1.Polisi ilgilendiren olay veya olaylar.
2.Eskidil Olanlar,olan bitenler.
olay.
"celal varmı bi vukuat?"
"yok abi asayiş berkemal"
asayiş berkemal amirim cümlesi uğruna uğraşılandır.
vuku bulma gibi masumane bir kökü varken, kötü olay anlamında kullanılan sözcük.
kullanılması keyif veren kelimelerden biridir. söyleyene değişik bir hava katar.
bugün polisi ilgilendiren,asayiş veya kriminal olaylar diye de isimlendirdiğimiz eylemlerin arapça karşılığı.
günlük dilimizden eksik olmayan bir sözcük. ailesi, akrabası, komşusu, dolmuş şoförü, taksicisi, değnekçisi, polisi, işadamı, memuru, hatta öğretim üyesi ve doktoru bile şiddet olaylarına karışıyor, kişi ve gruplar birbirlerinin hayatına kast ediyor. bıçaklı, sopalı, silahlı kavgalara girişiyor. arazi, ev, para, mülkiyet ilişkileri, miras paylaşımı gibi nedenlerle birbirlerini linç ediyor, öldürüyor, sakat bırakıyor. gangster çeteleri sokaklarda ölüm kusuyor. kadın, namus ve töre cinayetleri hız kesmiyor...
işte bu sebeple, vukuat kavramı maalesef, hemen her gün hayatımızda var olan bir kavram.
cok uzak gecmisten birileri beni guvenilmez, katakullili, yalancı, duzenbaz, uckagıtcı filan biliyor. 20 li yasların basında birkac vukaatım oldu.
simdi hepsini tek seferde anlatıcam ve kurtulucam.
ben bunlardan dolayı insanları suclamıyorum, sonucta yeterince bunların olmaması icin onlemimi almamıstım. ama kendimi de suclamıyorum, o zamanlar bazı durumlarla karsı karsıya kalmamak icin onlem almam gerektigini bilmiyordum, dunyanın cahiliydim.

hep bi suclama, herkeste kendi basına gelene kadar bi sutten cıkmıs ak kasıklık.
arkadaslar biraz hayatı anlayın. bu kadar onyargılarla yasanacak bi sey degil hayat, en suclu gordugunu n bile dinlersen bi hikayesi var.

-simdi ben sevgilim varken bi ev partisine gittim. bi suru ictik. kafa zurna. evde her yatakta bes kisi yatıyor kalabalıktan. yatakta zir zurna sarhosken bi cocuk beni ben kendi halimde dururken dudagımdan optu bi kere.
-sevgilim beni terk etti durup dururken. ben kapısında bi saat kapıyı ac diye kapıya vurup yalvardım. acmadı. ben nasıl aglıyorum ama. eskiden hoslandıgım bi cocuk beni o kapıdan kendiliginden aldı, ona goturdu. sakinlestirmeye calıstı. konustu. sonra beni opmek istedi. ben izin vermedim. ertesi gun oldu. ben hala aglıyorum. benim dusunceli cocuk hala benle konusuyor. gene beni opmek istedi. ve optu. bi sonraki gun tekrar optu. duaktan birer opucuk. ve bi sonraki gun sevgilim ayrıldıgım geldi, barıstık onla.
-simdi ben bi kız arkadasıma dedim ki bugun ben cok icicem. bana mukayyet ol. o da tamam dedi. bir gece kulubundeyiz. ben icte zurna oldum. kız arkadasıma dedim ki beni tuvalete gotur, kusucam. bi cocuk kız arkadasıma dedi ki ben goturim. velhasılı megersem cocuk onceden benden hoslanıyormus. tuvalete gittik, beni dudagımdan optu ve ben kustum.
-bi gun paris te evimde oturuyorum uslu uslu. sevgilim var o donem. kapı caldı. yan komsuya misafirlige gelen yakısıklı. herkes uyumus, biraz senle oturabilir miyim dedi. peki dedim. icki de getirdi. ictik. sonra bi yakınlasmamız oldu:(
-bi gun gene paris te uslu uslu oturuyorum. kapı caldı. bi cocuk icki getirmis. ictik filan. bi yakınlasmamız oldu o kafayla. ertesi gun aynısı aynı sekilde tekrar oldu. o donem benim sevgilim var.
-bi gun bi erkek kankamla dısarı cıktık beyoglu na. birkac aydır bana yazıyordu ben anlamamazlıga geliyordum. donuste dedi ki anahtarımı unutmusum, sende kalabilir miyim, yoksa sokakta kalıcam. tamam dedim. bi yakınlasmamız oldu ve sonra herkese anlattı serefsiz:) bu hikayede bi aldatma durumu yok ama herkese rezil etti beni.

hayatımdaki butun vukuatlarım bunlar.
hepsi 18-22 yas arasında oldu. sonuncu da 25 tim sanırım.
o gunden beri bir daha sarhos olacak kadar asla icmedim arkadaslar.
yaklasık 15 senedir sarhos olmuyorum.
ve basıma boyle seyler gelmiyor artık.

gordugunuz gibi butun vukuatlarımda sucsuzum ama onlem almadıgım icin biraz da sucluyum.