bugün

türk turistlerin en belirgin özelliklerinden birisi, kaldığı otelin iliğini kemiğini kurutuncaya kadar kullanmakla sorunmlu hissetmeleridir. otelin etinden sütünden derisinden gerisinden heryerinden hiç sektirmeden faydalanırlar. otele ödedikleri bedelin orda kaldıkları günün ve otelde almış oldukları hizmetin karşılığı olduğunu unutup komple tesise ortak olduklarını düşünürler. belki yabancılar kadar çok tatile çıkamıyo olmaktan kaynaklanan psikolojik bi durum olabilir buda tartışmaya açık bi konudur lakin fekat ve ama farkımız tarzımız taktiğinin hakkını verme konusunda ustadırlar nokta

dipcik: yabancı turistler olarak nitelendirilen grup rus milleti hariç olanlardır
her sey dahil otellerde yabanci turistlerin de domuz gibi davrandigini bilmeyen bir uuser in ilk tespiti yaptigi baslik. avrupali yabanci turistler kendi ulkelerinde peceteyi bile sayiyla alirlarken (masaya asla pecetelik konmaz, kisi basina 1 pecete vardir), acik bufelerde tabaklarini tepeleme doldurur sonra da yemezler.
avrupali turistler kendi ulkelerinde temizlikci/resepsiyonist/sofor/garson vs asagilamazken ve asagilayamazken, otellerdeki calisanlarin agzina sicmayi marifet bilirler. ruslar da aynidir.

turk turist ise yurticinde olsun, yurtdisinda olsun yedi sulalesine hediye goturecegi icin cok para harcar. otellerde herkes gibi onlar da tabaklari tepeleme doldurur. (acik bufe degil mi sonucta)
avrupali turist gibi sabahin 10unda bira icmeye baslayip ardindan otelde olay cikarmaz.

sonuc olarak insan turlu turlu ve tum genellemeler yanlistir.
yabancıların koltuk altları bir kıl yumağı, bizimkiler temiz.
yabancıların azda olsa türklere nazaran tatil kültürü gelişmiştir. hoşgörü diye bi uygulamaya sahip olan türke rastlamadım hiç elbette ki vardır mutlaka ama sanırım onlarda her kasada var olan çürük elma oluyo.

batı hayranı bi kişilik değilim. nedense belirtiim istedim
- açık büfede Türkler tabaklara her gördüğünü doldurur, Yabancıların tabağı da sadece salatadan oluşur.
açık büfede bu ayrım kalkar yağmalayan karlıdır.
ikisini de koy sahile biri etrafa bakıp dedikodu yapar diğeri gastesini kitabını okur.
Gaste.
türk turist : sadece otelde yemek yer, yüzer.
yabancı turist: gezer.
türk turist türkiye de tatil yapmak için turistin iki misli para öder otele.
türk turist, aynı otele 2-3 kat para ödeyip aynı itibarı ve özeni göremeyen topluluktur. Yabancı turistlerin memnuniyeti onları getiren acentaların güvencesi altındadır çünkü, gavur oteli beğenmezse parasını da aynen geri alır, bunu bilen işletmeciler de onlara el pençe divan durur, durum bu.
biri türktür diğeri yabancı.
geçen yaz çalıştığım kafeye bir rus kadın ve oğlu geldi. ben siparişi getirene kadar ipad'den kitap okudular. getirdikten sonra da okudular. gidene kadar okudular heralde. bizde tatilde güneş gözlüğü altından çapraz şezlongtaki kızın memesine bakarız. fark budur.
Türk, yabancı dile Türkçe kelimeler, mimikler, el kol hareketleriyle can verir.
Yabancı turist ise "ben çultanahmete gitmek" gibi ruhsuz şekilde konuşur türkçemizi.
etek ve koltuk altı traşı farkıdır.
(bkz: turistlere futbolcu isimleri sayan adam)