Ahlaki çöküntü deği kültürel değişimdir. Zira eski kültürün artıları eksileri yeni kültürün artıları eksileri kişiden kişiye fsrklılaşacağı gibi iyi yada kötü demek zordur.
türkiye de yozlaşmayı sağlayan şey dinsizlik veya sekülerizm değil bizzat dindir. dinin geleneksel çağ dışı yanı modern toplum altında illettini sürdürüyor ve kısmı modern kısmı yobaz olan halk(tabi tek bir kişiden bahsetmiyorum burada daha çok homojen olarak halkı kastediyorum) belli yozlaşma gösteriyor. işte o ahlaki çöküş diye adlandırılan şey aslında dinden tam kopamamak ve tam dine bağlı da olamadan yozlaşmak.
eğer dini türkiye de tamamen yıkıp tüm gelenekleri atarsak ardından bize tertemiz bir saha kalacaktır ve orayı akıcı bir bakışla doldurursak esas o zaman modern bir toplum olabileceğiz.
batıyı ileriye taşıyan yan aslında budur. batı jakobenist anlayışla halkı aydınlatmak yerine belli aydınlarla genekçiliğe ve dine savaş açmış daha sonraları akılcı bir anlayışla toplumu dönüştürmeye girişmiştir, bunu gören hıristiyanlar var olabilmek adına dinini modern şartlara uyarlamaya çalışmış ve reform geçirerek o katı tanrı devlet anlayışını değiştirerek daha sekülere yaşama fırsat tanımıştır.
tabi ki gelenekçi radikal hırisityanlar buna tepki vermiş fakat güçlü bir seküler kesimin varlığı ve bunların ekonomik gücü( ki kastedilen sınıf burjuvadır) buna direnmiştir, hatta bu da yetmemiş protestanlık adında daha seküler bir din inşa ederek dindarlar tarafından da bu yeni sisteme uyum sağlanmıştır.

türkiye de bunu yapabilecek bi kesim kemalistler vardı onların da girişimi başarısız oldu çünkü güçlü bir aydın kesim türkiyeden çıkmadı, altyapı olarak türk kültürü buna ortam hazırlayacak entelektüel seviyede de değildi. hal böyle olunca radikal dinciler siyasal islam altında türkiye yi gerici bir anlayışa çekti ve halen daha çekiyor.
işte o ahlaki çöküşün nedeni bu iki arada bir derede kalmak ve yobazlaşmak.
televizyon.
reytinkleri patlatmak için cinsellik sunmak izleyiciye. grinin elli tonu gibi gibi. sonra insanların duygulara olan açlıklarının arttıkça artması, geç yaşta evlenme ve bedene sahip olma isteği.. herkesin başında kıç büyüttüğü televizyon..
Avrupalılaşma.
10 yıl sonra görürsünüz insanlar yalnızlıklarından evin içinde kedi köpek beslemeye başlar, çocuklar şimdikinin 2 katı fazla şımarık yetiştirilir,
Avrupalılar gibi.
Ama yinede ab ye almazlar.
Pislik batı özentileridir, temiz arap kültürünü secmek varken. Nedense bu müslüman kültürünü bu kadar seviyorsanız neden dindarların yogun oldugu maraş ve sivasta suriyeli arapların ilk geldigi günde neden hemen saldırdınız onlara. Onlar arap ve müslüman kültürün orijinalı degilmi ilk başta bi merhaba deseydiniz bu kadar kultürlü insanlara.
Banu Avar Hangi Dünya Düzeni adlı kitabı ile bu konuyu çok güzel işlemektedir, tavsiye olunur. Ülkeler medya yoluyla nasıl hipnotize edilip esir ediliyor kaynaklarıyla yazılı. Not: Kendisi bbc'de uzun yıllar çalışmıştır.
dini ve ahlaki değerlerin göz göre göre bazı medya patronları tarafından köreltilmesi ve türk toplumunun bu durumu direnmek yerine Usul usul benimsemesi. biraz daha açarsak; iradenin hâz veren davranışları ahlak filtresinden geçirdikten sonra en yanlış gözükeni dâhi çokta siklemeden eyleme dökMesi.
not: batılılaştınız, artık sokun götünüze 'batı medeniyet anlayışı'nızı...
not2: kafası azcık çalışan kâfirler dâhi yarın bir gün ahlaki öğretilerin toplumlar için gerekliliğini anlayacaklar diye düşünüyorum.
türkiye nin nato üyeliği. (bkz: f tipi) (bkz: gladio)
ahlaki eğitimin çok düşük seviyelerde olmasıdır. din kültürü ve ahlak bilgisi diye bir ders vardır mesela, ama ben hiç ahlak bilgisi ile ilgili bir şeyler söylendiğine rastlamadım o derste.
artık: 'allah yakar, cehennemde cayır cayır yanarsın!' palavralarının insanları durdurucu niteliğini kaybetmesi nedeniyle.

