bugün

karadeniz teknik üniversitesi iibfsidir. Sadece çok aşırı alım yaptıgı için aşırı kalabalıktır. ersan bocutoglu , haydar akyazı , kenan çelik , yusuf sürmen gibi iktisat konusunda adı duyulan çok sayıda profesör bu üniversitededir. Aynı zamanda çogu ögretim görevlisi size bişeyler katmak için elinden geleni yaparlar.sizden tek istedikleri derse gelin not tutun ve anlayıp bu dersi geçin. Özellikle genç ögretim görevlileri yaşları bize daha yakın oldugundan dolayı daha anlayışlıdırlar.

türkiyenin en ünlü kantinlerinden biri olan titia burdadır.
iibf'lerin hiçbiri iyi değildir!

bu aşırı subjektif yargı kesinlikle üniversitelerden, onlarda öğrenci yetiştiren değerli akademisyenlerden ve fakülte imkan-koşullarından bağımsız belirtilmiştir.

sapına kadar ülke koşullarıyla bağlantılıdır. tanıdığım iibf mezunu akraba-eş-dost'un bazıları hariç olmak üzere çoğu işsizdir. onlarla bunun nedenleri hakkında konuşulduğunda ise genelde bu duruma sebebiyet veren faktörlerin şunlar olduğuna değiniyorlar:

1- 3-5 tane kelle, cafcaflı üniversite harici üniversitelerden mezun olanların hepsine, her türlü mecrada aöf'li muamelesi yapıldığı.

2- aöf gerçeği

3- üniversite fazlalığı ve üniversitelerin hepsinde iibf olması- aşırı mezun çokluğu/yığılması.

4- kıçı kırık özel sektör firmalarının, stajyer olarak işe başlatmak için bile yine 3-5 kallavi üniversitenin iibf bölümlerinin mezunu olmayı şart koşması. iş bulma sıkıntısı

5- torpil-tanıdık-referans vs olmaksızın yüksek kariyerli memurlukları kazanabilme şanslarının çok ama çok az olduğu. ki bu her alanda geçerli bir türkiye gerçeği.

işte tüm kapılar maalesef aynı noktaya açılıyor, üniversiteden mezun olur olmaz, en rahat, en gevşek adamın bile aile-sevgili-nişanlı-eş dost baskısı ile içine cuppadanak düşeceği sıkıntıya: işe girmek... ve sanıyorum ki türkiye'de bu konuda en fazla sorun yaşayanlar iibf'liler.
iş bulamadığı için dolmuş şoförlüğü yapmakta olan, tezli yüksek lisansını yapmış birini tanıyorum artık durumun vahameti hakkında daha ne söylenir bilemiyorum.

ama durumunuz vardır, ebenizin dedenizin hali vakti yerinde-ensesi kalındır, seviyorsanız da eğer gidin ingiltere'de, amerika'da, almanya'da, isveç'de, japonya'da, kore'de ekonomi-işletme-kamu yönetimi okuyun, asla pişman olmayacağınızdan ve mezun olur olmaz iş bulma kaygısına düşerek dünya'ya geldiğinize pişman olmayacağınızdan eminim..muhakkak kafanız daha güzel, daha üretkenlik dolu şeylerle meşgul olacaktır.
en iyi midir bilemem ama iyilerin arasındadır. uludağ üniversitesi iibf çok sayıda nitelikli akademisyeni olan donanımlı bir fakültedir.

ayrıca fakültede yazana göre ; Uludağ üniversitesi iibf'li olmak ayrıcalıktır.
şöyle bir anketi bile var.

http://anket.uludagsozluk.com/s/1635/
kesinlikle celal bayar iibf olmayan iibfdir.
maddesel alemdeki görüngüsü idealar alemindeki formuna en yakın olan iibf'dir.
(bkz: türkiye deki iktisadi idari bilimler fakülteleri)
Ankara üniversitesinde değildir.

çünkü bizim okul iibf değil amk, mülkiye.
boğaziçidir. bi zamanlar hayalimdi, gerçi hala hayalim ama tıptayım. kader işte.
Boğaaziçi Bilkent varken Uludağın şöyle kenara çekilmesi gereken fakültedir. Uludağ istanbul da olsa anca Marmara'yı geçerdi o da belki net değil. Taban puanlara itimat edınız adamı kızdırmayınız.
bilecik iibf olmadığına adım gibi eminim.
ankara üniversitesindedir.
Tobb etü iibf de hiç fena değildir.
siyasal bilgiler fakültelerini bir kenara ayırarak devlet üniversitelerinin iibflerini akademisyen niceliği ve niteliği açısından mukayeseye tabi tuttuğumuzda;

marmara üniversitesi iibf
gazi üniversitesi iibf
uludağ üniversitesi iibf
dokuz eylül üniversitesi iibf
ve kısmen de
hacetepe üniversitesi iibf'nin diğer iktisadi idari bilimler fakültelerine göre ezici bir mukayeseli üstünlükleri olduğunu görüyoruz.

sadece uludağ üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde görev yapan profesör sayısı bile pek çok taşra üniversitesinin toplam profesör sayısından fazladır.

uludağ iibf'de görev yapan tam ve yarı zamanlı profesörlerin isimleri:

hüseyin şahin
erol iyibozkurt
hasan ertürk
doğan şenyüz
ahmet öztürk
erhan ışığıçok
nuran bayram
ayşe oğuzlar
ibrahim kanyılmaz
mehmet aslanoğlu
yalçın acar
feridun yılmaz
emin ertürk
sacit ertaş
mustafa sevüktekin
nalan ölmezoğulları
ercan dülgeroğlu
metin erdem
filiz giray
ismail tatlıoğlu
nihat edizdoğan
mehmet palamut
mehmet yüce
mircan tokatlıoğlu
veysel bozkurt
tahir baştaymaz
serpil aytaç
necmi gürsakal
yusuf alper
aysen tokol
zeyyat sabuncuoğlu
bilçin tak
adem çabuk
ümit gücenme
ibrahim lazol
ismail efil
ömer akat
lale karabıyık
halis ertürk
tuncer tokol
melek tüz
neriman gündoğan
feray çelikçapa
ramazan cengiz derdiman
bekir parlak
ali yaşar sarıbay
tayyar arı
ibrahim canbolat
mehmet genç
kamuran reçber
göksel işyar
mustafa aytaç
kemal sezen
ebru ertaş
ilker parasız
uludağ üniversitesi i.i.b.f.mezunu olmak bir ayrıcalıktır.
kpss başarısına veya özel sektör de yeni mezun istihdam oranlarına bakarak karar verilmelidir.
bolu da okuyan birisi olarak tabiki de aibü iibf değildir.
hacettepe olmadığı kesindir.
tabiki ankara iibf.
fakülteyi bilmem ama kantiniyle çoktan efsane olmuştur ktü (bkz: Titia)
en iyisini bilemem ama saü iibf cidden iyi.
sdü iibf, eğitim öğretim yönünden nasıl bilmiyorum. ama kızları güzel oluyor. (bkz: merak edilen soru bu muydu)
zkü iibf (beun iibf)
hacettepe iibf.
siyasal bilgiler, siyasal bilimler, işletme fakülteleri ayrı tutularak türkiye'nin en iyi iktisadi ve idari bilimler fakültesinin hangisinin olduğuna dair sorunun yanıtıdır.