bugün

baskı, dikdatörlük ve rejim bekçiliği adı altında halka zulmetmek gibi şeylerdir. diğer ülkelerde yaşama alternatifi olan kişiler için güzel ve yalnız ülkeyi terketme sebebidir.
(bkz: göte buz kaçması)
milliyetcilik ve vatanseverlik azligi bu sebeplerin ba$inda gelir.
bir zamanalar fazıl say'ın da kendince bulduğu nedenlerdir. o zaman git nereye gidersen defol tarzı söylemlerde bulunanlar işlerine gelmeyince aynı işi düşünmektedirler.

(bkz: biz hep burdayız yine bekleriz)
(bkz: gidene dur denmez)
-baştacı hükümetimiz.
haklı olanın degil guclu olanın yanında olanların cogunluk olması.
oturduğun yerden her şeyi eleştirdiğin halde hiçbir şeyin değişmemesi(!)
rte ve tayfalarının yönetimde olması.
-akp.
-rte.
-cehalet.

ucu bir arada.
cehape
pekeke.
ülkeden sogumak diye bir sey kesinlikle olmamalıdır. Türk evladı hangi kosullarda olursa olsun devletine sırtını dönmemelidir aksine devletine milletine daha cok baglanmalıdır zamanında bu ülkenin hangi kosullarda nasıl savunuldugu hic bir zaman unutulmamalıdır. vatandan sogumak diye bir sey söz konusu degildir bole bir hava yaratmaya calısmak beyhude bir cabadan ibarettir.
kültür kargaşası,dtp,demokrasi ayakları,baykal,türban sorunsalı ve fenerbahçe şeklinde sıralanabilir.
politika, ekonomi, din. *
böle bir sey söz konusu degildir bunların hepsi sanal gündemdir türk evladının vatanına küsme gibi bir lüksü yoktur.
kısa bir zaman önce parası olan vatan hainleri şeklinde niteleyebileceğim bir kesimin bahaneleri olarak gördüğüm; ancak özellikle seçimlerden sonra; en yumuşak şekliyle 'bile bile lades' deyimiyle değerlendirebileceğim sonuçlar nedeniyle; artık çok sayıda bulabileceğim sebeplerdir.
yapılan onca haksızlık ve yolsuzluktan sonra hala hükümet partisine 'tercih' mührünü basabilen insanlarla aynı topraklarda yaşamaktır. Kurunun yanında yaşın; başka bir deyişle algı eksikliği olan insanların yanlış tercihleri nedeniyle az da olsa zeka pırıltısına sahip olabilmiş tüm vatandaşların da yanmasıdır.
bir yerel seçimin bile adam gibi yapılamaması, sonuçlara binbir türlü şaibenin karışması.
insan hakları kalmadı.insanlarda cahil bu memlekette
insanları yobaz.
düşünce özgürlüğü 0.
hizmet 0.
gelir dağılımı 0.
bizim o okumuş yazmış tayfası var ya hani otu boku borsaya bağlayan tipler, bu ülkenin frenleridir işte.
onların sayesinde bi boka gelemiyoruz.

bilinçli toplum değiliz.

aklımın her zaman bi köşesinde vatandaşlıktan çıkmak.
atam işte atam olmasa bu ülkeye beş dakka bile katlanmam.
o beni tutuyor işte...
rabbim cleveland dedi diyen ahsen unakıtan gibi bir karısı olan maliye bakanı kendinden hiç bahsetmeyelim zaman yetmez zaten.
binbir zorlukla okuyup,zarzor iş bulmak.tam bişiler kazanırken 10 küsür milyar öğrenim/katkı kredi borcunu ödemeye başlamak, sonra da vatana borcun var denip askere gitmeye zormalak.ulan durun bir nefes alalım.
5 yaşındaki çocuk zekasına sahip bir eğitim bakanı*, sağlık sisteminin anasını bellemiş ve doktorları halk düşmanı göstermeyi amaçlamış bir sağlık bakanı*, benzinin 4 tl'yi geçtiğinden haberi olmayan ve buna itiraz eden maliye bakanı*, sözünü verdiği halde yapmadığı şeyleri yaptım diye gösterip kimsenin ispatlayamayacağı uydurma istatistiklerle ekranda şov yapıp milleti kandıran bir başbakan* ve bunlara oy veren halktır. türkiye'den soğutuyor bunlar.
anlamıyorum ki havaya ateş edince eline ne geçiyor? düğünde ateş edersin, asker yolcularken ateş edersin, sen nasıl bir andavalsın ya. gerçekten soruyorum, amaç ne? neyin kafası bu? o silah var ya o silah, sana anal zevkler tattırsın hacım, böyle güzel güzel tatlı sert * *
-biz dünyayı yönetiyoruz ama adamlar bize kafa tutabiliyor!
(israil)
insanların çoğunun cahil olması, kolay gaza gelmesi, apaçilerin salgın gibi çoğalması vs. vs.