bugün

içki ve sigara içen bünye de işe yaramaz.
Uyku ve beslenme düzenimi değiştiremeyecek olduğum için asla yapamayacağım şeydir.
Devamlı boş zaman bulacak insanların yapması gereken...
Yoksa sarkar pis olur o...
başlandığında bırakmamak lazım. aksi halde südyen kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
dört senedir yapıyorum halen bir kaç gün ara vereyim kendimden geçiyorum. illa her gün şınav çektirecek bana bu meret.
başlama abi başlama. iyisin öyle sen.
hele o haplara vs hiç bulaşma. çocuğun olmaz mazallah.
kullanmadım, kullandırmam.
gözlemlerime göre bunun zeka geriletme gibi bir yan etkisi var.
gelişmek yerine fit olmak için yapılması makbuldür.
1,5 yıldır düzenli olarak yaptığım spor. yeni başlayacak olanlar varsa birkaç tavsiye verceğim.
-evde kas yapılmaz mutlaka spor salonuna yazılın.
-spor salonunda size veren programa mutlaka uyun.
-önemli olan ağır çalışmak değil hareketi düzgün yapmaktır. hareketleri yanlış yaparsanız boş yere yorarsınız kendinizi.
-vücuddaki gelişmeyi ancak 3 ayda farkedebilirsiniz. tam olarak gelişmek için 7-8 ay süre gereklidir minumum. 2 ayda arnold olacağını zannedip gelenler var salona.
-spor kadar beslenme ve dinlenmeninde çok önemli olduğunu unutmayın.
-protein tozunu ilk 4 ay kullanmayın.(vücud tembelliğe alışmasın) 4 aydan sonra kullanabilirsiniz. markası bilindik bir toz ise gönlünüz rahatça kullanabilirsiniz. yok cinselliği azaltıyor felan gülüyorum. böbreği yorabilir belki. o yüzden bu tozları abartılı kullanmamak gerekli.
bunlar altın kurallar bence vucut geliştirme ile ilgili.
1,5 yıl önce zayıftım. spor yapmak iştah açıyor. 8 kilo almayı başardım. şu anda düzgün bir fiziğim var amma velakin ulan erkekler daha çok söylüyor abi senin vücud fit olmuş iyi olmuş diyor. kızlardan daha az duyuyorum bu ne lan.
her ekeğin uğraşması gereken aktivite. içinde ''evde kas yapılmaz'' bilmişliği geçen yazılara göz asmayın, hatta okumayın. istediğiniz yerde yapın. erkek olduğunuz belli olsun.
Zor ve büyük efor, sabır gerektiren olay.

Çoğu erkek hevesle başlıyor ama gerisi gelmiyor.
Sonra ona buna laf atıyorlar.

Önünüze program veriliyor. Hep aynı hareketler, hep aynı aletler. Insanlar ikinci hafta sıkılıyorlar bunları yapmaya. Sonra sıkıldım deyip vazgeçiyorlar.

Ben gerçekten uzun süre bunla uğraşanları tebrik ediyorum. çünkü gerçekten zor bi şey yapıyorlar.
kamburluğumu geçirdiği için çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. sabahları da sırt ağrısıyla uyanmıyorum artık.

ama sıkıldım be hacı kaldır kaldır nereye kadar.
Gereksiz bulduğum spor dalı. Yapan, uğraşan adamlara saygım sonsuz fakat fitness var iken büklüm büklüm kaslar çok itici duruyor.
performans sporlarını yapanlar için neredeyse zorunluluk kategorisinde olmasına rağmen , bazıları tarafından spor olmadığı iddia edilen uğraş.
Erkeklerin genç yaşta başlaması gereken spor.
4 senedir düzenli şekilde yaptığım spordur. bir kaç bir şey karalamak istedim.

- öncelikle plansız, düzensiz, çabuk sıkılan bir insansanız bu spora hiç başlamayın , zira düzenli ve sabırlı olmadıkça hiç bir gelişim kaydedemezsiniz. aynı zamanda yaptığınız 3-5 aylık emek boşa gider, bir işe yaramaz.

