bugün

ülkemiz futboluna büyük darbe vuracaktır. galatasaray fenerbahçe beşiktaş gibi takımlar yana yana yerli oyuncu arayacak, ülke içinde gelişen iyi futbolcuları dışarıya kaptırmayacak, hatta dışardaki iyi yerli futbolcuları da alacaklar. sonuçta dışarıya futbolcu satamayan boktan fakir bir ülke olacağız.
1 liralık adamın pazarlığının 10 liralarda yapılmasına en son 7 liraya el sıkışılmasına olanak sağlayan sınırlama. Anadolu kulüpleri iyi ekmek yedi bundan.

Bir de deniyor ki türk milli takımı gelişecek bu sistemle. Hayal gücüne bak. Sen 1 liralık adama 7 lira vereceksin sonra bu adamdan kendini geliştirmesini bekleyeceksin. Olmaz öyle şey. Kulüp bazında yaptığı negatif etkiyi saymıyorum bile.
etkisi türk futbolunu geliştirmek yerine daha da geriye götürecektir. rekabetin azaldığı ligimizde türk futbolcuları yatmaya sevk edecek saçma sapan bir kuraldır. sonra gelsin mahalle maçı tadında maçlar. izlemiyorum artık zaten.
pandev ile dzemali yi napoliden 3,5 m euro ya alıyoruz toplam. tarık ise tek başına 4,5 +umut.

anadolu kulüplerinden futbolcu alacağına pafa daha çok önem vermek lazım.
kan emiciler sizi.

buna çanak tutan yıldırım demirören ve tayfası memnundur umarım.

not: biz türk oyunculara önem veriyoruz bu sene. transferler bu yönde genelde. bu yüzden 2015-16 sezonunda fenerbahçe nin isteğiyle yabancı sınırı kalkacaktır.
son yabanci sinirlamasi ile ligin keyif orani baya dustu.
2016 avrupa sampiyonasi eleme gruplarinda milli takimimizin ustun bir performans gostermesine vesile olan karsilasmadir. lan daha once niye getirmediniz bu sinirlamayi orospu cocuklari!
Türk futbolunun marka değerinin denge noktası...
tamamen galatasaray'ın yükselişini engellemek için getirilmiş ve başarıya da ulaşmıştır. türk futbolunun dibe vurması da bonusu.
hemen yarın tamamiyle kaldırılıp yerine ilk 11'lerde belli miktarda 23 yaş altı türk futbolcu bulundurulma zorunluluğu getirilmelidir.
kaldırılacaksa da adam gibi kaldırılsın. yok milli takımının son 30 maçında %50 sinde oynamalıymış da filan da falan. ulan adam brezilya'da almanya'da ispanya'da oynasa senin götü boklu ülkene gelir mi? biraz düşünün.

izlanda, macaristan, norveç gibi ülkelerden adamlar dolar o durumda ülkeye.

kadroda 25 adam olsun.
bunun 4'ü kulüpten yetişmiş
8'i ülkeden yetişmiş ve 10 tanesi yerli olsun en az.
yani 15 yabancı kalıyor geriye max.
oynat istedigin gibi işte

çok güzel degil mi? olan yerliler de kaliteli olacak zaten rekabetten dolayı.

çok mu zor bunu yapmak. illa aptal aptal %67 sinde oynasın bilmem ne salak uyduruk kurallar bulacaksınız. bir şeyi düşünerek uygulamaya koyun.
çok efektif bir uygulamadır. milli takımımız herkesi yendiği için izlemez olduk. yetişen, umut veren gençler derseniz say say bitmez o yüzden başlamıyorum bile. kulüpler desen efsaneyiz. en büyük dediğimiz dünya derbisi dediğimiz maçta hop oturup hop kalkıyoruz. daha ne olsun?
çok saçma bir kural, kesinlikle değişmesi gerekiyor ama planını bu kurala göre yapan takımın durumu belli, sorumsuz, savruk takımları kurtarmak için sezon oyanınırken değişmesi inanılmaz saçma olur. kademeli bir şekilde yükseltilmeli, bu yaz 6 yabancı önümüzdeki yaz 7 yabancı olmalı. bence sınırlama alt yapı sınırlaması olmalı, alt yapıdan en az 4 oyuncu yedek ve as kadroda bulunmalı diye kural konulması gerekiyor.
sonunda kaldırılmış olan, selçuk şahinlerin milyon eurolar kazanmasını sağlayan orta çağ futbol faşizanlığıdır.
tarık çamdallara yasin öztekinlere milyonlar verilmesine neden olan uygulama. sonunda kalkmıştır.
Yedek yerli kaleci şartı ve ilk onsekiz de 7 yerli, bakalım ülkede 10 milyonu isteyen kaç kulüp çıkacak.
Son düzenlemeyle iyice genişlemişti. Bugün gerçekleşen inter-caner transferinde etkili olduğunu düşünüyorum.

