bugün

1- yurt disindayken yere tukurmeyip ulkeye gelir gelmez yere tukurmeye baslayabilmek.
2- yine yurt disindayken tum trafik kurallarina uyup ulke topraklari icinde hic birini siklememek.
3- yurt sinirlari disindayken (cumleye yeni bi soluk getirmek istedim sadece) araba ile seyahat halindeyken ictigin her turlu icecegin sisesin/kabini arabada muhafaza ederken kendi ulkende cami acip yola firlatmak.

bu 3'unu yapan bi cok insan gordum.

bize gelelim; olasi en kotu olayda "napalim kardesim burasi turkiye" diyebilmek sanirim bu ulkede yasamanin en guzel yonu.

her karis topragindan kultur fiskiran bi ulkeye sahip olmanin, stratejik bakimdan sosyal bakimdan, her bakimdan bulunulan yere sahip cikmak yerine, kostek olma edasinda tonla vatandasina hala bir anne gibi verip karsilik beklemeyen bi ulkede yasamanin ne demek oldugunu bilmiyoruz biz.

asmali konak dizisini seviyoruz, agzimizdan salyalar akitarak izliyoruz, asmali konak'in cekildigi "cennete" turla gidiyoruz ve gittigimizle dondugumuz bir oluyor, peri bacalarinin o memlekette oldugunu bilmiyoruz!

karadeniz kadar yesil, karadeniz kadar muhtesem bi dogaya sahibiz, ama orda kanserle mucadele eden insanimiza el uzatmiyoruz.

akdeniz kadar renkli, ege kadar dogal, dogu kadar tarih kokan hic bi yeri bilmiyoruz.

turkiye'de yasamanin guzel yonleri mi?

bi sabah uyandiginda, hur bayrak altinda, parcalanmamis bi vatan topraginda sevdiklerinle, hurriyetle, cumhuriyetle yasayabilmek...
en büyük güzelliği canın istediği zaman gidip kokoreç alıp yemektir. o kokoreçin tadı var mı sizin hotdog'larınızda mcdonald'slarınızda sorarım.

(bkz: bundan güzeli var mı be)
Her ne kadar umutlarımızı parçalayıp yok etmeye çalışsalarda bunu başaramamaları her yeni güne inadına yeni umutlarla gözümüzü açtığımız yer olması olsa gerek.
(bkz: simit)
adı üzerinde memleketim.
-sabrın sınırlarına eriyor insan.
-iyinin ve kötünün uçlarını görüyor.
-aile kavramının ne denli mühim olduğunu içselleştiriyor.
-sonra, insanların neler yapabileceğine tanıklık edip, güven kıstaslarını yeniden gözden geçiriyor.

evet, namütenahi bir olumsuzluk denizi değil türkiye, ama şerden hayrı çıkartmayı öğretiyor eskeriyetle.
havasına suyuna taşına toprağına...
hasta oldugunuzda ailenizin yaninizda olabilmesi, yakin ilgi ve alaka gosterip sizi simartmasi...
boğaz,
nerede olursanız olun vatan özlemi ayrıdır,
boğaz,
insan ilişkileri (birine "koç naber" dediğin anda muhabbete girilmesi),
halk dayanışması (malesef azalmaya başlasada, yere düştüğünde birinin el uzatması),
anadil,
boğaz,
yurdum yemekleri,
boğaz.

ama türkiye'ye dönünce de şöyle bir durum oluşuyor;

(#6947848)