bugün

1 bucuk yildir kafami kurcalayan soru. hani mesela gokyuzunun rengine hepimiz mavi diyoruz. ama hepimize gokyuzunun rengi ve ayni renkte diger esyalar cisimler falan mavi diye ogretiliyor ama ya herkesin gördüğü farklı bir renkse? ama bu gördüğümüz bambaska renkler herkese mavi diye ogretildi bütün renklerin boyle oldugunu dusunun. gordugumuz renkleri karsilastirmakta olanaksiz gibi geliyor. hani mesela bi renge acik renk dersiniz ama mesela sariyi baska bir tonda goren insana da o ton acik renk olarak ogretildigi icin sizle ayni rengi gormese bile ayni cevaplari verecektir. var mi yardimci olabilecek? bu konu cidden hayatima etki etmeye basladi. herhangi bir renk ismi duydugum zaman kafam ucuyor. odaklanamiyorum sohbete ya da o an ne ile ugrasiyosam.
Kafa karıştıran bir teoridir.*
Olsun.
bir şey olmaz.
Gözü bozuk olan insanlar farklı görür, hatta nesneleri boyut olarak ayırdedemezler. Daha küçük ya da daha büyük görürler.
Birincisi, insanlar renkleri tam olarak aynı şekilde algılamazlar.

Gözde bulunan fotoreseptörlerin sayısı, vs insandan insana değişir çünkü.

Mesela sen maviyi şu tonda görürsün, bir başkası daha başka bir tonda görür.

Sorunsala gelecek olursak, bunun gerçek olma olasılığına inanmıyorum.
Teoride mantık hatası olmasa bile.

Ki gerçek olsa bile... Bunu hiç kimse asla bilmeyecek. Bilemezdi. *
varlık felsefesine yoğunlaş, ludwig wittgenstein ve heidegger oku derim.
buradaki problem goz problemi degil ogrenme ile ilgili. sana kucukken nar kirmizi gok mavi sut beyaz olarak ogretildi. ama herkesin ayni rengi gorup gormedigi hicbir sekilde ogrenilemez.
renkler maddenin üzerine düşen ışığın bir kısmının yansıması bir kısmının madde tarafından soğurulmasıyla oluşuyor. maddeden yansıyan ışığın göz retinasına geldiğinde ki frekansına göre renkleri algılıyoruz. bilimsel olarak her rengin frekansı üç aşağı beş yukarı bellidir. senin veya benim nasıl gördüğümden bağımsız olarak.

yardımcı olması açısından bazı renklerin frekansları:

Renk Frekans
kırmızı ~ 480-405 THz
turuncu ~ 510-480 THz
sarı ~ 530-510 THz
yeşil ~ 600-530 THz
mavi ~ 680-620 THz
çivit mavisi ~ 620-600 THz
mor ~ 790-680 THz
Gece gece beynimizi siken yaklaşımdır.Beynimizi siktin geçtin kardeşim şimdi yat uyu Allah'ın aşkına.
bunu nietzsche'de benzer bir ayrımı renk için değilde dünya için yapar. varolan güç istencine göre dünyayı algılayışın değişir. fakir bir insanın dünyası ile zengin bir insanın dünyası aynı değildir mesela . varolmak üzerinden algılama kavramı . karışık konular bunlar.
benim problemim su. benim gordugum renge mavi diyosam herkes mavi diyor. ama ya ayni renk degilse. bu iki renk ayni renk olmayabilir. sadece bize mavi diye öğretildiği icin bu iki rengi ayni sanıyoruz ya da bu iki renk gercekten ayni.
Görme olayı ışık kaynaklarından direkt gelen veya ışık kaynaklarından cisimlere çarpıp bir veya birden fazla kez yansıyan ışığın gözümüze ulaşıp ışık reseptörleri tarafından elektrik akımına dönüştürülmesi beyindeki görme merkezine ulaşıp burada çözümlenip bilincimize aktarılmasıdır.
işte bu olayların hepsi tüm insanlarda (görmeyi etkileyen herhangi bir hastalığı olanlar dışında) aynıdır. Genetik olarak en eski insanlardan, yani atalarımızdan aktarılan, herkesin paylaştığı sistem aynıdır.
Sonuç olarak senin gördüğün maviyle benim gördüğüm mavi hemen hemen aynıdır.
Tebessüm etmeme neden olmuştur.
boya fabrikasını "kardeş bu kutunun üzerine mavi yazmışsınız ama kırmızı bu " şeklinde şikayetler gelmediği müddetçe rahat olmamızı gerektirecek durum.
Olabilitesi vardır.
incognito adlı bir kitap var. Orada bu ve benzeri şeylerle ilgili bilgiler anlatıyor. Tavsiye ederim.
beyaza kara, karaya ak demedikten sonra sorun olmayacak görme şeklidir.
benim de ara ara dusundugum konu, ama bi sonuca ulasamayinca pes ettim. bence de farkli yani bize bu renk mavi ogretildi mesela ama belki de benim gordugum mavi bir ton acik. sonucta bunu hic bir sekilde ogrenemeyecegiz o yuzden biraktim,baskasinin gozunden bakmak bu durumda mecazdan cikiyor gercegini de elde edemiyoruz.
arkadaş okulda felsefe dersinde heralde. alalım pistten.
amk. (az mantıklı konuş)

o zaman herkes her renge farklı bir şey söyler ama kırmızıya herkes kırmızı diyor demekki herkes aynı görüyor. *
aşk mı sandın la sen bunu herkes baktığında farklı bir şey görsün..?
renk körü olan bireyin beyanıdır, lan kırmızıyı başka bir renk görüyorsan bunda bizim ne kabahatimiz var.
mantikli teoridir. ornegin sen sariyi mavi diye ogrenmissindir bende maviyi mavi diye ogrenmisimdir. ama sen maviyi sari olarak gordugun icin sari gordugunde mavi diyeceksin bende mavi gordugum icin mavi diyecegim yani bu farkliligi sozel bi sekilde asla anlatamayacagiz. cunku sari gordugun seyin adini mavi biliyorsun diyeri de mavi gordugune mavi diyor sanki bir sorun yokmus ikiside mavi goruyormus gibi oluyor.
Bir diye renk adı olmadığı için tartışmaya gerek yoktur.
çok kafa silken bir düşüncedir.

ben bunu çocukken düşünüyordum, hala da düşünüyorum. dostum sonun galiba paranoya yada şizofreni olabilir. dikkat et yaşamayı seviyorsan.
aynı teorinin aldığımız tatlar aynı mı? versiyonu da bulunmaktadır.
hayat çok acımasız dedirtti..