bugün

kadınların etkisinde fazla kalmalarıdır.cumhuriyetten sonra kadınlara haklar verildi,ancak bu haklar verilmeden önce kadınların yönetime fazla karışması bütün türk devletlerinin sonunu hazırlamıştır.
batı hayranlığının bokunu çıkartmak.
bu kadar çok kültürü bir çati altinda tutmak istemesi.
sultan süleyman'ın biricik oğlu şehzade mustafa'nın gözleri önünde öldürülmesine, baba beni bu cellatların eline bırakma öldüreceksen sen öldür, yakarışına kulak tıkayıp iktidar hırsıyla oturduğu altın kaplamalı taht'a japon yapıştırıcısıyla yapışması ve evlat katili olması. tarihin görüp görebileceği en acı kıyımlardan birisidir.
Cem Sultan ve Genç Osman gibi büyük devlet adamlarına sahip çıkılmayıp 2. beyazıt sarı selim gibi dingillerin başa getirilmesi. Timur'un en başında indirilmemesi. Rönesans hareketlerinin takip edilmeyişi çoğu bilim adamının çok saçma sebeplerden dolayı öldürülmesi. Kapitülasyonların yenilene yenilene bağımlı hale getirmeleri, dönme devşirmeleri devlet yönetimine getirmek ve değersizleri baş üstünde tutmak.
Kristof colomb amerika keşfi için ilk osmanlıdan yardım istediğinde osmanlının geri çevirmesi bana göre türk tarihinin en önemli hatalarındandır.
aşırı ve gereksiz seviyede milliyetçi bir eğitim sistemi ile yalan yanlışlarla doldurulmuş bir nesil yetiştirmeleri.

(bkz: türküm doğruyum çalışkanım)

(bkz: nah afedersin)
mason localarını etkisiz hale getirememiş olmaları.
bölücüleri malesef zamanında sepetlememesi. ermenilerle beraber onlarıda şutlamaması.
sabri yi milli takıma almaları . .
sürekli fetih yaparak dünya devleti kurulacağını zannetmek .
(bkz: saddam dan kaçan kürtlere türkiye nin kucak açması)
kendi soylarından gelenlerle savaşmak.
tayyip'i başbakan yapmak.
vergileri, )%25 ötv, %18) indirilmemesidir.
(bkz: bana o yavşak müdürü bulun hemen)
hoşgörü.
büyük hun devletinin meteden sonraki hükümdarlarının çinli prenseslerle evlenmişolması.
fikirlerin yazılması durumunda seri eksi veya seri artı alınabilecek sorunsal.
doyumsuz genişleme politikaları.
hoşgürü politikasıdır. atalarımızında dediği gibi malesef iyilikten maraz doğar.
merhamet duygusuna sahip olmak.
birinci dünya savaşına girmek en büyük taktiksel hata olmuştur. almanya'nın türkiye'yi (son dönem osmanlı) kullanmasının önüne geçilememiş ayrıca kapitülasyonların ve duyun-u umumiye'nin kaldırılması şansı elden kaçmıştır.
Damat feridi dar ağcında s*kmemek en büyük hatalarından biri budur.
gelişmekte olmak.
ülkede devrim yapıldığında tüm isyancı ibneleri kılıçtan geçirmemesi. ( özellikle o pis kara köpekleri)