iyiliği methetmek ve teşvik etmek için tıpkı pavlov'un köpeklerine yaptığı gibi; ödüllendirme usulüne dayalı şekilde: şöyle yaparsan cennete gidersin yahut cezalandırmaya dayalı böyle yaparsan cehennemde bağırsakların patlayıncaya kadar ağzından kaynar sular dökülür vövövö demek yerine daha akla ve mantığa uygun, bizzat dünya gerçeklerine dayanan argümanlar sunmak gerekir.
tüm kültürümüzü yok sayıp internetin bize sunduklarıyla yetinerek boş beleş bir nesle sahibiz de ondan çöküyor ahlakımız.
(bkz: inci sözlük)
Genelevlerin kapatılması olabilir.

Zamanında bir devlet büyüğü, genelevleri kapatalımda millet bizimi şaapsın demiştir.

Düz duvara tırmanır hale gelmiş insanlar.
her alanda batıya özenilmesidir. özenin iyi güzel hoş ama onu bile beceremiyoruz şurayı kendimize uyarlayalım derken iyice sıçıp batırıyoruz.
Evlilik programları, mafya bozuntusu raconlu diziler, silahlanma, cinsel açlık, parası var diye cahil ve kanunsuz kişilere geçilen kıyak. idamla düzelecek mesele değil bunlar. Toplarsın bu sik gibi dizilerin yapımcılarını düzeltmelerini istersin olmuyorsa toptan kaldırırsın. Sansür mansür farketmez kangren olmuş kolu keseceksin. 80'li yıllarda tek kanal varken insan gibi izlenecek filmler, diziler vardı, neyimize kadınların satıldığı evlilik programları, saçma sapan yarışmalar vs.
herkes dindar ama din yozlaştı da ondan.

eskiden islam bilim ve felsefe diniydi. batılılar da kabul eder; matematiği, astronomiyi islam bilim adamları ilerletti. siyaset felsefesini ibn haldun'dan öğrendi herkes...

ama bu durum 16. yüzyıla kadar sürdü. sonra zihinler karanlıklaştı. artık ya islam köklü bi değişim geçirecek, ya da bu dünya çökecek. başka bir gelecek göremiyorum ben.
tayyip erdoğan'ın kendisini oraya diken mossad'a verdiği sözlerden kaynaklanır.

dünyada yahudiler hariç herkesi öldürmeyi kafasına koymuş olan, tayyip erdoğan'ı da kendisine rüku ettiren siyonizm, toplumu ahlaki açıdan çökertecek her türlü faaliyeti serbestçe yürütmesine müdahale edilmemesi için uşakları eliyle tayyipten söz almıştır. karşılığında krallar gibi yaşam.
Eğitimsizlikten çok doğu ve batı arasında sıkışıp kalmaktandır.Batıdaki düşünceyi doğuyla yetişmiş bir topluma uyarlamaya çalışıyoruz. Dini her şeyin çözümü ve cevabı olarak kullaniyoruz.Araştırmak yerine direkt kabul ediyoruz söylenenleri.Araştırma eğitimle alakalı filan dersiniz şimdi değil işte. Bastırılmış bir toplum da var ortada.Dinen yasaklanmış dogmalara göre hareket ediyoruz. Yanlış.
Kılık kıyafet veya moderleşmeyi suçlu bulanlar var. Adam ördek sikiyor ördeeek! Neyin kıyafetindesiniz.
sistemsel değil sosyal sebepleri olan bir konudur.
Kemalizm diyenler önce bi kemalizmin ne olduğuna baksın uzun uzun yazıcam kimsenin gücüne gitmesin. baştan belirteyim sosyalistim.

Suç kemalizmin falan değildir efendim kendi ahlaksız yapınıza kemalizm deyip geçemezsiniz.

