bugün

oruç zamanını uyuyarak bitirmek caizmişş. çalışma etme bütün gün yan gelip yat ben bir ay oruç tutttum de , 12 saat çalışanlarda ne yapsın ..
çıkacaksın dışarı, sıcağı beynine beynine yiyeceksin gör bak oruç nasıl tutulurmuş..
(bkz: orucu uykuya tutturmak)
(bkz: orucun sizi tutması)
aynı zamanda sıçarak yürüyerek ve de tv izleyerek de tutulur oruç.
hiç tutmayandan iyidir.
uyuyarak oruç tutmakta makbuldur...ama bu uyuma sürenize bağlı..mesela imsaktan sonra 8 saat uyuyan ile 14 saat uyuyanın sevabı bir olamaz...yada imsaktan 3 saat sonra işe gidende bunlardan daha fazlaca sevaba erişir demek doğru olsa gerek kanısındayım..zira insanın zahmeti,eziyeti arttıkça alacağı sevapta o oranda artacaktır..klimalı bir ortamda oruç tutanla , sıcak bir ortamda ya da dışarıda güneş altında çalışan işçinin tutmuş olduğu orucun sevabı elbette bir değildir..ama en doğrusunu allah bilir elbette..selam ve dua ile...
şerefsizliktir. oruç dışarıda amelelik yaparak tutulmalıdır, sabah 6'da kalkıp akşam 8'e kadar çalışıp öyle iftar yapılmalıdır. aksi takdirde kabul olmaz!

(bkz: allah rolü üstlenen gerizekalılar)
(bkz: milletin orucuna bile karışan andavallar)
ibadetlerin günlük hayatı etkilememesi gerekir. eğer bir kişi sırf ben oruçluyum diye gün boyu uyuyorsa bu doğru olmaz. (bkz: orucu uykuya tutturmak)
şimdilerde herkesin tepki gösterdiği, bas bas bağırdığı konu.

hayır anlamıyorum ki eskiden insanlar sabah 8 akşam 5 işe mi gidiyordu? onlar hiç uyumuyor muydu? sen sabahın köründe uyanıyorsun diye herkes o saatte mi uyanmalı? belki senin uyandığın saatte bi başkası daha yeni uyuyordur?

--spoiler--
BiRi ORUCU UYKUYLA TUTANLARAAAA YA DUR DESiNNNN YA DA CAiZZZZ DEĞiLLL DESiNNN NOLURRRRRRR!!!!!1
--spoiler--

bu neyin kafası allasen?

tamam abartılması da doğru değil (gibi) ama uyuduğu için milletin ne kadar sevap kazanacağı, ne kadar günaha gireceği hakkında ahkam kesenler var. hatta ahkam kesip sonra sözlükte salyalarını akıta akıta mini etek giymiş kızlar hakkında entryler girip, kızlık zarını 26521632 yönüyle inceleyen yazarlar var. yuh.
vardiyalı çalışan işçilerin gece vardiyasına denk gelen haftada yaptıkları eylem. sevabını günahını bilmem ama sabaha kadar eşşek gibi çalışan adamın iftara kadar uyuması kanımca gayet normaldir.
hiç tutmayan ama eleştiren yazarlara nazaran, bir şekilde sevaba giren kişilerin yaptıkları eylemdir.
işin kolayına kaçmaktır. eleştirmek kimsenin haddi değildir.
yaşlıların orucu uykuya tutturmak dediği eylem.
allah ile kul arasında olan bir şeye karışılmamalıdır. nasıl ki inancı kuvvetli olmayan birisi dindar birisi tarafından eleştirilmek istemiyorsa, dindar kişilere de karışılmamalıdır. herkesin sevabı günahı kendine.

not: bunu bir deist olarak yazıyorum.
Önemli olan niyet dir
Tutan adam tutmayandan bin kat daha hayırlıdir.
uykunun sevap kazanmasıdır.
Komik bir gerçektir.ama sevap mı günah mı allah bilir.
Bazen bu islam insana kafayı yedirir neresi caiz olur lan uyuyarak oruç tutmanın. Ulan ben o zaman on iki ay oruç tutuyorum lan.

Oruç nedir? Nefsi terbiye etmektir, açların halinden anlamaktır. Uyuyarak neyi terbiye ediyorsun kimin halinden anlıyorsun göt kılı.

Fikrimce caiz değildir efendim.
işin öyle gerektiyorsa birşey denilmeyecek durumdur. Ama iş yok güÇ yok uyuyarak oruÇ tutmak caiz değildir herhalde.
irdelenmesi gereken konudur.
Öğle vakti birkaç saat uyumanın caiz olduğunu bilen cahil yazar beyanıdır.

Lakin burada bahsedilen öğlen uyunan birkaç saatlik uyku değil günü uykuda geçirip geceyi gündüz yerine koymaktır.

Bu eylemi de sadece Ramazan'da yapmaktır.
ne orucu aga bu zamanda, biz bayram falan kutladık geçen. bi yanlışlık yok dimi?
Orucu uykuya tutturursan cenneti rüyanda görürsün.
feyvırıt* oruç tutma yöntemidir. yine de birkaç sevap point kaybediyoruz diye biliyorum. sahurdan sonra hiç uyumayıp öğlenin 12 sinde güneşin altında 1-2 saat susuz yardırıp spor yaparsan daha fazla sevabı var. aslında sahurda bir şey yemeden onları yapsan daha daha fazla sevabı var.