tam tersine, türk mutfağı tanıtılamamış ve hatta iyi tanıtılıp abartılması gereken, bunu da hak eden mutfaktır.
avrupa mutfağının etkisi altında kalınca bütün değerlerin kaybolması sebebiyle günümüz ergenlerinin düşüncesidir. türk mutfağı sadece kebap mantı vs değildir. biraz araştırıldığında çok zengin bir mutfaktır ama tabii ülkenin geneli okumuşlardan korktuğu için araştırmaz, okumaz.
saçma ve bir o kadar da komik olan düşünce.
çin lokantasından çıkmayan sığır beyanı.
mantıyı lezzet harikası diye dünyaya tanıtmaktan utanmayan zihniyetin inkar ettiği gerçektir.
mantıperestlerin hoşuna gitmeyen gerçek. tabi tek özgün yemek mantı olunca mantı aşağı mantı yukarı.
Onlarca milliyetten insanın, huzurla bir arada yaşadığı günlerden dolayı, kültürlerin harmanlaşmasıyla, zengin hem de çook zengin bir mutfaktır..
Aynı kimliği taşıdığınız, ermeni komşunuzdan, çerkez gelininizden, rum terzinizden, lâz bakkalınızdan, kürt eniştenizden dolayı zengin bir yemek kültürüne sahip olmanız kaçınılmazdır..
Ve o zamanlar, huzur ve sevgiyle aynı topraklarda yaşadığımız ve aynı kimliği taşıdığımız için, onun, bunun yemeği denmez, bizim yemeklerimiz denirdi...
Güzel günlermiş...Balon olmaktan çoook uzakmış...
başlamışlar yine, bizde şu var bu var. ulan neredeyse hepsi arak. mantı diyor bir de hahahaha.
sen hiç adananın üstüne mis gibi hamsiköy sütlacı yedin mi? hemde fındıklı sen o sğukluk etin ısttığı yerden kayarak ve fındık tanelerinin ezilişiyle verdiği zevki taddın mı? diye soru sorduran versus.
sadece antep mutfağı 3 tane avrupa mutfağı çıkarır. ege mutfağına falan girmedim bak daha.

cahil bir soylemdir.
Avrupada mutfağı olan bir buçuk ülke vardır. Biri italya, buçuğu Fransa. Bunlar bile Türk mutfağı önünde saygıda kusur etmez, haddini bilir.
Tövbe de. Şimdi sakince elindeki her şeyi bırak ve en yakın yerden biraz zeytinyağlı yaprak sarma bul, sonra biraz iskender ya da mantı ye ve kendine gel.
Allah çarpar.

Sus ve mantını yemeye devam et.
Allah rızası için yeme o zaman gina geldi sizin gibi trollerden.
Bunu mantının yüzüne söyle bakalım delikanlı dedirten tespit.
Beğenmeyen gitsin içi dolu mutfaklardan yesin memnunum ben mutfağımdan.
her bir coğrafi bölgenin kendine has mutfak özellikleri varken balon mutfak demek, balon olmaktır. eziklik duygusunun dışa vurumu ve hatalı bir onermede bulunmaktır.

dünya mutfağı sıralamasında belki en zir değil fakat en zengini sayılabilecek bir mutfaktır Turk mutfağı.
doktorunun kesin diyet önerdiği gariban söylemi.
Doğru olmayan bir önermedir.

iskender ye ve sus derim.
Fransa'da salyangoz yemek varken, di mi ama.
etleri çubuğa tak, ateşin yanında çevir babam çevir, sonra bu ne diyince döner de. söyle de dönmesin o zaman.
Hiçte öyle olmayan bir mutfaktır türk mutfağı.

Ben ülkemizin haricinde hiçbir yerde zeytinyağlı yaprak sarması yemedim.
Baklavımızdan bahsetmiyorum bile.
Ha abartılmış demek yerine dünyaya yeterince açılamamıştır denilmiş olsa, o olumlu.
Ama abartılmış demek yanlış.
Antep, Urfa, maraş sofrasını tatmayan varmı acaba? Diye sormak istediğim mevzudur. Benim bile tok karnına canım çekti. Kes bir adana, iskender. lahmacun, çiğköfte üzerine baklava yada sütlaç. Sanırım mesaj alındı. Eminim bu yazıyı okuyanlar mıdesının öz suyunu hıssedeceklerınden dolayı bana buğuz edecekler.
git domuz eti ye o zaman sen.ağzına layık.
Sanarsin bu yazar kisisi her akşam dunya mutfagindan yemek pisiriyor turk mutfagini beğenmez mutfaginda kurufasulye guvec sutlac vb pisirir.