Suç bu toplumu kutuplaştıranlarındır.Bu hükümet bu toplumu kutuplaştırmaya da devam ediyor. dini,mezhepsel,ırk ve cinsiyet olarak hala da bölüyor. Kemalizmin laiklik ilkesini ve çağdaş medeniyetlerden bahsederken kastettiği şeyleri yanlış anlayanlar varsa o onların suçu. asıl bu ahlaki çöküşün sebebi bu hükümettir. sen kadının kahkasına karış,doğum kontrol hapına karış, başörtüsüne karış herşeye karış ondan sonra suç kemalizmin. yok efendim öyle birşey yıllardır adamlar kadını hep 2. sınıf insan olarak gördü. hep bir sex objesi olarak gördü. değildir efendim kadın ne 2.sınıf ne de bir cinsel obje. Kemal Atatürk laiklik ilkesinde amaçladığı şudur bu kadını 2.sınıf gören hafızlarınızdan kurtulun bir bütün olarak yaşayın. ama tabi size yıllarca sadece "din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması" olarak anlatıldı sizde daha fazlasını bilmiyorsunuz haklı olarak. kendinizden o kadar eminsiniz ki araştırma ihtiyacı duymadınız çünkü hepiniz birer ilber ortaylı olduğunuz için cumhuriyet nedir 6 ok nedir hepsini bildiğiniz için araştırmadınız. neymiş efendim o saatte dışarda ne işi varmış ? neden o saatte dışarda işi olmuycak ? sen tecavüz etmiycen diye sadece saat sabah 8 ile 9 arası mı dışarda olucaz ? yok efendim niye açık giyiniyorlar ? sanane ? sen tecavüz etmiyceksin diye çarşafla mı dolaşıcaz ? saçma sapan konuşmayı kesin artık. Suç kemalizminmişmişmiş. Asıl suç sizin kör zihniyetinizin kardeşim. türbana özgürlük diye bağıranlarda sizlersiniz. ulan türban dediğin mesele nedir senin. 1500 yıl önce hz.muhammed mekke'den medine'ye göç ederken yanındaki kadınlara "başlarınızı örtün müslüman olduğunuz belli olsun size yanaşmasınlar" demiş. o zamanlar tabi medine'de cahiliye var. kur'an da yazıyor türban diyecek olan varsa siktirsin gitsin bidaha okusun sinirini bozmasın adamın öyle birşey yazmıyor ziynet yerlerinizi örtün yazıyor. gelelim konuya tekrar ulan cahiliye döneminde takılmış bir türban geçmiş. şimdi hala müslüman olmanı belirtmene gerek var mı ? niye bu ülkede laiklik var bu memleket hala dinin bireysel bir mevzu olduğunu anlayamadı mı ? başı açık gezenlere herkes saldırıyor mu? kuru kuruya lafazanlık yapıyorsunuz. kemalizm şu da değildir; hürrraaaa kadınız açık saçık giyinelim. bu da değil abi. kadın dediğin vucüt hatlarını belli etmeden giyinir. sen giyersen kıçına daracık pantolonu taytı erkeklerin seni cinsel obje olarak görmemesi imkansız sen zaten cinsel organlarını ortaya çıkartıyorsun. neyse. suç kemalizmin falan değildir. suç bizatihi akp hükümetinindir. sen tecavüzden yakalanan adamı "daha yapamamıştım bile" dediği için ceza indirimine tabii tutarsan tecavüz ederler tabi. 13 yaşındaki kız tecavüze uğruyor "kendi rızası varmış" dersen tabi ederler tecavüz. kendi ahlaksız zihniyetinize önce şunu öğretin...

hiçbir kadın çıplak dolaşsa bile tecavüze uğramayı hak etmez. açık giyineni ikaz edersin tecavüz etmezsin. libidonun canı cehenneme. unutma aynı libido başka erkeklerde de var ve senin bacına anana ablana karşı.
ailenin çocuklarına söz geçirememe ve sosyal medya ..
Doğulu bir medeniyet olarak yüzlerce yıl boyunca sağlam temellere oturttuğumuz ahlaki ve kültürel değerlerimizi son 150 yılda batılılaşmanın etkisiyle kaybetmiş olmamız ve kültürümüzün doğu ile batı arasında kala kala piçleşip yozlaşması.
Kemalist rejim bu ülkede 90 senedir var. Ancak son 10 yolda tecavüz ve istismar artiyor. Sonradan azmissa Kemalistler demek ki?