bugün

albert einsteinin doğduğu şehirdir aynı zaman da
ulmer münster de vardir bu sehirde 700 gecik merdiven cikilir bunun tepesine varmak icin.

(bkz: ben bunu yaptim)
augsburg´a 80 km uzaklikta, ayni sekilde stuttgart´a 80 km uzaklikta icinde bol türk bulunduran kücük sevimli sehir.
Münih ile Stuttgart Sehirlerinin tam ortasindadir ulm.
ortasından tuna geçer.

isim "oğlum" dan türemiştir.
oğlum-olum-olm-ulm

osmanlı akıncıları tuna boylarında çok gezmiştir bu tamam ama ismi salladım kabul ediyorum. yine de fena gelmedi bak!
stuttgart'a 90 km münih'e ise 145 km uzaklıkta olan bavyera şehri. tren hattı* için önemli bir şehirdir zira hub görevi görür. ortasından geçen tuna nehri şehri ulm ve neu ulm olmak üzere 2'ye ayırmıştır. ulm siker ayrıca.
yazildiginin aksine bir baden württemberg sehridir. sadece neu ulm olarak adlandirilan kisim ise bavyeraya aittir

almanyanin en yasanabilecek bolgelerinden biridir. cevresindeki kucuk sehirleri de alirsak sanayisi gelismis, is imkanlari oldukca fazladir. fakat bunun yaninda yesili, dogasi ve atmosferi mukemmeldir. universitesi de vardir, dolayisi ile ogrenci nufusu da fazladir.

Ulmer münster, dunyanin en uzun kilisesidir. onunde durup dakikalarca bakip detaylarini inceledigim olmustur.

Kisacasi Ulm guzeldir, baldir, sekerdir. Tek sorunu bu bölgede konusulan dilin almancanin pis aksanlarindan olan schwaebisch olmasidir. onu da sktret nazar boncugu olsundur.
stuttgart 21 projesi'nin stuttgart ile arasını düzenleyeceği şehir.