türkiye ekonomisi son dönemde bütçe açığı vermemeye dikkat çalışıyor , daha önceden sene ortasına gelmeden ek bütçeler yapılırdı. tabii borçlanma ile.

borçlanma ihtiyacının azalması türkiye'yi rahatlattı.

bütçede disiplinli olması türkiye'ye fayda sağladı.

avrupa'da ise savurganlık bütçe açıklarını meydana getirdi , dolayısı ile borçlanmayı da.

en basit anlatımla fark budur.
biri sana çok iyi yalan söylüyordur senin de midende kelebekler uçuşuyordur bu yalancılara karşı. bok atılan avrupanın sıradan işçisi yılda iki kez, başka bir ülkede ailece 4-5* bir otelde toplam 1 ay tatilini yapabiliyordur. kirasını, faturalarını ödüyordur, muhtemelen ev sahibidir belki de. güzel hobileri vardır, kaliteli bir şehirde düzenli hayatında trafikte 5 saat mahsur kalmıyor, altına işemiyodur.
herşeyini sattığı için ama yakında satacağı birşey kalmayınca ne olacak bakalım.
(bkz: g*te giren paşabahçe açılmaz)
bir yalana gerekçe uydurmak üzere dizayn edilmiş, iki satırlık ekonomi verisidir.

birisi daha fazla tüketici bulmak sıkıntısındadır, ötekisi her şeyini satan müsrif bir mirasyedidir.

bir fotoğrafa bakarsanız, baba parasını pavyonda yiyen türkiye mutlu görünebilir. mal satacam diye teri kıçından akan avrupa mutsuz görünebilir. (yunanistan avrupa diyorsanız orasını bilemem) ,

ama ben size, fotoğrafa değil, filme bakmanızı öneririm. o para nerden geldi, filmin sonunda ne olacak.

mısıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııır...
dünyanin en fazla vergi kesen ülkelerinden biri olduğumuzdan olmasin diye cevaplanilasidir.
bunu soran kişinin önce aynaya bakması gerekir.
çocukça bir tespit. bugün azerbaycan ekonomisi bile bizden daha ferah, daha işlevsel bir durumda, burayı siklemiyorlar artık. buradan hesap edin, boktan tespitlere kanıp kendinizi boşa gaza getirmeyin.
daha da önemlisi "türkiye'de gerizekalı sayısı neden bu kadar fazla?" sorusudur.

lan şomba çöktü bitti denen yunanistan'da bile gsmh senden yüksek, fiyatlar senden düşük. ispanya'da işçiler karınca gibi ölmüyor, italya'da sabundan lüks tüketim vergisi kesilmiyor. almanya'da bir gıdım petrol çıkmamasına rağmen türkiye'nin yarı fiyatı...

türkiye'de bir tek orospular ucuz onlar da korunmayı bilmediklerinden olacak çocukları her yerde...
aslında değil. bizimki kötünün iyisi
örnek vereyim

----önceki avrupa----

----şuanki avrupa----

---şimdiki türkiye----

---önceki türkiye-----
gerizekalıya "gerizekalı" deyince "auuuwww ayıp!"

gerizekalı, gerizekalıca konuştuğunda fikir?

gerizekalı...
Üreterek büyümekle, faizle büyümek arasındaki farkı bilenler; Türkiye nin neden avrupadan gerçekten iyi olmadığını bilirler. Fason üretiminle, montajcılıkla, ithalata bağımlı ihracatınla, faiz dışı fazlanla büyüsen ne olur , avrupadan iyi olsan ne olur.
(bkz: kız rosava koş türkiyeninki çok büyümüş)
çukurdan kafayı çıkaramayan poturlu sıkışınca "seviye" kavramının ardına saklanırmış.

(bkz: ay yirim ben onu)

ülkenin ekonomik realitesinden bağımsız ve alakasız yalan dolanları insanlarla dalga geçer gibi kes yapıştır yapıyorsan seviye ağzına alacağın en son şey olmalı. hatta o ağzındakini de çıkar ne dediğin anlaşılmıyor.

ekonomik veri yorumlamak başka şey kara bir yoksulluğun pençesinde kıvranan ülkenin insanlarını hiçe sayarak "ekonomi tıkırında" diye köçeklik etmek başka şey.

ama ille büyüyen bir şeylerden bahsedeceksek;

(bkz: sana kabaran bir şeyler var)
Tek sebebi Kemal derviş'in yıllar önce kurduğu sistemdir.
aha şakirdenin kayış koptu...

yabancılar olsa hak verirlermiş yoksul olduğumuza...

gerizekalı deyince de alınıyorlar ne diyeyim ben?

içerden de dışardan da yoksuluz. nüfusun yaklaşık yüzde 20'si günde 2 dolardan az bir parayla yaşıyor. birleşmiş milletler verileri bunlar.

15 milyon insanın hindistan-bangladeş seviyesinde. insan olan utanır ekonomi iyi demeye.

insan olan...
(bkz: çünkü eşşeğin zikinden dolayı)
hakket neden?
önceki dönemlerde devlet büyüktü ve potansiyel bir güç vardı, şimdi devlet küçültülerek ekonomi canlandırıldı. gerisi hikaye.
bir örnekle açıklamak gerekirse; evini satan bir kişi ekonomik yönden biraz düzelme gösterir ama o kişinin artık bir evi yoktur.

(bkz: arif olan anlar)
çünkü biz aziz türk halkı olarak yememizden içmemizden arabamızdan gezmemizden elektriğimizden suyumuzdan kesip devletimize veriyoruz.

- veren halk kutsaldır. (bu özdeyiş böyle değildi sanırım ama oldu.)

devletlu iktidarlarımız halkı her daim kamçılarlar bu coğrafyada; ısıyı ekonomik kazanca dönüştüren devletimiz de dış mihraklara vs hep yaranır. yaşasın.

- bizim ekonomiyi +'lasana panpa??!!

bunların ışığında, hala ve ısrarla, ne de güzel ekonomi iyi diyorsunuz. küfretsem diyorum, sonra vergilendirilir diye korkup susuyorum. aferim evlat, devam et.
Memlekette satılmadık bir biz kaldık. Ondan olabilir mi?
Ortadoğu'daki bütün kara paranın aktığı yer olduğu için olmasın?
çünkü sen öyle zannettiğin için. Senin ekonomini ayakta tutan sıcak para, elalemin taşeronluğunu yaptığın için gelen para.
hikayedir.
özellikle arap ülkelerinden gelen sıcak paranın ekonomiyi canlandırmasından ötürü olan durum.

(bkz: suudi kralının hibe ettiği para nerede)

bu sanal bir canlanmadır. gerçek değildir. ülkeye gelen sıcak para akışı kesildiğinde ak göt kara göt belli olacaktır.