bugün

sözlüğü kimlere kimlere peşkeş çekiyorsunuz, kimlerle aynı yolda yürüyorsunuz haberimiz yok.
bakın buranın bir formatı var ve küfür, hakaret içermeyen yazılar siliniyor.
sırf birilerini rahatsız ediyor diye.

1-)
(bkz: şeyhine karısını sunup halife olan menzilci sofi)
bu başlığı açan benim.

hakaret yok, küfür yok, bu menzilcilerin kendi kitabında geçen ifadeleri görsel olarak ekledim.
bir adam başka bir adama karısını sunuyorsa bunun adı "gavatlık" değil de nedir?

ve siz bunu "bu entry sözlüğü/yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir." gerekçesi ile siliyorsunuz.
silinen entry ekran görüntüsü;
görsel

şimdi adamların kendi kitaplarında geçen bir ifade nasıl olur da beni yasal yönden zor durumda bırakabilir.

2-)
(bkz: ayk73 ün fetöcü olması)
bu başlığı açan da benim.
ayk73 nicki ile yazan sözlük yazarının fetöyü övdüğü entrylerin görsellerini paylaştığım entry de "bu entry sözlüğü/yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir" gerekçesi ile silinmiş.
bu ve bunun gibi 3-4 yazarın fetö'yü yaladığı entryler hala duruyor.
size diyorum, aloo...
fetöyü öven entryler duruyor, ama fetöcüye "fetöcü" diyen ve bunu belgeleyen entry siliniyor.

görsel

sözlükte fetöyü öven entrylerinin linki;
https://www.uludagsozluk....BClen/@ayk73/&ac=true

3-)
(bkz: atatürk e hakaret eden çarşaflının kucağa oturması)
bu başlığı da açan benim. ve başlığın ilk entrysi "entry hakaret, küfür, ağır derece argo içermemelidir. bu entry sözlüğü/yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir." diyerek siliniyor.
bu başlığı sildiren gammaz bir de not düşmüş;
"başlık silinsin. yazar silik olsun, yazar kaşınıyor."

ve bunu silen moderatör bunu göre göre siliyor.
atatürk'e küfreden safiye inci'nin aziz hatırasına zeval gelmesin...

görsel

burada "yazar kaşınıyor" diyen şahıs; kaşınıyorum lan, delikanlıysan gel kaşı hadi...

4-)
(bkz: safiye inci)
bu başlığı açan da totonok folmondoko boton gomo.
başlığın ilk entrysi "sözlüğü yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir" denilerek silinmiş.

görsel

atatürk'e küfür ve hakaret eden bu kadına hakaret bile etmemiş lan adam.
siz bu entryi neye dayanarak siliyorsunuz?

bu yukarıdaki entrylerin silinmesini haklı bulan bir tek kişi çıksın ve bunların silinme sebebinin haklı olduğuna dair bir tek argüman sunsun, özür dileyip bu yazdığımı da sileceğim.

amaç belli.
sözlükte bazı organizmalar var.
eski fetöcü, cemaatçi, menzilci bir oluşum var.
bunlar moderasyonu belli ki tehdit ederek etkisi altına almışlar ve kendilerini rahatsız eden entryleri sildiriyorlar.
safiye inci'nin gerçek yüzünü gösterenlere bile tahammülleri yok.

olum kim sizi tehdit ediyorsa dik durun lan.
ben sizin sonuna kadar arkanızda duracağım, size şeref namus sözü.
bunlar anca boş tehdit ederler.

yapmayın, bunların tehditlerine boyun eğip karaktersizliğe yelken açmayın.
size söz ben her türlü imkanımla arkanızda duracağım. boyun eğmeyin...
Totonok’un entrysinin silinmesinin sebebi, alttaki başka bir yazarı parlatmaktı.
Bu sözlüğün moderasyonunda menzil, gavs falan hele de yapılanma ne gezer. Ellerine dondurma versen damlatmadan yiyemez bunlar.

