bugün

genelde kıro olarak adlandırılan , içinde benim de bulunduğum insan modeli.ben sadece almanya'ya uçan ya da oradan gelen uçaklarda şahit oldum buna. uçağın tekerleri yere değdiği o an hiç aksatmadan hemen alkış sesleri gelir önc tek tük. daha sonra tam olarak inişi gerçekleşince de artar bu sesler ve şöyle yorumlarla son bulur: fakat farkettiysen ,bu sefer çok yavaş indi.hiç sarsmadı değil mi osman."şaka bir yana pilota yapılmış bir jesttir.gülünesi ama dalga geçilmemesi gereken bişidir.türk insanına özgüdür.
mantıksız bir harekettir. bunu yapan yolcuların taksiyle gitmek istedikleri bir yere gittiklerinde taksi soförünü sappır suppur öptüklerini, otobüsle bir yere vardıklarındaysa otobüs soförüne ''kralsın hacı'' diyerek 5 dk boyunca gözyasları icinde sarıldıklarını düsünmüsümdür hep nedense.
yurtiçi seferlerin birçoğunda karşılaşılan insandır. ıslık çalan da var mıdır acaba? varsa doldursun; (bkz: ucak indiginde ıslık çalan insan) **
ya italyan ya da turk vatandasidir. *
istanbul-amsterdam seferini yapan uçaklarda da görülür. genelde gurbetçi kesimdir.
yurdum insaninin duygusalligini gosterir. ne var bunda ? amerikali yapmiyor diye mi kiro sayiliyor bizim yaptiklarimiz ?
bu bir kuraldır pilota teşekkür bağamındadır nasıl ilk uçuşlarından sonra ıslatılmak bir kuralsa bu da öyledir.
tahminim gurbetçi vatandaşlarımızın yaptığı bir alkıştır yapmakta da haklıdırlar ne de olsa memlekete ayak basılmıştır o andan sonra uçak ters de dönse memleketinde ölecektir.
çocukların öncülük ettiği alkışlama olayı insanıdır akabinde herkes ister istemez alkışlamaya başlar.
(bkz: sürü psikolojisi)
köt korkusunun yarattığı heyecan ve yüksek tansiyonunu, avuçlarından fışkırtan insandır.
bütün yurtiçi hatlarda da yolculuk eden insan hatta insanlar.
korkan insandır.
havada gereğinden fazla sarsılan uçağın yere inmesinden duyduğu memnuniyeti kendince ifade eden insandır.
uluslararası seferlerde thy uçağında iseniz uçak sağ salim indiğinde herkes alkışlar. artık pilota mı başarı ödülü yoksa hayatta kaldığınız için sevinç gösterisi mi bilinmez. siz de eşlik edersiniz nedenini bilmeden.
ancak dönüşte yabancı bi hava yoluyla yurda gelmeniz gerekir, bi siz alkışlarsınız. o da 1-2 saniye sürer.
hava korsanlarinca kacirilip ardindan el atilip kurtarilmasiyle yere inen ucagi alkislayan bunyedir.yolcu yakinidir.
alkışlayası tutmuş insan modelidir. Sevinç ve neşe doludur.
uçak inmediğinde, inemediğinde tepkisi merak edilen insandır..

(bkz: biri bana öğretsin)
kıbrıs seferlerinde alısılmıs bir aktivitedir. diger seferlerde ne kadar sıklıklıkla yapıldıgı bilinmez ama ucak kazalarının yuksek bır yuzdesının ınıste olması buna nedendır ve kıbrıs yolcuları bunu iyi özümsemiştir.
(bkz: madem turksun alkisla urksun)
(bkz: bir ata sporu olarak inen ucagi alkislamak)
-sakadana, sakanada ... pravo, tebrikler( fonda gozyaslari)
- olay nedir hanim abla?
- kucukcen havali hastalik gecirdim de; koluma basariyla inip kanimi emen sivriksinekten, karpuz kabuguna konan regular sinege ucan her seyi alkislarim ben!!!
-honkkk!!!
-hadi ordan havacilik bunyesinden mahrum gerici seni. sen git deveye bin. binme bizim ilerici ucagimiza.
-oldu...
uçaga hiç binmemiş biz sefillerin mö şeklinde baktıgı sey.
(bkz: hezarfen ahmet celebi)
yurdum insanını sevme nedenimizdir. ****
küçüklüğünde gökyüzünde uçağı görünce el sallayan insandır. büyüyünce, büyümesinin verdiği bir sorumlulukla, bu alışkanlığından vazgeçerek uçak inerken alkış tutmak suretiyle konuyla ilgili gelişimini cümle aleme göstermektedir.