAR YA DA BENiM SIRTIM FECi AĞIRIYOR VE YANMAYI HiSSETMiYORUM BiLE.
yaşlı kadınların vazgeçilmezi olan, sızıyı ve ağrıyı çeken bant.
yakı otundan yapılan ıcınde pul bıbere acılıgını veren kapsaisin ve kapsikum bulunan; boyun, sırt, vucutta herhangı tutulmus bolgeye yapıstırılıp maksımum 2 gun mınımum 6 saat bekletılen bant. koca karı ılacı gıbı bır ımajı olsa da super etkılı madde. jel mel halt etmıs yanında.
özleyince anılarımdan çalmaktayım,
düşlerime çalmaktayım anılarımdan..
onlardan bir yakınan yok da,
hırsızlar yakınıyor çaldıklarımdan

(bkz: özdemir asaf)
an itibarıyla belimde bulunan, beni bu yaşta hayattan soğutan bel ağrısına karşı medet umulandır.
taşıma etkisiyle kasların üzerindeki baskıyı azaltarak ağrı vede sızılara iyi gelen bilimsel yöntem.
isminin nereden geldiğini şu an anladığım şeydir. düzenli aralıklarla "yakı"yor.
tedavi edici etkisi olmayan, tek yaptığı bölgedeki ağrıyı beyne ileten sinir uçlarını uyuşturmak olan büyükçe bir yara bantı.
bel fıtığı olmamdan kaynaklı arada kullandığım kapsikumlu bant ben yapıştırdığımda fena yakıyor ama bir faydasını görüyormuyum bende bilmiyorum.
bele yapıştırıldığında çok fena yakan bişeydir.
1970'lerde dedem kullanırdı. Gerçekten ne işe yaradığını bilmezdim. 47 yaşımdayım; belim, ağır kaldırdıktan sonra öyle bir ağrıdı ki; dedemden hatırladığım yakı'ya müracaat ettim. 1970'lerde eczanelerde satılan marka, şanlı, şimdi hala, eczanelerdeki tek yakı markası. Ve evet feci yakıyor insanı. Yanma hissi; ağrı hissine galip geliyor; ağrıyı hissetmeyen bünye, yanmayla kafayı bozmaya başlıyor. Yakı gerçek bir tedavi şekli mi (semptom tedavisi), yoksa vücudu kandırmaya yönelik bir uygulama (bir nevi placebo) mı karar veremedim.
Bakınız: http://www.sanliilac.com.tr/sss.htm
Şöyle yazmışlar işlevi için: Topikal olarak uygulandığında Kapsaisin , ağrının periferal sinir sisteminden merkezi sinir sistemine iletilmesini sağlayan bir kemomedyatör olan P maddesini tüketerek ağrının azalmasına yardımcı olur.
Belimin tabiri caizse amna koyan icattir su anda. Bu nasil bi yanmadir ya.
belimde hissettiğim feci sancısılardan ötürü başvurduğum tedavi edici zımbırtıdır. yapıştırdıktan 10 dakika kadar sonra sözlüklere girip hakkındaki girdileri okudum. bilhassa ekşi sözlük'teki neredeyse bütün girdiler olumsuz yöndeydi. millet yakının verdiği yanma hissini edebiyatın dibine vurarak anlatmış. yapıştırdıktan sonra çıkartılması da felaketmiş falan. ulan bir ara bari yanmalar başlamadan yol yakınken döneyim deyip çıkarma noktasına bile geldim. lakin şu an 3 saattir sırtımda ve şimdiye kadar hafif kaşınmanın dışında neredeyse hiç yanma hissetmedim. yakının son kıllanma tarihine baktım 2014 yazıyor. markadan markaya verdiği etki değişiyor mu bilmiyorum ama benim kullandığım, "voltaren patch". timsah derisiyle donatılmış bir vücudum da bulunmuyor, normal insanım.

işe yarama noktasına gelince, ağrılardan hareket edemiyordum neredeyse ama şu an bir hafifleme hissettim.