- en azından ilk 6 ay supplement kullanmamanızı öneririm.

- çok yorgun ve aç bir şekilde salona gitmeyin. aynı zamanda 3-5 dakika içinde su içmeyi unutmayın. zira set arasında bench'den kalktığınızda göz kararması, baş dönmesi gibi olaylar yaşayabilirsiniz.

- su içmeyi unutmadığınız gibi suyuda abartmayın. antremanın sonunda yapmanız gereken mide hareketlerinde çok zorlanırsınız.

- kilo fazlanız olduğunu düşünüyorsanız genelde hızlı yürümeyi, bisiklet sürmeyi tercih edin.

- yüksek ağırlık-az tekrar hacimsel olarak büyümenizi, düşük ağırlık-çok tekrar ise sıkılaşmanızı sağlar. kilo fazlası olan bir insanın öncelikle sıkılaşması gerekir.

- bu spora yeni başlıyorsanız ve elinizde bir program yoksa 1 büyük kas grubuyla (omuz-göğüs-sırt), 1 küçük kas grubunu(triceps-biceps) çalıştırın. örneğin önce omuz çalışın ardından arka kol çalışın, ya da gögüs hareketlerinizi bitirince yaklaşık 10 dakika kadar ara verip ön kol çalışması yapabilirsiniz.

- her bölgenizi eşit derecede çalıştırın. ön kol hareketlerine yüklenip, bacak antremanını ihmal etmeyin mesela. çok biçimsiz bir şey olup çıkarsınız sonra.

- daha ilk günlerden bench press'de kendi kilonuzu basamazsınız. gerekirse sadece barı kaldırın. evet, çok kötü durum ama kimse üçgen vücut başlamıyor bu spora. yavaş yavaş arttırırsınız. eğer gereğinden fazla ağırlık basmaya çalışırsanız, özellikle ilk zamanlarda dengeniz zayıfken, allah korusun bel fıtığı bile olabilirsiniz.

- çok iyi ısının. özellikle omuz günleri. boynunuzdan, ayak bileğinize kadar her bölgeyi biraz olsun ısındırın.

- set aralarında 30 saniye dinlenin. o aletteki hareketi bitirince yaklaşık 1 dakika kadar ara verin. en son kas grubu çalışmanızı bitirdiğinizde ise 5-10 dakika arası dinlenin. dinlenin dediysek dışarı çıkıp sigara içmeyin, esneme hareketleri yapın, 1-2 yürüyün.

- ne kadar sosyal insan olursanız olun iyi bir gelişim istiyorsanız salonda biraz asosyal olmanız gerekir diye düşünüyorum. az konuşun ki işinize konsantre olabilesiniz.

- çok konuşan insanlardan uzak durun. zira set arasında vermeniz gereken ara 30 saniye değil 3 dakika oluyorsa boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

- ideal spor süresi 1 saat 30 dakikadır.

- bu sporun en büyük felsefesi 'no pain no gain' cümlesidir. eğer ağırlık kaldırırken tatlı bir acı çekmiyorsanız hacimsel olarak büyümeniz çok zordur. anncak sıkılaşırsınız.

- hareketi yaparken, eğer imkanınız varsa, aynaya bakarsanız itici görünmezsiniz. bu bilinen bir yanlıştır bana göre.

- sürekli etrafı süzerseniz itici görünürsünüz. işinize bakmanızı, işinize konsantre olmanızı tavsiye ederim.

-'beraber çalışalım mı?' denildiğinde geri çevrilmez. insanlar sizin hareketi bitirmenizi beklemek zorunda değil. ilk zamanlarınızda böyle bir hataya düşmeyin.

