bugün

Yerini garantiye aldığını düşünüp eğitimle zerre alakası olmayan sözde öğretmenlerin kalitesizliğidir.

Aynı olayları ilkokul ve lise dahil olmak üzere yıllarca yaşadım. ilkokuldaki bir öğretmenim(sözde) sınıf susmadı diye beyaz yazı tahtasının mürekkepli kısmını sıra dayağı gibi herkesin ağzına sürerdi.

Bu kadrolu öğretmenlere belli aralıklarla sınav ve mülakat yapılıp, başarısız olanların kadrosu iptal edilmediği sürece bu düzen böyle devam eder.

Hakkıyla öğretmenliğini yapanları da tanıdım ama çok nadir...
ilkokul 2 sınıf olması lazım tam hatırlayamadım. aklıma geldikce arkasından ettiğim küfürlerin haddi hesabı olmayan, zorla sınıftaki öğrencilere kitap okumasını isteyip sınıftan seçtiği kişiye kitabı anlatmasını isteyen ve sorduğu sorulara yanlış cevap verip yada hiç cevap veremeyen öğrencilere tokat atan, çarpım tablosunu ezberlemeyeni tokatlarım diye tehtit edip zorla ezberlettiren, ve son olarak okulda kavga ettiğim için bacağımda oluşan morluk yüzünden babamın okula gelmesi ve bana sınıfta herkezin içinde *ya baban işten atılsaydı aç kalırdın ozaman sokaklarda sürünürdün* demesi. şimdi size soruyorum atatürk bunun içinmi savaştı? bunun içinmi binlerce şehit verdik. hani öğretmen kutsal saygıdeğer bir meslekti? 8 yaşındaki çocuğa bu laflar söylenirmi? mustafa kemal atatürk Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…" demiş. duvara söyleseymiş keşke.. atanan yada atanmayı bekleyen %99.99 öğretmenler sadece maaşı iyi olduğu için, devlete kapak atmak için, her ayın 15 inde maaş almak için, garanti iş için seçti bu mesleği %1 kısmıda gerçekten bu işi maaşı, iş garantisi için değilde geleceğe daha iyi nesiller yetiştirmek için, daha bilgili atılgan nesil yetiştirmek için seçti. inşallah öğretmen ve eğitim sisteminin kalitesi artarda (gerçi sistem diye bişey yok ama boşverin) daha iyi nesiller yetişir. tek istediğim bu.
kalite, bütün mesleklerde normal dağılım (çan eğrisi dağılımı) gösterir.
acilen çözülmesi gereken sorun. şunu inkar eden gerizekalıdır. Evet.
Üniversite Not ortalamamla döverim sizi.
1 milyondan fazla öğrenci barajı geçememiştir. Öğrenciler kadar öğretmenlerde kalitesizdir. Zamanında tekstil mezununu bile öğretmen yaparsan olacağı budur.
Ne yazık ki doğrudur. Daha kpss alan sınavında fizikçi fizik sorularını çözemiyor, tarihçi tarih sorularını...

