bugün

Önünüzdeki 40 yıl boyunca aç kalmaya, aileden ''oğlum dedim ben sana'' lafını işitip kendinizden utanmanıza ve 26 yaşında hala aileye yük olmaya kendi elinizle imza atmaktır. Ayrıca aynı liseden mezun olan aynı başarıdaki arkadaşlarınızın insanlardan saygı görüp, gelecek kaygısından uzak bir hayat yaşamasını deli gibi kıskanmaktır. Yıllar sonra ''ODTÜ'de mühendisliği 3.5 ortalamayla bitirene kadar hakkari üniversitesinde tıp okuyup sonuncu bitirseydim keşke'' diye iç çektirtir. Kulağına küpe olsun meslek seçecek arkadaşların.

Edit: Makine pişmanlıktır.
Tıp okumak işkencedir ama uzman doktor olunca 27 yasında 100.000 tl lik arabaya binebilirsiniz. Odtü mühendislikten cıkınca bölüme göre finans sektöründe isim yapabilirsiniz.
arkadaşımın götünün yemediğidir. odtü ee kazanıcam dedi sene başında. puanı alınca ankara tıpa yerleşti hemen kerata. hani idealisttin mühendis olacaktın diyince götüm yemedi dedi. ne deyim ki haklı tıp kadar garanti bir bölüm var mı ülkede?
Ancak idealist bir kişinin yapabileceği şeydir. Aynı zamanda bu kişi bir arkadaşımdır, sınavda ilk 100e girmişken odtü'ye gitmeye tercih etti. Yani hakkari'de değil en iyi okullarda tıp eğitimi alabilirdi. Bu idealistliğini taktir ediyorum fakat idealleri arasında Türkiye'de çalışmak da varsa onun adına üzülürüm. Türkiye'de idealist olmak ne yazıkki iyi bir hayat yaşamak için yeterli değil. Arkadaşım zaten yıllardır yurtdışında ve bugün teknolojiye yön veren insanlardan birisi. Türkiye'de kalıp devlet hastanesinde günde 300 tane hastaya bakacağına avrupa'da çalışmanın nimetlerinden yararlanıyor. Herkese de tavsiye ediyor.
Yüksek ortalama ile mezun olduysan bari gidip akademisyenlik kasaydın.
Bugün en basitinden asistanlar bile fena para almıyorlar.
istisnai durumlar dışında çok çok çok farklı seçimler değildirler. tıp okuyup bir devlet hastanesinde sike sürülmeyecek ama bolluk içindeki bir hayat yaşamayı reddedip beyaz tavşanı takip etmek kayıp değildir. doktor hayatı kötüdür demiyorum, ama kişi farklı alanlara meyilliyse o hayattan zevk alamayacak demektir kolay kolay. ve en önemlisi, birikimi-poyansiyeli olan insan eninde sonunda keşfedilir. daha sonra da o keşfeden komitenin içinde yerini alır.

ne diyordu işler güçler'de rüstem abi?
biz zülkarneyn'in askerleri gibi bir avuç insan, fethedeceğiz bu dünyayı.

selam olsun kişiliğinden taviz vermeyenlere.
(bkz: odtü tıp)
Tıp okumak gönül işidir. Puanım iyi geldi hadi ben bi tıp yazıyim kafasını kim icat ettiyse bi tarafına... Mühendis olsun, kafası rahat olur, tustu mecburiydi uğraşmaz. Zaten odtüye girebiliyorsa gelecek kaygısı da güdeceğini sanmıyorum.