bugün

nufus cuzdaninin "dini" hanesine bakip sayim yapanlarin hatasidir. oraya zorla "Islam" yazinca insanlar musluman olmuyor.
herkesin müslüman doğduğunu sanan zihniyetin geyiği.

şairane edit :
Sen sofusun, hep dinden dem vurursun;
Bana da sapık, dinsiz der durursun.
Peki, ben ne görünüyorsam oyum:
Ya sen? Ne görünüyorsan o musun?

ömer hayyam
karşı tez: türkiye'de toplasan 5 milyon yürekten inanan ve gerçek mümin olan insan yoktur kanaatimce. tahminimce de gerçek yüzdeler şöyledir;

%5 müslüman

%55 sadece nüfus cüzdanına ailesi tarafından müslüman yazdırılmış
ama bunu kabul etmeyen ve diğer dinlere mensup olanlar

%15 dini kullananlar, din tüccarları

%25 müslümanlığı sadece örf olarak gören, kolayına geleni yapan, tam uygulamayanlar (bkz: ramazan müslümanı)
gelişimi şu şekilde takip edilebilecek geyiktir.

http://wdfw.wa.gov/wlm/living/graphics/deer.jpg
cahiller tarafından hakikat sanılan geyik.
"geyik sensin %99 da sana.." denilebilir bunu söyleyen insana.
yanlış bir ibaredir . türkiyede 2567 bin çeşit millet yaşamaktadır bu ise türkiye'nin güzelliklerindendir . çok çeşitlilik ve bu çeşitliliğin tek elden kenetlenmesi insanın gururunu okşamaktadır .
müslümanlığın babadan oğula geçtiğine delalettir.
olsa olsa ren geyigidir.

- ne reni?
+ el freni.
- ne eli?
+ hanim eli.
- ne hanimi?

o değil de bu geyiğe sinirlenenleri anlayamıyorum. ne yani şimdi hrstiyan ve ya dinsiz bir ülke mi olduk %99'umuz müslüman değilse. herkesin dini kendine hacım.

kimine göre komik kimine göre gerçek dışıdır.
sibirya'nın güney bölgelerinde yaşayan, hırçın, güzel tüylü ve uzun bacaklı bir geyiktir. yılmaz abiyle yine ava çıkmışız...
dur, hikaye o değildi.

geyik ne lan? (yazar burada "lan"ı kendine yöneltiyor, gençler alınmasın)

hikayedir efendim. ben 100 kişiye sordum, sadece 78'i müslümanım dedi. geri kalanlar da malum; ateist, deist, hrıstiyan vs. dedi. yersen.
türk halkı denilen nanenin cumhuriyet kurulurken din ile tanımlandığını göz ardı eden geyik.* islam bir kimlik meselesidir. kimlikler ülkeler kurulurken oluşur ve sen istedin diye değişmez. devletin özelliği seni kategorize edip sonra ona göre uygulamalara gitmesidir. biz buna arkadaşlar arasında "ulus-devlet" diyoruz. vatandaşlar üzerinde uygulayabildiği olağan üstü kontrol ulus-devletlerin ayırt edici özelliğidir.

vatandaşının ne olduğuyla ilgilenmemek ise geleneksel tarım imparatorluklarının bir özelliğidir. örneğin osmanlı bunun için hoş görülüydü. işi yoktur çünkü kim kimmiş neymiş o aldığı vergiye bakar. diğer tarım imparatorlukları da böyledir. örneğin büyük iskender imp. da böyleydi. roma'da böyledir. "pax romana"nın anlamı da işte bu kimsenin kimseye karışmadığı barış ve huzur ortamıdır.

abd ve sovyetler birliği dahil tüm ulus devletlerde kimlikler kanunla belirlenir ve kişi istedi diye değişmez. örneğin sovyetler her vatandaşının ateist olduğunu var sayar ama iç pasaportları etnik bazen de dinsel kimlikler üzerinden verirdi. bugün hala abd kanunla belirlediği kimliklere sokar vatandaşlarını. gidip ben öyle değilim dersen de değiştirmez.

onun için bu senin inançlarınla ilgili bir şey değil ama senden gelebilecek tehtitler veya güzellikleri belirlemesi için bir ölçüttür. örneğin cia'nın israil masası örgütün organizasyon şemasında görülmez ve o masada asla bir yahudi çalıştırılmaz.** çalıştırılırsa israil için beslediği duygular belki bir abd vatandaşı olarak ülkesine olan sadakatinin önüne geçebilir diye. son derece sıkı takip edilir yani.

bu almanya'da da böyledir, fransa'da da her yerde böyledir. almanya'da kalkıp kendi istediğin gibi cami kuramazsın, klise de kuramazsın. müslüman olarak muhatap alacağı kişileri belirlemiştir alman makamları örneğin bildiğim kadarıyla milli görüş diye bir dernek var bu bazı yerlerde islam temsilcisi cemaat olarak tanınmış alman hukukunda. bunu da erbakan'ı çok sevdikleri için yapmıyor almanlar sadece kim kimdir, neyin nesidir bilmek istiyorlar.

türkiye'nin yüzde doksan dokuzu işte bu yüzden müslümandır denir ki bana göre değildir. türkiye'deki hakim din putperestliktir. içine ettiler güzelim tek tanrılı tertemiz dinin.
papa türkiye'ye geldiğinde '' Sayın papacım bu ülkenin %96 'sı müslümandır demişti , ama ne olsuysa bir sonraki yüzdeleri açıkladığında bu sayı %99 'a çıkmıştı . % 3'lük gayrimüslim vatandaşlar bir anda yoksa hidayede mi erdilerde bizim haberimiz yok .
(bkz: marka müslüman)
o değil de, türkiye nin yüzde 99 unun insanlıktan nasibini almasını isterdim.