bugün

az önce benim arkadaşıma dillendirdiğim cümle.

evet arkadaşlar bu artık bir gereklilik. üniter sistem çalışmaz halde. insanlar cidden derin çizgilerle ayrıldılar. benim aklımda 5 adet eyalet var.

birinci eyalet; tabi ki de kürtlerin yaşadığı güneydoğu tarafı.
ikinci eyalet; istanbul
üçüncü eyalet; kıyı ege, kıyı akdeniz ve trakya kısmı dediğimiz türkiye'Nin modern yüzü.
dördüncü eyalet; ankara ve eskişehir'in birleşmesiyle oluşan bölge.
beşinci eyaet: akp yönetiminden oldukça memnun, haritanın geriye kalan kısmı. yüz ölçümü olarak en büyük eyalet bu olacak.

işte bu şekilde bütün eyaletler iç işlerinde kendi yasalarıyla takılacaklar. kimse kimseye baskı yapmayacak. birinci eyaletteki kürt istediği gibi kürtçe konuşurken, üçüncü eyaletteki trakyalı konya zhinyetinin yobazlığını yaşamak zorunda kalmayacak. yine aynı şekilde beşinci eyaletteki muhafazakar kesim izmir'i görüp din elden gidiyor diyemeyecek. özetle; herkes yerinde mutlu olacak. bu şekilde büyük türkiye kazanacak.
Türk insanın milliyetçi ve tek devlet anlayışı ne yazık ki bu sistemle çelişiyor. O yüzden iyi uykular.
Ülke nasıl yönetilir konusunda, Tarih ve sosyoloji konusunda daha çok araştırma yapması gereken kişilerin söylemi.
saçmalıktır. aman özümüzden bir şeyler kalmasın. abi böyle iyi işte.
ORTA ASYA TURK BEYLERINE DONERIZ. HERKES AYRILIR KENDI ICINDE BOLUNUR VEYA KATALANLARA GIBI OLURUZ KEKOLARIN ELEKTIRIK VE HASTAHANE PARALARINI NIYE BIZ ODETELIM! SIKTIROLUP GIDERIZ DERLER. 2 VE 3. EYALETLER ABYE HEMEN KABUL EDILIR.1 EYALET TAM ORTADOGU OLUR, 4 EYALET EN GUZELI ILERIYE DEGIL GERIYE DEMOKRASI OLUR. ADANA ICINDE AYRI BIR EYALET SEY EDEBILIRSEK ARAYA GUZEL OLUR.

EDiT: ADANAYI EYALET OLARAK GORMEK ISTEMEYENLER EKSILEMIS. SEN KEKOLARA EYALET VAR BU GUZEL EDEBI SEHRI HOR GOR!
eyaletler arası savaş çıkar birbirimizi yok ederiz ondan sonra. şahsen ben ölmeye hazırım.
fırsatım ve imkanım olsa da iki dakika durmam mesela bu bağlamda olması zararlıdır. kim öle kim kala bir ortam oluşur.
Guzel kardeşim anlamak mı istemiyorsunuz ulan Kürtler her yeri iistiyor sadece Güneydoğuyu değil !
Türkiye'de eyalet sistemi işlemez. Neden diye soracak olursanız size şu şekilde açıklayayım; Türkiye'ye eyalet sisteminin gelmesi demek ülkenin bölünmesi demektir. Bir tarafta doğu kısmında ülkeyi bölmeye çalışan yobazlara ballı kaymak olur. isyan çıkartıp devleti meşgul ederler. Bir tarafta cumhuriyetçi ve dindar kişiler anlaşamaz efendim. Cumhuriyetçi demek özgür, kendi idealleri uğruna yaşayan, atasının yolunu takip eden insanlardır. Dindar kısım ise belli başlı kurallarla, Allah'a ve Kur'anın dediklerinden yola çıkıp hayatlarını sürdüren insanlardır. Fakat yanlış anlaşılmasın cumhuriyetçilere ateisttir demiyorum, çoğunluğu Allah'a inanan insanlardır. Kısaca bu ülke tek kafadan yönetilemez.
şöyle olursa desteklerim.
1.eyalet: türkeli(şimdiki türkiye nin tamamı)
2.eyalet: balkaneli(batı Trakya, batı Bulgaristan)
3.eyalet: türkmeneli (kuzey ırak, kuzey suriye)

aslında olayın gidişatı da budur çünkü suyun yatağı tarih boyunca bu şekildedir. başka türlü nereye aksın ki, yatağı bu zaten.