Bu tipler ne öğretebilir çocuklara? Asgari ücretle çalışmayı hak etmiyorlar mı?
Tarih bölümünde olan bir hocamın Mustafa Kemal Atatürk'ün, Suudi Kral'ına yazdığı "çizmelerimi giydirmeyin" hikayesini paylaşması bunun kanıtıdır. Ya hoca sen tarihçi adamsın hiç mi kronoloji bilmiyorsun, adamın öğrencileri kaynaksız bilgi paylaşmıyor bir de bunun yaptığına bak.
ortada olan gerçektir. yok kutsalmış yok bilmem neymiş. yetiştirdikleri nesil ortada. evet.
Türkiye'de her şeyi öğretmenlerden beklememek gerekir, bizler birey olarak kendi başımıza çok çalışarak toplum için iyi şeyler yapabiliriz. Türkçe eğitim kaynaklarının yetersizliği ve pahalılığı nedeniyle eğitimde geri kalıyoruz maalesef.
Zamanında köy enstitüleri kapatilmasaydi bu kadar kötü olmazdı.ancak eğer Tunceli gibi bir il öğretmenleri sayesinde teog da 1 ve lys de 60 larda ilk 10 il içerisine giriyorsa öğretmenler kalitesiz dır demek abesttir bence.
bu kalitesizlikteki en büyük etkenlerden birisi ailedir, günümüzde neredeyse çoğu aile fertleri çocuğu doğurduktan sonra okula gönderip cebine harçlığı sıkıştırmaktan öte gidemiyor, ilk eğitim aileden geçer ki aile birşey yapmadıktan sonra öğretmenlere yapacak birşey kalmıyor. bir diğer etken ise müfredattır, milli eğitim bu derste bu yapılacak diyor ve bütün sene o devam ediyor geriye zaman kalmıyor tabii ki öğretmenlerimiz de mükemmel değil ama okula geldiğinde öğretim dışında eğitim sorumluluğu da var, kısacası kimse üstüne düşeni yapmadığı için benim ve sizler gibi bir nesil yetişiyor.
Ozellikle fizik ogretmeleri adamlar sanki universtede at egitmenligi okumus torpille ogretmenlige alinmis gibi tabi işini hakkiyla yapanlar hariç.
Türkiyede ki öğretmenlk anlayışı maalesef ezbere dayanmaktadır. oysa yeri gelince yazı yazdırmak çoğu zaman da sohbet tarzında öğrenciyi münakaşaya sokucak duruma getirip merak duygusunu aşılamak gerekiyor. Ama günümüz öğretmenleri çoğu ,öğrencilerle muhatap olmuyor bile öğrenci bir şey anlasın diye çaba göstermek yerine biran önce ders bitse de sınıftan çıksam düşüncesindeler. Bu kutsal meslek zamanla asıl amacından uzaklaşıp yitirilmekte tükenmekte. Zaman ilerledikçe bizler zorlukları göğüs geremicek duruma geliyoruz. cumhuriyetin kurulduğu yıllarda açılan okulları düşününce ordaki öğretmenlerin ellernde bulunan imkan çok azken verdikleri emek şimdiki öğretmenlerle kıyaslanamaz bile şimdi olanaklar var fakat çaba ,ideoloji yok.
ülkenin, yönetmeliğin vs vs durumlarına girmeyeceğim. bunları bilen birinin söyleyeceği bir söz değil çünkü bu. ayrıca kaç ülke ve o ülkelerde kaç okul gezildi ki böyle bir şey söyleme hakkı bulundu.
Kişisel olarak kendini geliştirenler hariç her meslek boka batmış durumda.

ahlaksızlığın en dip seviyesini yaşıyoruz. Herkes hak ettiğinden fazlasının peşine düşmüş durumda maalesef.

eğitim sisteminin içinde olan öğretmenlerin kültürsüzlüğü, cehaleti en acısı. gelecek nesilleri onlar yetiştirecekler. çocuklarımızı kime emanet edeceğimizi maalesef bilmiyoruz.
öğrenciler aileler çok kaliteli suç sadece öğretmenlerde.
Eğitim sisteminin kalitesizligi ile eş orantılı bir şekilde yetişmiş öğretmenlere karşı duyulan önyargı dusuncesidir. Bir çoğu kalitesiz değildir. Mesela; ben.
sosyoloji açısından zayıf olmaları, öğrenci dilini bilmemeleri. dayatmalar vs.
malesef rezalet derecededir. sözlükte ağzından salyalar akıtarak öğrencilerine küfreden adamdan öğretmen değil hıyar bile olmaz. düşük ötesi kalitedir.
(bkz: sad but true)
Bunun nedeni yönetimin kalitesizliğidir. Kadrolu bir öğretmenin işten atılma korkusu yoktur. Nasılsa maaşımı alıyorum diyerek öğretme, faydalı olma kaygısı gütmez.
türkiye' deki ortalama olarak en kaliteli meslek grubu öğretmenlik . bunun sebebi öğretmenligin insanı geriye kalanlara örnek olmaya tesvik etmesi. o insanlar öğretmen olmasalar daha kalitesiz olacaklardı .
Evet dostlar her şeyin çok kaliteli olduğu bir ülkede öğretmenler kalitesiz.
Devlet adamları, iş adamları, öğrenciler, orta yaş grubu aa bir de yaşlımız her yerden kalite akıyor.
Ve öğretmenler bu durumun altında kalıyor.
Git allah aşkına.
Bu sorun öncelikle devletin izlediği yanlış eğitim politikasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca okulların imkansızlıkları da buna eklenince burada en çok öğretmenler mağdur duruma düşüyor. Müzik odası olmayan araç-gereçleri olmayan bir köy okulunda ne kadar verimli ders anlatabilir hoca? Hepsini geçtim, öğretmene verilen değer ayaklar altında. Devletin öğretmeni itibarsızlaştırma politikaları tam gaz devam ediyor. eee... eğitimciye ne kadar değer verirseniz, onlarda eğitilenlere o kadar değer verecektir.