- allah rızası için deodorant,parfüm sıkıp gelin şuraya. leş gibi kokmayın sonra.
Vücut geliştirme bir mastürbasyondur. (bkz: fight club)
Cok zor, insani biktiran, cok yoran bir istir ama deger. saglikli, guclu ve estetik gorunmenizi saglar. cok asiriya kacilmasi durumunda bufalo gibi olursunuz.

bu isin 30%'u agirlik ve kardio iken 70%'i beslenmedir. iyi ve dogru beslenmesseniz istediginiz kadar spor yapin, bir gelisme saglayamazsiniz.
sabır işidir.
evde olmaz diyenleri asmayın. tabi salonu tutmasa da hiç yoktan iyidir.
Steroid aliminda artisla yogun buddynin destegi ve sonuc. Ayi bogan tipli insanlar.
Nankör spordur kendisi bir kaç yapmayın sönersiniz.
fazlası iticidir.
birkaç ayda olacak birşey değildir.
bir emir cümlesidir.

örn. "sen vücut geliştirme. yakışmaz sana."
öncelikle,

eldiven taksanız bile ayların-yılların verdiği hırpalama sonucunda avuç içleriniz nasır tutar, nasırlıdır, o sağlam vücudun altındaki emeği bu nasırla doğru orantılı olarak görüyorum, o nasırları sevgilinizden başkası görmez, başkaları sadece vücudunuzun güzelliğini görür...

squat, bench press, bent over barbell row, deadlift gibi temel kas kütlesi kazandıran hareketler yerine sadece barbell curl yapıp o 250 gr pazu kasını çalışıyorsanız 4-5 set, bence bırakın bu sporu...

protein tozu hakkında söylenen hurafeleri takmayın, whey protein evet kimyasal olmasına rağmen izole olanını tercih edin, tercihim muscletech nitrotech . yok öyle çocuğun olmaz falan diyene de aldırış etmeyin, hiç denemedim çocuk yapmayı gerçi ama steroid gibi kesinlikle değil, ki spor salonunda steroid kullanıp bu şekilde problemlerle karşılaşmayan azımsanmayacak kadar çok arkadaşım var.

o salonda bağıra çağıra anıra anıra çalışan tiplere aldırış etmeyin ayrıca 100 kg bench basan adama da imrenmeyin, bir gün siz de basacaksınız, sadece istikrar...

bence kendinize en sağlamından bir partner bulun.

yağ yakımına yönelik çalışıyorsanız set aralarını 45 sn den az tutun, hacim ağırlıklı çalışıyorsanız 1,5 dk yeterlidir, salona geyik yapmaya gelen tiplerden olmayın.

hiç bir zaman bir kişeye uyan program diğer kişiye de uyacak diye bir şey yok, yaşa, boya, kiloya, beslenmeye göre değişir program, ayrıca bir programın işe yarayıp yaramadığı minimum 5 haftadan önce anlayamazsınız kolay kolay.

edit- eklemeler:

kendinize bir pilates topu alın ve mide hareketlerini pilates topu ile yapın iyi etki göreceksiniz.

spor yapmaya başladıktan sonra zaten metabolizmanız hızlanacak ama yok bana yetmez diyorsanız günde iki kupa sade kahve için bol kafeinli.

basit şeker alımını kısıtlayın, meyve suyu gibi, meyve yiyin ama abartmadan, onda da basit şeker var çünkü, kompleks karbonhidratlar tüketin, rafine ürünlerden kaçının, örnek: fırında patates idealdir, tam tahıllı yulaf ezmeleri ihtiyacınızı karşılar... protein oranını artırın ancak abartmayın, sırtınızda oluşan sivilcelerin ana nedeni proteini abartmanızdan kaynaklıdır.

ayrıntılı sorular cevaplanır...
Bunu cidden becerip ustune fitik olmayan adamlara hastayim lan yani hayranim yanlis anladiniz onlar gibi olmayi isterdim hirsli oldugu kadar da dengeli ve duzenli yani.
nedense hep kısa boylu veya orta boylu tipler bu olaya girişiyor. uzun boylu adamlar azınlıkta. bu da tesadüf değildir herhalde.