bugün

entry'ler (683)

fedakarlik

Rivayet odur ki cok fakir ama cok asik bir cift varmis.
Sevgililer gunu olmus.
Kiz gitmis uzun sirma gibi saclarini kestirip satmis, karsiliginda sevgilisine hediye olarak saatine yeni bir kayis almis.
Heyecanla sevgilisinin yanina gitmis hediyesini vermek icin.
Meger sevgilisi de saatini satmis, kiz arkadasina altin bir tarak almis.

iki dizelik şiirler

"ask, zamana birakmak degil
zamanla birakmamaktir."

nazim hikmet

pic erkegi efendi erkege donusturen surec

kimseyi efendi erkege donusturme niyetimiz yok.
bize picliklerini degil, efendiliklerini gostersinler kafi.

muzurluk

Eglenceli bir sey:)
Kim eglenmek istemez?
Hatta sarkisi bile var:-girls wanna have fun.
Hatta turkce de bi sarki var:-hur dogdum, hur yasarim, kime ne, kime ne?

Ben de 20 li yaslarda boyleydim.
Sonra ogrendim.
Aileme, sevdiklerime, saydiklarima, buyuklerime, kucuklerime, vatanima, dunya vatandasi olmaya karsi sorumluluklarim oldugunu ogrendim.
Iki dusunup bir hareket etmem gerektigini cunku her hareketimin bir sonucu oldugunu ogrendim. Bugun 40 yasindayim. Her aklima eseni yapmiyorum. Tartiyorum.

camlica

Camlica da bir mustakil ev. Melek tonton bir yasli amca. Ve esi, hep melek kokan, melek konusan, ses tonu bile huzur veren basortulu esi..
Cocukken o eve ne zaman gitsem o kadar huzurlu hissederdim ki kendi evime donmek istemezdim..

Bazi insanlar gercekten melek gibi.
Yuzde bir filan olduguna inaniyorum toplumda oranin.

pink ladies

Grease filimdeki cilgin kiz grubu.

Evde oturup beyaz atli prens beklemezler. Kiz kiza bira icerler. Gezerler tozarlar.

unutulmayan film replikleri

-gunahin en guzel yani tovbe etmesidir.

takva

hayata dair iç burkan detaylar

Cem yilmaz in bir filminde -hangisi unuttum- bi kadin var ahlak bekcisi namazinda niyazinda
Cem yilmaz diyor ki "eskiden cok orospuydu bu kari, sonradan tersine costu"
Bu isin argo esprisi.
Ama taciz goren, tecavuze ugrayan kadinlarda filan cok goruluyor kendini dine adamak.
Dunya hayati nasil tiksinti yaratmissa anca dinle biraz huzur buluyorlar.

çilek gibi kokan kız

hayatımda en sık aldıgım iltifat: -cok guzel kokuyorsun.

erkek kankalarımdan,
koz kankalarından,
sevgilimden cok sık duydum hayatım boyunca.

benim icin onemli:)

irade

hayatta cok kilit bir olay olduguna inandıgım.

-spor yapmak. saglıklı beslenmek. fit bir vucud sahibi olmak.
-kisisel hijyenine dikkat etmek. hep cicek gibi olmak.
-bakımlı ve temiz olmak. temiz ve guzel giyinmek
-saglıklı alıskanlıklar edinmek. sigara ve alkolu kararında tuketmek
-ozel hayatında saglıklı iliskiler kurmak
-is yerinde calıskan olmak
-dostlarınla alma verme dengesi yerinde saglıklı iliskiler kurmak
-ailenle saglıklı bir iliski kurmak

hep irade isi geliyor bana.
sabırlı olmak lazım. cicekte bile once topraga ekiyorsun, sonra her gun suluyorsun, gunese cıkartıyorsun, yerini begendiriyorsun, sonra aylar sonra acıyor. elif safak ın dedigi gibi son sardunya kitabında: -gitmeye deger hicbir yere kısa yol yoktur.
emek harcamak gerekiyor. sebat etmek gerekiyor. bazı konularda celik gibi irade gerekiyor.
sonra da guzel seyler oluyor. inanırsak olur bence:)

soğuk nevale

bosanalı 9 sene oldu.
son 9 senedir beni yeni tanıyan herkesin hakkımdaki ilk intibası: soguk nevale