Yabancı sınırı olmasaydı caner inter'de alacağı yıllık ücretin 3 katını Fenerbahçe'de alır Türkiye'de kalırdı belki kim bilir. Oyuncularımız avrupa'ya gitsin, ufukları genişlesin, kısır süper lig ve Türk futbolu açılsın.
Olmamalı, olursa arda turan ve türevlerinin götü kalkar.
Mümkünse komple kalkmasını temenni ettiğimdir(yedek kulübesi de dahil)

Ozan'a 6m, çamdal'a 5m verildi bu ülkede. Aq leş, kokuşmuş egolu, işi gücü karı kız peşinde koşmak olan, çalışma disiplininden iş/spor ahlakından yoksun yerli topçular izlemek istemiyorum ben.

Şu sıralar tartışılıyor ve muhtemelen kaşıya kaşıya bu yabancı sayısını azalttıracaklar asalak spor yazarlarımız.

Aq sanki yabancı sınırı kalkmış, yerli sınırı gelmiş gibi bir hava oluşturuldu. Takımlar kadrolarında isterseler sınırsız yerli oyuncu bulundurabilirler. Kimse engellemiyor yani. Hadi yermi kulüpler oynatsın 11 oyuncuyu da yerli ? Kimi oynatacaklar aq. Serdar gürler'le mi şampiyonluğa oynasın ? Forvete adem büyük'ü alıp ona mı imzalatsın -35 gol- yazan kağıdı:))

Bu uygulama eğer sabredilirse ülke futboluna çok daha fayda sağlayacak. Çünkü kalite, rekabeti artırır. Antremanda yürüyen yerli topçular 8-9'a satılmaz mesela. Daha çok çalışmak zorunda kalırlar ve en iyileri piyasaya girer ki bu da kaliteyi yine artırır. Bye.
Dün akşam ntvspor da dursun özbek e hemen soruldu ne olacak diye
Abi adam 100 trilyon para harcadı takımı kurdu baktıkar gs den başka takım rayına oturmadı hemen basın felan bu şekilde adama sorular sormaya başladı.

Abi 2012 zamanında yer yüzünde başka teknik direktör yokmuş gibi gs her maçı 3-0, 5-0 kazanırken gelip fatih terim i milli takımın başına geçirdiler.
Bakın yazıyorum buraya bu federasyon galatasaray ın önünü kesmek için bu yabancı sayısını düşürtecekler bekleyin görün.

Abi ben istemiyorum desteklediğim takımda tarık çamdal, umut bulut, sabri felan.
Lan 2 maç güzel oynadı takım sokakta yürüyüşümüz değişti amk. Kolları gere gere geziyoruz.
burak yılmaz efendi şöyle bir şey demiş bu uygulama ile ilgili;

"türk futbolcusu olarak yabancı kuralıyla ilgili düşüncem net. ben türk oyuncuyum,türk arkadaşlarımın daha fazla oynamasını isterim. ben yabancı kuralının böyle olmasına karşıyım. benim yaşımdaki arkadaşlarım, 30-31 yaşlarında futbolu bırakmak zorunda kaliyor. "

yani ben başkası adına utanmaktan yoruldum, insanlar utandırmaktan bıkmadı.

vallahi benim bu açıklamadan anladığım şudur; "bizler o kadar aciziz ki bir yasa gelmeden, yabancı futbolcularla rekabet etmemize imkan yok. o kadar tembeliz ki aynı mevkideki takım arkadaşlarımla rekabete girmektense 30-31 yaşında futbolu bırakmayı tercih bile edebiliriz. zora gelemiyoruz yattığımız yerden para kazanmamız lazım. lütfen acil bir şekilde yabancı sınırlaması yasası geri gelsin. ozan tufan gibi selçuk inan gibi, ismail köybaşı gibi adamlar fernando, adriano, valbuena gibi adamları kesebilsin, onlardan daha çok ücret alsın, bonservislerine dünya para verilsin."

umarım gelmeyecek uygulama. ateş olmayan yerden duman çıkmaz ama. 2 kuruş futbol zevkimizin elimizden alınması lazım demek ki.

edit: gerçi bu adam zamanında 37 yaşında canavar gibi oynayan drogba'nın yedeği olduydu. açıklamanın şaşırtmaması lazım da işte ne yapalım.
geliyor.. bakalım tinerciler ne yapacak?
Yabancı sınırlaması yapılsın demek ülke futbolunu 20 yıl geriye gitsin demek.
Alt yapı yok, eğitim yok, işin acı yönü ülke futboluna yön verenlerin yapacak vizyonu yok.
Ülke puanı için gençlerin eğitimi teşviği için kulüplerin başarısı için yerli futbolcular da kalite yok.
Bunu isteyen malum grup o kadar plansız programsız ki, sınır kaç olsun diye fikirleri sorulunca 5 bilemedin 6 olsun diye cevap veriyorlar.

Akıllarından geçenler ise kesin şu; hele bir beş yapalım, baktık işler kötü gidiyor altıya çeker milleti uyuturuz. Zaten 15 yıldır memleketi Lego yapar gibi yönetiyorlar; hadi böyle yapalım, olmadı yav bozalım şöyle yapalım, öyle de olmadı bide böyle yapalım...
senin altyapı tesislerin, hocaların, antrenörlerin gelişmedikten sonra istersen tüm takımın türk olsun hiç bir anlamı yok önce esas sorunları çözmeye odaklanın.
görsel