bugün

yeminle firavun zamanı köleler bizden daha iyi şartlarda çalışırdı . amk ülkesinde hem en az maaş hem de insanlık dışı çalışma şartları var. allah belasını versin böyle ülkenin de böyle işçi düşmanı hükümetinde.
ülkelerin iş görme prensiplerini araştıran bilim adamları 3 ülkeden 1 er kişiyi deneye tabi tutarlar.

ilk önce alman erkek gelir. ı almanın önüne bir ütü masası ve ütü masasının yanında afet bir kadın vardır. bilim adamları almanda ütü yapmasını ve kadını becermesini söylerler. alman önce ütüyü yapar sonra kadına yönelir ve " bizde önce iş sonra aşk gelir" der.

sonra fransız gelir..fransız önce kadınla ilgilenir sonra ütü yapar. " bizde önce kadın sonra iş gelir" der.

sıra temel e gelmiştir. temel kadının eline ütüyü verir sonra kadının arkasına geçer ve şöyle der " bizde iş yapanı dikerler!"
türkiye'de gerçek anlamıyla bir sol parti bulunmadığındandır.

en basit örneği ingiltere. ne zaman ki şartlar çalışanlar aleyhine değişir 2 partiden biri olan işçi partisine oy verir insanlar durum düzelir. terazi dengesi gibi yani.
Çalışanları görüyorum da eğer bir de yorucu bir işte çalışıyorlarsa vah ki vah! Saatler çok fazla bir kere en büyük sorun bu. Saatler mutlaka azaltılmalı. Hollanda'daki adam haftada 30 saat çalışırken türkiye'deki adam haftada 60 saate kadar çalışırsa "nerede adalet?" Diye sorarım haklı olarak ki görüyorum günde 12 saat çalışan çok insan var. Ne zaman düzelecek bu tarz sorunlar onu da bilmiyorum ki!
firmadan firmaya değişse de, dünya standartlarının epey altında olan şartlardır.

şu anda dövizin yüksek olması nedeni ile kalifiye işlerde bile ucuz işçi konumuna düşmüş durumdayız. eskiden bizim işe aldığımız hintli yazılımcılar, şimdi bize dolar maaşlı iş teklifi getirir oldular. daha bir ay önce hindistanlı bir firmadan aylık 2000 dolar maaşlı iş teklifi aldım. uzaktan çalışma şeklinde bir iş, sonra araştırdım yok şahıs şirketi kuracaksın, hizmet satışı göstereceksin, vergi, bağkur vs. uğraşmayı gözüm yemedi. ama bir hintli'den "lan olum zaten fakirsiniz al bu 2000 doları bizimle çalış" demesi, insana direkt "ucuz işçisin lan sen" duygusu veriyor.

işin kötüsü, türkiye dışındaki ülkelerdeki işverenler, ülkemizdeki çalışma şartlarının b.ktan olduğunun son derece farkındalar. bunu bir fırsat olarak kullanıyorlar. acı bir durum.
Zordur. hele ki şu donemde birşey sahibi olmanız iyice zordur. Bir cep telefonu alırken kılı kırk yarıyoruz arkadaş . hayır 15 bin tl nedir ya . tamam 5 bine de var o da az değil ki.
Araba almak zaten artık hayal oldu alsan da kmde 1.5 -2 tl yakıt gideri var arabaya çalışırsın anca
ev almak uzak bir hayal . Hiç girmiyorum o topa 1.5 -2 milyona ancak alıyorsunuz.

ozetle neden kafeler full dolu ? hayır ben mi kazanamıyorum sadece.