T: pek de gerçekçi durmayan yapılanma türü.
adam menemen olaylarına tiyatro diyor ve hala bu sözlükte yazı yazabiliyor. böyle bir ahlaksızlık olamaz.

atatürk ve aziz hatırasına şerefsizce saldırıyor, cevabını veriyorsun senin yazdığını siliyorlar. aynı entryyi defalarca silip tekrar yazıyor, kin kustuğu iftira attığı başlığı canlandırıyor, gündemde tutuyor. hiçbir şey olduğu yok.

sözlük formatına göre 20 kez silik yemesi gereken adamlar bilerek isteyerek ve pervasızca yazılar yazıyor. ve moderasyon sadece oturup izliyor. defalarca şikayet açtım, sonuç değişmiyor.

moderasyonun da işi zor belki kabul ediyorum ama bu yazıları yazan adamlar hakkında yasal haklarımı da kullanacağım, kim altında kalır bilemem, çok da umurumda değil.
yetkili ve moderatörlerin tarikatçı, cemaatçi bilmem neci olmasından ziyade iş bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. evet yapmaları gereken işi bilmiyorlar. sözlük umurlarında değil dolayısı ile ortaya böyle aptal aptal şeyler çıkıyor.

veledin bir tanesi direkt benim nickim ile başlık açıyor. entryde bana küfür ve hakaret ediyor. ben de altına entry giriyorum içerisinde küfür yok hakaret yok. onun entrysini de gammazlıyorum. muhtemelen o veya onun yancılarından birisi de benim entrymi gammazlıyor. netice ? benim entrym sözlüğü yasal yönden zorda bırakabilir ve üstteki entrylere cevap veya tanım ile başladığı halde başlığı tanımlamıyor ( başka bir şeye uyduramamışlar böyle gammazlamışlar ) diye siliniyor. onun başlığı ve entrysi tanımsız ve formata uygun olmadığı halde olduğu gibi duruyor. hatta durmasını geçtim şikayetlerden bile siliniyor yani değerlendirmeye bile alınmıyor. ulan ben elemana cevap şeklinde olmadan "yazılanlar gerçeği yansıtmıyor" yazıyorum bu sözlüğü yasal yönden zorda bırakabiliyor ama eleman bana direkt hakaret ve küfür ediyor bir bakıma benim bunu yargıya kadar taşıma hakkım doğuyor ama o sözlüğü yasal yönden zorda bırakmıyor.

velhasılı burada bazı nickler direkt olarak moderasyondan birilerinin hesapları veya kollanıyorlar. bol eksi karmaları var sabahtan akşama hükümet lehinde yazıyorlar, etiketlenmiş nick altlarına onlarca entry yazabiliyorlar ( sözlük içi vardı ne oldu ? ) ve yazdıkları her entry buradaki yazarlara dahası ülkenin kurucusuna ve ülkenin değerlerine küfür ve hakaret içeriyor. şikayet edersen "formata uyuyor bir şey yapamayız" diyorlar sonra hiçbir şekilde küfür hakaret etmeyen yazarlar çatır çatır çaylak yapılıyor, siliniyor. bu format nasıl bir şey ki ana bacı küfürler kendisine uyarken doğru düzgün yazılan entryler kendisine uyamıyor. tengirin dediği gibi adam fetöyü yani bir terör örgütünü övmüş onları silmiyorlar ama o entryleri refere eden başlıklar siliniyor entryler siliniyor. nasıl iş lan bu nasıl ?
Moderasyonun böyle yapılara dahil olacağını sanmıyorum ama genel olarak saçmaladıkları doğrudur.

Bir başlık altındaki tüm girdileri okuyup anladıklarından emin değilim.

Mesela adam inşaatta sevişen suriyeliler diye başlık açmış. Üzerine +18 video yüklemiş. Altında bir sürü arap yalaması çemkiriyor sorun yok ama başlıkla alakasız diye benim yazım siliniyor.

Ne diyeydim? Adam malı nasıl dikmiş, kız nasıl üzerine oturmuş, neden doggy yapmamışlar. Bunlardan mı bahsetseydim.

görsel
Sağ tarafından uyanan insan iyimserliği içinde "bunlar kim cemaat tarikat gibi ihanet ve şirk içinde olmak kim" diye bir söylem ile moderasyona destek vermek (geçici) gerek.
Ama bu durum moderatörlerin bazılarının cahil olduğu gerçeğini gizlemez.
Öyle ya...
Şu an cemaatler ve tarikatların en büyük zararı akp ve iktidarına zararı dokunuyor. Akp 85 milyon bir ülkede 25 milyon insan tercihi. Hadi "yensen de yenilsen de ne olursa" olsun diyerek oy atan insan yarı yarıya olsa bu sayı en fazla 15 milyon olur. iktidar ve gücünü meşrutiyetin devamı için diğer insanların da onayını almalı.
Yarın birgün Allah hayırlısını versin sn. Erdoğan ölür veya akp iktidar olamaz ise bunun nedeni tarikat cemaatler olacak.
Çünkü; bu cemaatler (adı ne olursa olsun) çatışma öteleştirme inkar çıkar kapalı kapılar ve steril bir grup rabbena hep bana yaşam sürüyorlar.
Tarikat ve cemaatler kelle sayısını korumak için sorgulamayan soru sormayan eleştirmeyen her türlü etik-ahlak değerlerini dışlanmış bir yapı içinde.
Bu sayede ne kadar çok kelle o kadar devlet toplum birey haklarını kasasına koyuyor. Bunun izlerini yansımalarını hükümet de görüyoruz ve akp içinde özellikle Erdoğan tarafından da görülmekte.
Zamanı gelince uygun bir ortamda sanırım yerel seçim sonrası diğer tarikat cemaatler için bir hareket yapılır en azından kulakları çekilir.

