bugün

tarih başladığı andan itibaren bu güne kadar yaşayan liderlerin en büyüğüdür.

(bkz: en büyük deyip üç lider yazmak)

başlık başa kalmış..
(bkz: ikinci abdulhamid)
(bkz: hayrettin gurbuz)

+ alacam aklınızı az kaldı.
kırk yiğidiyle çin sarayını hallaç pamuğu gibi dağıtan kürşad.
(bkz: ajdar)***
mete han ve alparslan'dır. Birisi dağınık bir topluluğu ulus haline getirmiş, diğeri ise bitik durumdaki bir milleti toparlayarak yeni bir yurt kazandırmıştır.

ikisi olmasaydı şu an aklımıza gelebilecek hiçbir türk lider olmazdı.
Oğuz Kağan

Oğuzlardan bize kalan en büyük hediyemizse Türk ve Müslüman olmaktır.
hangisini üst sıraya yazacagıma karar veremediğim muhterem zatlar. Alfabeye göre yazıyım bari.

fatih sultan mehmet han

kanuni sultan süleyman han

Mustafa kemal atatürk
en büyük yoktur bu alanda tek büyük vardır.
ismini yazanın artıları toplayacağı kişi ben olmak isterdim. ama isim yazmadan da sanırım herkes kim olduğunu bilecektir. kendisini şükranla anıyorum.
asya ile avrupa'yı birbirine bağlayan köprüye ismi verilmiştir.
ulu önderimiz , yüce başbuğumuz mustafa kemal atatürk'tür. mahir çayanov diyen kişi rusya'ya gidebilir. ayrıca türkleri bir bayrakta toplayıp turan ülküsünü ilk ve tek gerçekleştiren mete'de türk büyüğüdür.
atatürk de çok önemli bir liderdir ancak atatürk olmadığı kesindir. atatürk türk tarihindeki liderler arasında ilk 10'a bile giremez. çünkü atatürk dünya çapında bir şey yapmamış, tarihin akışını değiştirmemiştir.
başta mustafa kemal atatürk
sonra fatih sultan mehmet.
başlıgın çogul yapılması gerekmektedir. türk tarihinin liderlerinin hepsi büyüktür ve sıralamaya sokmak bence onlara hakarettir.
atatürk'ten önce, bence:
(bkz: babur şah)

edit' akbayram: atatürk'ten önceden kasıt, kronolojidir.
Tek bir isim verilemez. Tek bir lider değil onlarca büyük lider geçmiştir Türk tarihinden.
Atatürk dünya çapında bir liderdir, çünkü bütün sömürge toplumlarına direnişin simgesi olarak kazınmıştır. Siz avrupanın neden kemalizmle savaştığını sanıyorsunuz? Fransızlar şehit ettikleri Cezayirli mücahidlerin ceplerinde Atatürk'ün fotoğraflarını bulurlarmış. Yalnız ülkenin değil dolaylı olsada islam dünyasının sömürgecilere karşı direniş gösterme şevkini yükseltmiştir.
Ancak genel açıdan Türk tarihine bakacak olursak

1 Timur ve 2. Mehmed
2 Babur Şah
3 Atatürk

Edit: Bazı arkadaşlar ısrarla Timur neden Türk diye soruyor? Şu güne kadar Asya Türk tarihi uzmanı bir kişiden bile Moğol olduğunu duymadım. Kendisini Cengiz'e bağlayan soy ağacı sırf kabul görmek adına kendisi tarafından ortaya atılmıştır.
türkler devlet kurma ve farklı kavimleri yönetmesiyle temayüz etmiş bir millet olarak her dönemde liderlik vasıflarını ellerinde tutmuşlardır.
(bkz: anket han hazretleri)

türk tarihinin bütün liderleri tarihimiz acısıdan son derece onemli işler başarmışlardır bunun icin bir ayrım yapmak gereksizdir.

istanbulu feth eden fatih mi memleketi kurtaran meraşal gaz mi.
atatürk demek çok klasik olur ama klasiklerden öteye geçemeyiz bu konuda.
aslında lider bizde çok maşallah. fakat şöyle bir bakıldığında fatih sultan mehmetdaha öne çıkmış gibi duruyor. ondaki vizyonun yarısı şu an bizi yönetenlerde bulunsaydı keşke...
(bkz: fatih sultan mehmed)
türk tarihine vakıf olmadan doldurulmaması gereken anket.
deniz baykal.

- bunca yenilgiye rağmen ayakta kalabilmiş kaç lider var!
tartışılmayacak, sadece ortaya bok atıp fişleme yapmaya çalışan yazar söylemi.
nitekim bunu bizim mal insanlarımız bilmese bile, dünyanın en büyük liderleri arasında görülen kişinin sayesinde bu topraklarda yaşıyoruz. adını vermeme gerek yok. o kadar küt kafalı değilsindir. herhalde.

ayrıca bahsettiğim kişinin türk tarihi için bir şey yapılmadığına istinaden diyorum ki, onun için mi batı'nın tarihi seyrini değiştiren 80 dünya lideri arasına girdi?
metehan.