bugün

(bkz: )salakça bi tespittir benim ülkemde yaşıyosa benim dilimi konusucaktır ki anayasamızda bunu doğrular niteliktedir zaten saygılar.
dil... kürtçe... anadil... öğrenmek...

(bkz: yaran başlıklar)
hobi olarak öğrenilmesinden yanayım. sonuçta kürt vatandaşlarımız la birlikte hepbirlikte omuz omuza yaşamakdayız kalkıp dillerinden bir kaç cümle öğrenmiş olmamız bize bişey kaybettirmez ki..başka mecralara taşmadıkça öğrenmek isteyene saygı duyarım.
aslanlarda geyik olsun çektikleri acıyı görsünler babında demek gibi bişey. türk kürtçe öğrenmeden de hayatını rahat devam ettirebiliyor. empati kurmakta bir yere kadar neye ihtiyacın varsa onu yapacaksın. 2-3 milyon türkçe bilmeyen kürt anadilinde eğitim alcak ve bu dil resmiyet kazanacak diye 65 milyon kürtçe bilmeyen insana kürtçe öğretmeye kalkmak ne kadar demokratik bir yaklaşım böyle. kürtler öğrensin türklerden de isteyen öğrensin ama öğrenmeli demek faşizmin daniskası oluyor.
(bkz: bir dil bir insan iki dil iki insan)
önemli olan hangi dilde söylediğin değil ne söylediğindir.
haklı istektir.

inşaatta falan çalışmak isteyenlerin hayatını kolaylaştırabilir tabii. iş ararken dil önemli bir faktör günümüzde.
osmanlıyı ingilizler bitirdi ama ingilizce öğrenmek için kendimizi parçalıyoruz da şu kürtlerin derdi ne diye mi kürtçe öğrenmicez?
kürtçe mi kürtçe ne arar la türk te ben 55 yaşındayım türk te kürtçe görmedim. kardeşim ne işi var türk ün kürtçe ile. bir kürt türkçe öğrenmek zorunda olduğu için öğreniyor istediği için deği. türkiye de yaşıyor, türk okullarına gidiyor...vb türk ün ne işine yarar kürtçe yahu?
(bkz: )illa bir dil öğreniceksem rusça öğrenir piyasa yaparım.
Saçma sapan bir önermedir. Kürdistanda yaşasaydık mantıklı olurdu fakat Türkiyede yaşıyoruz. 87 yıldır Türkiyede yaşayıpta hala Türkçe konuşmuyorsa kendi ayıbıdır bazı şahsiyetlerin. Tamamen haksız bir istektir.
* (bkz: başlığı kaldır)
(bkz: he oldu amına koyim)
türkiye cumhuriyeti'nde yaşayacağım,
ülkemin ana dili türkçe olacak,
sayısı ne kadar olduğu belli olmayan insanlar bu dili öğrenmeye tenezzül etmeyecek,
sonra ben kalkıp onlar için kürtçe öğreneceğim öyle mi?
kızınca da faşist diyorlar amk.
(bkz: Kendi açtığı başlığa yorum yazmak) Hemde 2 kere
gerektiğinde öğreniyorsunuz az buçuk. mecburi hizmette öğrenmiştim, cümle kurarak değil de sözcükler kullanarak anlaşabiliyorduk türkçe bilmeyen hastalarımla. unuttum şimdi çoğunu.

şu an niye öğreneyim? hiç gerek yok. şu an bulgarca öğrenmem ne kadar gerekliyse kürtçe öğrenmem de o kadar gerekli.

antitez olarak "kürtler niye türkçe öğrenmek zorunda olsun" gelebilir ama ülkenin resmi dili, baskın dili türkçe olunca yapılacak bir şey yok. bu mantıkla sadece kürtçe değil, zazaca, lazca, kuşdili falan da öğrenmek gerekir ki durumun ve isteğin saçmalığı ortada.
öncelikle kürtlerin kürtçe öğrenmesi gerektir.
daha kendi dillerini bile adam gibi konuşamayan, aralarında 20 kilometre mesafe olan iki aşiretin bile birbirleri ile anlaşamadığı bir lisanı sırf provakatif amaçlı yaşatmaya çalışmak buradan bakınca komik duruyor.
yoksa hem hasip kaplan, hem sırrı sakık meclis'te kürtçe konuşmaya çalıştılar. lakin "anadilimiz" dedikleri bu lisanı toplam 1 dakika bile konuşmadan en az 10-15 telaffuz hatası yapıp rezil olmuşlardır. orası ayrı.
kürtçeyi iyi bilenler bu pronanseyşın olayını yakalamıştır şüphesiz.