velhasılı kemal, sözlüklerde olumsuz manada oldukça abartılmış olan bir ilaçtır.
şiddetli bel agrilari ve bacak çekmesi uyusmalari sonucu annemin eczaneden almami ve kullanmami tavsiye ettiği bant.

ilginç bir şekilde agrilarimi hafifletti. mükemmel yakiyor.
Yapıştırdıktan sonraki yanma hissini tattığın an ondan başka hiçbir şeyin bu kadar acı verdiğini düşünmediğin nesne.
Cayır cayır yakar adamı. Kolumdaki ağrı için kas gevşetici bulamadığımdan geçirmesi umuduyla kullandım ama alev almaktan korkuyorum. Elim kolum iptal şu anda. Cehennem nasıldır kim bilir onu düşünüyorum. Ayağımızı denk almamız için bulunmuş bir şey bence bu.
Olum bu nasil bi yakma sekli, butun belim cayir cayir yanmakta.
Bilsem vallahi yaptirmazdim bunu. Adamin anasini aglatiyo be.
Oh mis gibidir çok severim.
iş bu entry yakı Hakkında kafasında soru işareti olanları en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde aydınlatmak için kaleme alınmıştır.

Yaklaşık iki hafta öncesiydi sözlük halısaha maçına çağırdılar. Oysa 30 yaşında adamdım ve 10 yıldır top oynamıyordum. Bu yüzden ilk baş hayli tereddüt ettim mamafih default halısaha maç organizatörü olan berberim başta olmak üzere yakın arkadaşlarımı kıramayarak katılmış bulundum.

Sanki hiç de korktuğum gibi değildi, 40 yaşında adamları ipe diziyor adeta bir ronaldo gibi kalçadan vuruşlarla topu resmen zımbalıyordum.

Acı gerçeği maç gecesinin sabahı farkettim.

Sol ayak bileğimde bir sızı bir de sanki götüme beşe onlarla vurmuşlar gibi tarifi imkansız dehşet bir acı vardı.

O gün akşama kadar sanki altıma sıçmış gibi yürüdüm ciğerler. Üst bacak kalçadan bükülmüyordu çünkü.

Neyse ki bu göt acısı 2-3 güne geçti. Fakat yine de ters giden birşeyler vardı. Sol ayak bileğimin dışı inceden sızlıyordu.

Gitgide bu sızlamalar zonklamalara dönüştü. Artık acısına dayanamıyordum ve babası köyde halen sınıkçılık yapan taaaa dededen olaya vakıf bizim köylü bir ortopedistin yanına gittim.

Adam sağolsun ilgilendi. Ben yumuşak doku travması veya vertal tibula bilmemneysi gibi tıbbi bir teşhis beklerken "oraya yakı vurcan akşamına geçmezse bişey bilmiyorum gardaş" dedi. Evet noktası virgülüne aynen böyle dedi. Ki bu dediğim Adam yarım milyon nüfuslu bi vilayetin parmakla gösterilen bir doktoru.

Vardır bir bildiği deyip bastım yakıyı. Şu an 2 saat filan geçti. Ağrı, sızı, zonklamadan eser kalmadı, sadece çay dökülmüş gibi yanıyor. Buna da şükür kurtulduk be sözlük.
o yakının üzerindeki kaplan var ya resmen tırmalıyor arkadaş, öyle bir yakma durumu var yani.
görsel

subjektif not: sanırım bir bende işe yaramadı. yanarak uykumun piç olmasıyla kaldım. 24 saat sonunda söküp attım kendisini.
Yel girmesi denen mevzuuyu 1 saatte çözen non-innovatif şey.

20 sene önce de aynıydı ambalajı falan.
Yakan ama acıyı geçirmeyen bant.
mazosist miyim yoksa aci esigim yüksek mi bilmiyorum lakin ağda, epilasyona alışık bünyeler için cok da can yakıcı bir acı vermiyor bu yakı. başta yakıyor sonra el yakmayan su sıcaklığına geliyor. etkili maddesi biberiyeymis bkz. resim
görsel