bugün

abisi ekşinin bile amına koyulalı 10 sene olmuşken uludağ sözlük bu akıbetten kurtulamazdı nitekim güzelim sözlük oldu koca bir çöplük.
en iyi ekşi klonuydu şimdi ne bilmiyorum.
kim, niye, neyi yazıyor onu da anlamıyorum. hangi açığı kapatıyor, hangi derde derman o da belli değil.
liseli ergenler bile sıkıldı amk yerinden.
hasılı her gelişimde daha büyük bir bokun içinde buluyorum burayı.
entropi diye bir şey varken kaçınılmaz olan bu ama insan üzülüyor işte.
Bu aralar foseptik çukuruna doğru evrilmekte. Çöp yine iyiydi.
yazarlar tüm dile getirilmesi gerek şeyleri söylemiş bizede desteklemek düşer ama hakikaten nereye varacak bu belirsizlik belli değil. inci sözlük malum çöplüğe döndü osmanlı gibi çöküş dönemini yaşıyor. Uludağ kaçtım ama burada da kurtulamadım. Şimdi hafiften bir ekşi sözlüğe kayma durumu oluştu.

Bu kadar eleştiriye rağmen hala burada bulunuyorum. 2013 yılında inci sözlükte yaşadığım durumu yaşıyorum ama 2016 en son pes dedirtti. Yani yazarları neden zorluyorsunuz anlamıyorum. Zorlamayın azizim zorlamayın... illa sözlüğü bırakıp başka limanlara mı yelken açalım. Gandalf ve frodo gibi sonsuzluk ülkesine mi gidelim ne yapalım ? Uruk hai sürüsü gibi liseliler uğraşıyoruz diğer taraftan aktroll ve kronik sol kitleyle cebelleşiyoruz. Yemin ediyorum gondoru kuşatır gibi kuşatmışlar. Pelenor çayırında rohirrim bekler gibi kurtarıcı bekliyoruz.orc katliamı gibi sözlükte işe yaramayan yazarlara silk katliamı bekliyoruz. Bir sabah kalktığımız da güneş doğudan tekrar doğusun yazarlara silk atarak katliam yapılsın. eyyyy Sözlük ahalisi kızıl bir şafağa...
Ekşi'nin amına koyulma sebebi daha fazla yazar ile daha fazla reklam almak iken, Uludağ'da tam tersi olarak her geçen gün azalan yazar sayısı Ve reklam şeklinde vuku bulmaktadır.

3-5 tane seviyesiz yüzünden onlarca yazar sözlüğü terk ediyor. 3-5 seviyesiz günde 50-100 entry giriyor diye uzun vadede binlerce entry girecek yazarlar kaybediliyor. Üstelik azalan kalite ile sözlük çekim merkezi olma özelliğini kaybediyor.

9 kez silik olan adamın 10. Kez hesabı açılırsa; o Da pedofili, tecavüz övücü entryler girip onlarca insanı sözlükten Soğutabilir.

Doğrusu; tüm bunlar adminin umrunda mı? Hayır. Dünyanın en kötü profesyonelleşme hareketine imza atıp moderasyon denen kavramı ortadan kaldırdı. Belki eski moderasyonun sorunları vardı, belki o yüzden değişim gerekliydi. Ama değişme şekli böyle olmamalıydı elbette.

Adminin ne zaman umrunda olur? Ortada sözlükten gelen herhangi bir reklam geliri kalmadığında. O saatten SOnra da ne yaparsa yapsın onca zaman içerisinde soğuyan kaliteli yazarlarını geri getiremez.

Tecavüzü, pedofiliyi övüp küfür yiyerek eğlenen 18-20'lik ergenlerin sosyal oyun alanına döndü buralar. Gerisi hikaye.
Açılan Başlıklardan belli oluyor herşey zaten. Sözlük kemalist ve 'dinci' kavramından öteye gidemiyor.
Bir arkadaş madem şikayetçisiniz niye buradasınız diye soru sormuş.

Online sayısı bu sorunun en güzel yanıtı. Bu sözlük, çok değil üç dört sene önce, öğleden sonra ve akşamları, hafta sonları 1200 kişiye ulaşıyordu. Şu anda 400 kişi var. Yani üçte iki yazar çoktan buralara veda etmiş. Online olmayanların çoğu da sadece izlemekle ve arkadaşlarıyla sohbetle yetiniyor. Adam en son entryisini neredeyse altı ay önce girmiş ama mesaj atınca anında cevap veriyor. Çünkü yazmayı kaydadeğer bulmuyor artık sadece eski arkadaşlarıyla iletişimde kalıyor veya iyi kötü gündemden haberdar oluyorum diyor. Bir süre sonra onlar da kopacak.

Şikayet edenlerin bir kısmı da, bana kalırsa (ki ben öyleyim) belirli aralıklardan sonra geri dönüp sözlüğün ne mal bir yer olduğunu fark etmeye başlayanlar. Evet her zaman troll doluydu ama en azından eğlenceli, komik, samimi bir yanı vardı. Şimdi bir yanda aktroller, bir yarda ergenler, bir yanda kendini gösterme meraklıları her şey keşmekeş olmuş. 400 kişi var ama sol framede onlarca başlık var, daha entryini giremeden başlık ikinci sayfaya düşüyor. Ne olduğunu takip bile edemiyorsun.

Emin ol şikayet edenlerin çoğu önümüzdeki -böyle devam etmesi halinde- iki üç ay içerisinde uzaklaşacaktır. Veya bazı yazarların yaptığı gibi ayda yılda bir bakıp iki üç entry girip çıkıp gidecektir. Evet kötü olduğunu biliyorduk ama bu seviyede olduğunu tahmin edemiyorduk.

Çünkü sorun trollük de değil. Bu kadar boş goygoyu okumak veya bu insanların olduğu bir yerde bir şeyl anlatmaya çalışmak boş iş. E bir süre sonra sıkılıyor insan; eski terlik diyoruz, hala arkadaşlar var diyoruz, burası bir nevi yuva falan diyoruz da bir noktaya kadar arkadaş.

Moderasyon da yok gibi bir şey zaten.
bu sözlüğün iş modelini, yani nasıl para kazandığını kim analatacak?
Aktroll effects
eğlenceli bir meşgale idi zamanında buralarda yazmak çizmek ama şimdi keyif vermiyor. ekşi de pek farklı değil. mesele sözlük konseptinin gelişen haberleşme, sosyalleşme alternatiflerine kaçınılmaz olarak yenilmesi sanki. buna bir de iş bilmez, geleceği göremez yöneticiler eklendiğinde bu kader müstahak gibi görünüyor.
bizim şikayetimiz sevdiği oyuncağı elinden alınan çocukla hemen hemen aynı. eski oyuncağımız daha ilgi çekiciydi.
şimdi ne okuyanı ne de yazanı bu işten keyif alamaz hale geldi. bilemiyorum sevgili sözlük bilemiyorum.
güncel Önemli Başlıklar