bugün

turk olmadan bu sifati tasimak mumkun mu diye dusundurten kavram, hatta sifat.
kendi ulusunu geleceğe taşıması gerektiğinin bilincinde olma durumu.kesinlikle ırkçılık değildir,yanlış anlayan herkes iki düşünmelidir,bir konuşmalıdır.
(bkz: nihal atsiz)
(bkz: dunya turk olsun)
(bkz: turkculuk)
turk olmanın ve onunla gurur duymanın yeterli olduğunu düşündüğümden , kendisinin varlığından hoşnut olmadığım sıfat .. türkçü olmak tam anlamıyla nedir ki ? türk kelimesine ekstradan ne katar ? sadece bir türemişlik eki mi?

(bkz: ne mutlu turkum diyene)
türk olmak zaten türk fikirlerine, tarihine, düşünce sistemlerine, felsefesine, mitlerine, prensiplerine bağlı olmak anlamına geldiğinden kulağa cikletten çıkmış gibi gelen kelime.
milliyetçi aksine, türk milleti için değil, türk ırkı için, tabir-i caizse "savaşan" zat. ırkçıdır. fakat, gel gör ki, yurdum devleti, polisi elini kolunu sallayarak gezdirir bu yerli ku klux klan üyesini.
(bkz: ırkçı)

türkçülük türk ırkını yüceltir. yani ırkçılıktır.
ulkucu'nun bir ust modeli, biraz daha kulturlusu, murekkep yalamisi. fakat her daim ulkucu ile karistirilirlar. bunun musebbibi olarak turkculuk fikrinin ulkemizde yeterince bilinmiyor olmasini goruyorum. adam bundan sebeb ulkucuyum deyip isin icinden cikiveriyor herhal. yoksa bugune kadar en az 1 tanesiyle karsilasmis olmam gerekirdi. komunistinden tut fundemantalistine kadar farkli siyasi goruse sahip pek cok insanla ayni ortamda bulunup sohbet etme firsatim oldu ama bugune kadar hic bir turkcu ile karsilasmadim maalesef. yanliz bir keresinde yesil renkli dogan marka bir otonun arkasinda "inadina turkculuk' yazisini gordum. tam kimdir bu arabanin sahibi oturup 2 muhabbet edelim diyecekken abi arabaya binip gitti.
ülkücülerle eş tutulamayacak veya onların bir üst modeli olarak adlandırılamayacak gruptur. Birincisi türkçülük belirli bir tarihi kökeni, felsefesi ve hiyerarşisi olan düşünce biçimidir. Ülkücülük ise bir düşünme biçimi değil, aksine türkçülüğe karşı bir örgütlenme biçimi olarak kabul edilir. Bugünkü Türk Ocakları ile değil ama 1930'ların Türk Ocakları mensupları Türkçü olarak adlandırılabilir. Bugün Türkçüler örgütsüz ve bağımsız bireyler halinde hareket ederler. Genellikle günümüz Türkçüleri, işi gücü olan Türkçülüğü bununla birlikte yürüten insanlardırç
faşizme giden yolda ilk ve en büyük kapı.
(bkz: turkcu genclere ogutler)
türk ırkının üstünlüğü gerçeğini savunan kimse.
(bkz: en ideal görüş)
kimse söylememiş; bu türküyü ben söyleyim

(bkz: türkücü)
türkiye de yaşayıp, milletini seven insan evladıdır. türk olup güdülebilecek daha normal bir ideoloji yoktur.

şöyle ki; aile nasıl mikro toplumsa, toplum da makro ailedir. kişinin toplum bireylerini kendi ailesi olarak görmesi ve toplumunu sevmesi kadar doğal bir şey olamaz.

lakin, toplumunu diğer toplumlardan daha fazla sevmeyen insanlar; mikroya indirgendiğinde kendi annesi ile komşu teyzeyi bir tutan insan konumundadır.
(bkz: 3 mayıs)
"dünya türk olsun" diye çabalayıp dururken kürtlerin türk olmadığını anlamaları 40 yılı bulmuş siyasî kesim.
Türk milletine ait olma, türk milletine hizmet etme, ruhunda ve kanında türk kültürünü taşıma ülküsüdür.
milliyetçilik adı altına git gide ümmetçilikle uzlaşmış olan siyasi görüş sahibi. halbuki ilk türkçüler gök tanrıya vs. tapardı.
ışığa tuttuğunuzda içindeki atatürk'ü görebildiğiniz insandır.
1960'lardan beri ortalarda görünmeyen milliyetçi. islamcı tarafından boğulmuştur.
(bkz: mustafa kemal atatürk)
(bkz: hüseyin nihal atsız)
(bkz: ismail gaspıralı)
(bkz: yusuf akçura)
(bkz: nejdet sançar)
(bkz: ziya gökalp)
(bkz: mehmet emin yurdakul)
(bkz: kaşgarlı mahmut)

ve naçizane,

(bkz: flagellum dei)

Türkçülük ideolojisini benimsemiş kimseler...
göçebe diyerek üstü örtülen türk kültür ve mitolojisini ortaya çıkarmaya çalışan ve dünyadaki bütün türklerin tek devlet olması düşüncesini savunan insanlardır.