"bezm- i alem valide sultan vakıf gureba eğitim hastanesi"
dünyanın en uzun isimli hastanesi olma özelliğini koruyan, geniş kapasiteli, yaklaşık her alanda hizmet veren hastane.
Yerine yapılacak çok daha büyük hastane için, yıkılacak istanbul Aksaray'daki, Padişah Abdülmecit'in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan'ın fakir ve garip hastaların teşhis ve tedavilerinin yapılması amacıyla kurdurduğu hastahane.
geniş bir araziye sahip hastanedir. bahçesinden geçerken yaşlı gecelik giymiş bir teyze ve yanında ''annemi hastaneden çıkarıcam para versene abi'' diyen bir kız görebilme ihtimaliniz yüksektir. ''çıkarmışsın ya işte kardeşim'' diye yanıt verildiğinde kızın suratındaki küçük emrah ifadesi yerini ya bi sittir git ifadesine bırakır.
felçli bir kadını dışarı atarak nasıl bir hastane olduğunu ortaya koymuştur. Türk doktorların hastalara böyle davrandığını görünce yabancı doktorların türkiyede çalışmasına sıcak bakmaya başladım.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8734672.asp
Bir zamanlar baş hekimlerin ve yardımcılarının köşeyi döndüğü kantinlerin başhekimlerinin yeğenlerine verildiği yer.
bilmeyenlerin zaman zaman adres sorarlarken ismini vakıf gurabiye ve vakıf global olarakta telaffuz ettikleri hastane. vatan caddesi üzerinde yer almaktadır. bahçesinde çoğu evsiz sabahlar!
uzun yıllar önce bir süre yattığım, o yıllardan bu yana görmediğim ve görmek istemediğim ,ancak doktor, hemşire ve diğer çalışanlarına çoook geçte olsa e sözlük aracılığıyla teşekkür ettiğim hastane. ayrıca tüm şifa bekleyen hastalara allah şifa versin.
t.c.
vakıflar genel müdürlüğü
Bezm-i Alem Valide Sultan
vakıf gureba eğitim araştırma hastanesi
estetik plastik ve rekonstruktif cerrahi klinik asistanı
dr.....

isim soy isim tescil no dip no vs vs olmadan bu kadar uzun doktor kaşeleri olan hastane . doktorların cebinde görebileceğiniz kabartının sebebi büyük bakkal kaşeleri olması kuvvetle muhtemeldir.
güzide(!) okulumuzun karşısında bulunan, manzarası olmasa bile o olmayan manzarayı kapatan hastane.
ülkemizin sağlık üzerine kurulacak yeni bir üniversitesi olacak hastahane. hatta üniversite olmuş bile*.
içinde bulunduğum kurumun hastanesi. orada doğmuşumdur ayrıca.
Doğduğum hastanedir..