Gelelim moderasyona...
Daha düne kadar moderatörler fetö için veya Adnan. Oktar için yazılanları format hakaret başlığı tanımlamıyor uygunsuz başlık vb bahanelerle gammazlanıyor girdileri siliyordu engelliyordu.
Şimdi de siliyor ve gerekçesi bu tarikat cemaat taraftarı olmak değil, sanırım bilgisizlik cehalet ve hukuki açıdan yaşanacak durum korkusu.
Unutmasınlar, internet de paylaştığınız hiç birşey silinemez, sadece saklanır ve sildiğiniz gammazladığınız bu girdiler kim tarafından silindiği gammazlandığı da saklanır.

Uludağ sözlük olarak bir girdiyi gammazlamanız silmeniz saklamanız anlamına gelir ve ilerde bu girdiye konu olan kişi kurum kuruluş yapılanma için oluşturulacak bir davada davalı aleyhinde girdileri (yazı resim haber yorum) sildiğiniz gammazladığınız için bu durum yardım yataklık proganda örgüt üyeliği olarak karşınıza çıkarsa şaşırmayın.
Tarikatlar cemaatler her zaman devlet ile çatışmış ve bu devletin yürütme organında hangi parti siyasi görüş olursa olsun onunla çatışmıştır.
Ve bu tarikatlara açılan tüm davaların ana konusu vatan millet rejim ihanet konusu olup bu davaların zaman aşımı yoktur.
Yine moderasyona bir uyarı; içiniz de cahil insanları barındırmayın.
Olur ya, yarın birgün fetö Adnan Oktar vs tarikat cemaat adı altında bu suç ve terör yuvaları ile "öyle mücadele edilmez, böyle mücadele edilir" diye biri çıkar gammazladığınız sildiğiniz düzeltme istediğiniz girdileri birisi bir dava klasörüne kor ve fetö Adnan Oktar vb kişiler aleyhine açılan davalara ek olarak yeni davalar yeni deliller diye ortaya koyabilir.
O zaman sözlük formatı diye de bahane bulamazsınız.
iyi kötü beğenin beğenmeyin bir hukuk devletinde yaşıyoruz ve siz tavşan hukuk kaplumbağa olsa yine sizi yakalar.
Yazarın Sonuna kadar arkasındayım. Ama Yorumsuz entryi silen modlara bilmemne yapılanması demek haksızlık olur. Bu herifler bir alay korkaktan başka bir şey değil. Sözlük sagda solda haber olmasın mahkemeyle vs uğraşmasın diye sözlükte ciddi işler konuşulmasın istiyorlar hepsi bu.
alıştınız sizde ona buna fetöcü, menzilci, sülocu, adnancı, takkeci demeye. ben uludağ sözlük yönetimi olsam sorgusuz bu vatandaşı silerim.

safiye isimli kadının şahsi fotoğraflarını sapık gibi araklayıp sözlükte ifşa etmek sözlüğü her halükarda zor durumda bırakacaktı.

menzilciler hakkındaki yazdıkların sana masum geliyor ama bildiğin iğneleyici, kışkırttıcı provakatör beyanlar. senin kitap alıntısı yapman bir şeyleri değiştirmiyor.
Akıllara fetönün uludağ sözlük imamı kim sorusunu getirmiştir.
tengir budun bey,

yazdıklarınızda haklısınız lakin bu adamlara akıtılan parayı ne sen, ne ben, ne de totonok karşılayabilir..

işyerine ülkesini seven, insanı seven, dünyayı seven, bilim ve sanata merak duyan insanları al yeter..

bu tarz insanlara burs ver yeter..

kurtuluş doğru düzgün insan yetiştirebilmekte..

bunu da sen yapmazsan, ben yapmazsam kim yapacak?
burası karışacak, vaziyet alın.