elimden geldigince olayı anlatmaya calısacagım:
ben 19 yasından 25 yasına kadar yurtdısındaydım. tam insanın karakterinin oturdugu yaslar. amerika da ve fransa da yasadım. orada kadın-erkek iliskileri daha farklı. kadına bicilen ahlak anlayısı ve rolu daha farklı. velhasılı 25 yasında turkiye ye kesin donus yaptım. sıcacık, bıcır bıcır bir seydim. erkeklere "dost, cici, arkadas" diye yaklasıyordum. dekolte mini giyerken de cok rahattım. ayranım dokuldu ve tatsız olaylar yasandı bi 7-8 sene. butun turk erkekleri bana yavsıyordu o donem, "dısardan orospuya mı benziyorum, ben de bir yanlıslık mı var" diye kac defa hıckıra hıckıra aglaldıgımı bilirim. sonra yavas yavas cozmeye basladım. turk erkegi kadının guleryuzunden, hos sohbetinden anlamazmıs, yanlıs anlarmıs. benim kahkahaların volumu dustu, benim tebessumlerin sıklıgı azaldı, dekolteler miniler kalktı. ve o kadar rahat ettim ki.. erkeklerden saygı goruyorum. ve basıma abuk sabuk seyler artık gelmiyor.

yani ben de isterdim nese kelebegi, bırcır bıcır, enerjik tatlı bir kadın olayım.
aslında dogam bu benim.
ama turkiye de turk erkegiyle olamıyorsun maalesef.

pijamayla bakkala giderken yakışıklı çocuk görmek

bu benim kaderim olan arkadaslar. ihih.

gunlerce saclar fonlu, elbiseler etekler, makyaj gezerim.
efosmanlarımla sıfır makyaj bakkala giderim 10 dakika. yakısıklı cocuk gorurum en paspal halimde. ama yaa:)

sevgiliye alinabilecek yaratıcı hediyeler

1,5 sene evvel 2,5 senelik iliskideydim.
ona aldigim en guzel hediye "cicek durbunu"
hediye ederken de notuna beraber boyle renk renk gececek hayat yazmistim:) cok mutlu olmustu.

gelecekte sevgilim oldugunda ona "lego" hediye etmek istiyorum. sen kismet et tanrim:)

geceye bir şarkı bırak

https://www.youtube.com/watch?v=pK7egZaT3hs

klibiyle anlam kazanan şarkılar

https://www.youtube.com/watch?v=rdlvPe959Ck

meet joe black

joe black imizi beklerken 40 yasına geldik aq:)

mr and mrs smith

benim aklıma bu film deyince tek kisi geliyor kendimi ms smith olarak dusunursem.

ama amiyane tabirle ne emmeye ne gommeye gelen erkeklerden o kadar bıktım ki.
karısık sinyaller.karısık mesajlar. bir varlar, bir yoklar.

cok merak ediyorum ben olmeden once bir babayigit "burdayım, varsan varım. benle yola cıkar mısın?" diyecek mi?

kaybolmak

Cok begenilen, cok edepli yetistirilmis, cok secici bir kiz arkadasim vardi. Bosandi. Bosanma depresyonu 6 sene surdu. 6 sene kimseyi sokmadi hayatina. O donem saldi. Cok kilo aldi. Sonra zayifladi. Asik oldu, sevgili yapti. 2 sene sonra ayrildiklarinda buyuk bir hayalkurikligi yasadi. Ve kayboldu.. sagda solda surtmeye basladi. Hizli bir ozel hayati olmaya basladi. O donem onu 6 sene hayatina kimseyi sokmadigi zamandan taniyan bir erkek is arkadasi telefon etti:
-sen esi benzeri bulunmayan ulasilmaz bir pirlantasin. Sen sirdan bir kadin degilsin. Kim oldugunu unutma.
Sonra da telefonu kapadi cocuk.

Hayatta bizi yoldan cikarmak isteyenler olur.
Ama bakmayin, bize kim oldugumuzu hatirlatip dogru yola sokmaya calisan iyi niyetli meleklerimiz de var:)
Ve sen iki ses arasinda hep kendi secimini yapar, sonuclarini yasarsin.

modern kadinin ucuz ve kolay ulasilabilir olmasi

Iki bakis acisi olan:

1-erkekler sevistikleri kadini severler, ulasamadiklari kadini unutamazlar.
2-kadinlar olarak sizle sevismeyrlim de birbirinizi sikin.

Kimi zaman ulasilamayan ve unutulamayan kadin oldum.
Kimi zaman sevisilen ve sevilen kadin oldum.
Secimler, secimler..

modern kadinin ucuz ve kolay ulasilabilir olmasi

Erkekler sevistikleri kadini severler. Ulasamadiklari kadini ise bir omur unutmazlar.