bugün

adına daha pek çok entry girilecek tespitin kendisinden sorulduğu çizer kişisi.
3 kitabını da bi kaç günde bitirdiğim, türk insanı tespit kralı yazar kişisi.

halbuki alırken az az okuyayım da hemen bitmesin, tadı çıkar demiştim. o iş öyle olmuyormuş işte. biliyordum da öyle olmadığını ama oldu.

ara sıra bazı yazılarına üzüldüm lan. özellikle asım mı ne vardı. yazık.

neyse, böyle karikatüristler kolay yetişmiyor memlekette, takipteyiz umutum.
birini kaybetmeyi bu kadar samimi biçimde anlatan başka biri daha yoktur belki...

''Ben hiç çok ciddi kararlar alamadım, karar alanlara arkadan baktım. ''

bu. işte bu.
tek eksiği karikatüristliğe geç başlamasıdır. karikatüristliğe 27 yaşında başlamıştır. fakat bir yiğit özgür değildir.
yumruklarıyla dövüşür. dudaklarıyla sevişir.

http://www.seyvet.com/foto/35673/
roll dergisindeki röportajınızda "samimiyet keşfedilince cehalet meşrulaştı" demişsiniz. ne güzel demişsiniz.
- samimiyet de trend oldu işte. "ne var yani" dediğin zaman tamam diyor herkes, bravo diyor, ne kadar doğal diyor. kibariye'yi bir ara çok övüyorduk ya. kadın, normal bir kadın işte.

diyerek yine çok haklı bir tespit yapmış ve verdiği örnekle yardırmıştır.
eğer karşıma çıksaydı ve yaşlarımız denk olsaydı zerre kadar düşünmeden evleneceğim muhteşem yazar.
tespit kralıdır.

https://fbcdn-sphotos-e-a...735301456_299429382_n.jpg
büyük ihtimalle uludağ sözlük okumaktadır.
karikatüristlerin şahıdır şu anda.
yolda görsem bir abi, bir kuzen sıcaklığıyla boynuna atılabileceğim mütevazi yetenek. adam sivaslı, daha ne olsun.
yaklaşık 3 haftadır kayıp olan uykusuz dergisi çizeri.
radiohead hayranı olduğuna inandığım karikatürist.
roman yazmak için arkadaşının evine kapandığı ancak bir türlü yazı yazamadığı gibi tüm gün bilgisayardaki bir oyunda arkadaşının rekorunu ekarte etmeye çalıştığı ve sonunda başarıp halihazırdaki '' alemin kralı seyit baba'' yazısını silip, yerine '' şahbaz uut bey '' yazan, fakat sonra arkadaşının bu duruma kızarak '' lan tüm gün benden izinsiz bilgisayarıma mı girdin?'' deyip, yumruk içinde bırakacağını düşünerek kendi rekorunu ekarte etmesi ve yerine tekrar '' alein kralı seyit baba'' ( nerede bu .mına kodumun ''m'' si!?) yazdığı pek bir güzel uut sarıkaya yazısı vardı. belli ki vakti zamanında bu tarz bir roman yazma işine girişmiş ancak pek çok gereksiz uğraş bularak bunu da yarım bırakmış bir kişi kendileri.
Karikatür konusunda piyasanın en iyisidir. esprileri olsun, tespitleri olsun, çizimleri olsun çok acayiptir ve de güzeldir. Yiğit özgür'le karşılaştırmaları falan yapılmış, hiç gerek yok. bu adam yiğit özgür gibi basit espriler peşinde değil.
Belli bir kitlenin beğenileriyle abartmalarıyla taşak geçen karikatürist.
iran sineması çok iyi yaa tipleriyle, meriçlerle, şebnem ferah ile, entellektüelim ben çok havalarındaki yarak gibi adamlarla kafa buluyor bu abimiz uzunca bir süredir fakat işin trajik tarafı bu adamlar iran sinemasını sever gibi seviyor Umut sarıkaya'yı "eaabi tespitleri çok iyi yeaa" diye dolanıyorlar sokakta "eaabi nerden aklına geliyor bunlar hearika yaa" diye takılıyorlar." umut sarıkaya king oooluuum" diyerek kendilerinden geçiyorlar.
Velhasıl acı ama gerçek umut sarıkaya gün geçtikçe eleştirdiği belli bir kitle tarafından fazlaca sahiplenilen şeylerden birisi oluyor.
Kendi kendiyle kafa bulan karikatür çizecek mi merak konusu
kendisi şahbaz uut beydir.

ayrıca işimdeyim gücümdeyimi tam bir mouse altığıdır.

defalarca baştan okudum, ama öyle bi işlevi de var hani. eminim kendisi de hak verir görse bu yazdığımı.

edit; pallas a kucak dolusu teşekkürler.
Ayrıntılı karikatürlerin adamı.hayata dair iç burkan detaylari mizah ile harmanlayip okuyucuyu tebessüm ettirir. Ama bir yiğit özgür gibi yarmaz, sadece mutlu eder, çocukluğu hatırlatır hüzne boğar.
Sözlüklerde bkz olarak verilen bir çok esprinin, sayfalarca makarası yapılabilen tespitlerin sahibidir. Tespit mizahı'nın en kral temsilcisidir. çizdiği karikatürdeki olayları okurken çok lüks içinde bi çocukluk ve gençlik yaşamadıysanız "ana beni anlatıyor lan" dememeniz işten bile değil.

ekşi ve uludağ'ın hiç bi siki beğenmeme timi tarafından eleştirilmiş. gülüyoruz.
al bu da benim tespitim olsun;
Tespit mizahı tribünse; umut sarıkaya çarşı'dır
birçok karikatürist çeşitli televizyon programlarına katılmasına rağmen umut sarıkaya bir kez bile herhangi bir televizyon programına katılmadı.yani en azından ben o kadar nette dolanmama rağmen böyle bir programa denk gelemedim.adamın nasıl bir ses tonu var cidden çok merak ediyorum.bu kadar kaliteli işler yapan biriyle ilgili nasıl olur da tv programı yapılmaz hayret doğrusu.
karikatürlerini açık ara en çok sevdiğim karikatüristtir.
çizdiği "ince" karikatürlerle insanı mest eden karikatürist.
sakızım düştü , harika bir gün , can sıkıntısı üzerine gibi mükemmel yazıları olan tespitleriyle ünlü karikatürist.
bu hafta ki yazısı süper olmuştur.
karikatür ve yazılarıyla efsane dediklerim arasındadır.
sağolsun varolsun.