bugün evden çıkasım yok.
telefonu açasım yok.
rakımız var içesim yok.
acelem var koşasım yok.

(bkz: ferhan şensoy)
pop ya da rap yapıcaksanız hiç uğraşmayın zira artık bizden o tür şarkılar çıkmıyor.
besteci arkadaşımız boğaz manzaralı balkonuna oturur ve ilhamın gelmesini bekler.aniden ilham gelir ve yazmaya başlar;

sevgimiz yetersiz bence bi süre görüşmeyelim
ayrılık olabilir nedensiz sonunda yalana ilişmeyelim

buraya kadar güzel.bir çok şarkı sözünü fabrika gibi çıkartan bünye burda tıkanır.bestecimizin iç sesi burda devreye girer;

-ulan amk tıkandık ne yazcaz buraya şimdi?en az 4 satır olması lazım bu nakaratın.hatundan biraz uzak kalmak istiyorum bunu yazdıkta ee daha ne yazıcam?

işte tehlikeli nokta burasıdır.sallama işlemi pervasızca başlayacaktır ve bu iç ses bunun dışavurumudur.ardından o anlamsız cümleler gelir:

bu son sözler imansız senle kötüye dönüşmeyelim
belki gemi oluruz limansız sonunda külahı değişmeyelim

besteci arkadaş limansız gemileri ve imansız sözleriyle son derece mutlu bir şekilde bir şarkıyı daha bestelemiştir.evet.
sevmiştim seni zalim
şimdi giderim diyar diyar
ellerin oldun zalim
zalimin kızı yar

(bkz: nasıl ama)
içinde sevişmek fiili kullanılarak çok tutacak şarkılar yazılabilir.
(bkz: Sagopa kajmer)
şarkı nakaratı veya herhangi bir bölümünde tek heceli ancak uzattığın kadar uzatabileceğin joker kelime, mutlaka araya bir yere gereklidir ''yar''.

neden gittin insafsız yaaaaarrrrr... gibi.
taktik 4 :şarkı sözünüz hiçbir şeye benzemediyse,şarkınızı olabildiğince hızlı okuyun..

(bkz: derdime derman işte çikolata kız) (bkz: bandıra bandıra)
taktik 3 : kafiyeli sözcükler bulmakta zorlananlar için; yaratıcılığınız dahilinde sözcük uydurup yanyana dizin.
önemli ipucu 3 : arama motorlarından yararlanabilirsiniz.

tumbarraya tumbara
tumbaraya sude suuu
dahiyahuu
yahuu guugıl..guugıl emesen.
emesen emesen emeeseeeenn iyya iyaaa..huu ***
farklı farklı versiyonları olan şey;

(bkz: serdar ortac gibi sarki sozu yazma kilavuzu) *
taktik 2: önce herşeyi bir sıraya koyun hatta utanmadan başlarına 1,2,3 getirin şöyleki:
birrrrrrr çok şıkıştım
ikiiiiii meshanem dar
oooooo oooooo tuvalet yok
tamam bak buldum şimdi çalılık var ...

birde çalıntı beste ile tamamlayıp yaz aylarında piyasaya sürersek neden gecelerin vazgeçilmez şarkısı olmasınki?
nane,
bahane,
şahane,
sana ne.
nane...
bu ne bahane,
şahaneyim ben.
bundan sana ne?
nane...