bugün

türk filmlerinde sıkça olan ve bu sebeple daha gerçekleşmeden bildiğimiz olaylardır.

örnekle açıklayalım:

biri kibar, görgülü ve zengin, diğeri ise görgüsüzün teki olan, fakir, kıro iki kişi mecburiyetten evlenirler ve anlaşamazlar. sonra görgülü ve zengin olan eşini boşar. bunu sindiremeyen görgüsüz fakir özel dersler alır, kibarlaşır. konuşması düzelir, yemek yemesi değişir ve eski eşinin aşık olabileceği türden biri haline gelir. daha sonra da onun yanına gider ve kendini ona aşık eder. ve olaylar gelişir.
çirkin ve sakar kadının güzelleşmesiyle birlikte aniden sakarlığının da geçmesi.
mutlak kötü ve mutlak iyi karakterleri. ya adam iyiyken kötü, kötüyken iyi olamaz mı? yok efendim illa ya mutlak kötü olacak ya da mutlak iyi. geçiniz efendim bunları, geçiniz.
Baba parası ile her şeyi yapıp, baba ile kavga edince ben paraya muhtaç değilim triplerine giren zengin züppe karakterleri.
Yanlış anlaşılma sonucu gelişen bir takım bahtsız olaylar zinciri..

Misal diyalog: -Sanamı inaniciğim gözlerime mi?
zengin çocuğun fakir bir kıza aşık olması. ailesinin çocuğun bu kızla evlenmesini onaylamaması.
(#9017783) Çok saçma, efendin o senin!
Zenginlikten sıkılan zengin masum kızın, fakir çocuğa aşık olması. Zengin masum kız rolünde genelde Filiz AKIN vardır.
tokat kız yada erkek farketmez bi tokat var.
bir adet cüneyt arkın yada kemal sunal

edit:ve mermisi tükenmeyen bi altıpatlar.
(bkz: reha yurdakul)
ince bıyık. ama en çok sadri alışık ince bıyığı. olmazsa izlenmez o film. *
"nayııırrr! göremiyorum kör oldum galiba..."

ya da

"yoksa izdivacımıza bir mani mi var kenan."

tarzındaki diyaloglar...
üç büyültülmüşlerden birinin taraftarı olan karakterler. aman ha sakın bir göztepe taraftarı koymayın, bir ankaragücü taraftarı koymayın, bir bursapsor taraftarı koymayın, bir karşıyaka, bir sakaryaspor taraftarı koymayın. illa bu üçünden biri olacak. ondan sonra tabi anadolu'da da bir ton taraftarınız olur. adamlar sağa baksa siz, sola baksa siz. çocuklar ne yapsın. 3 büyültülmüşlerden birinin taraftarı olmaya zorlanıyorlar resmen. neyse ki o devirler bitmek üzere. anadolu uyandı.
(bkz: nuri alço)
fabrikatör birisinin olması.
Bir tamamıyla iyi bir de tamamıyla kötü taraf.

oysa gercek hayat boyle midir dun sovdugumuz adam bugun bizi sevidirebilir. kuzular kurt olabilir.
Krem rengi karavanlar.
sevişme sahnesi.

(bkz: kaynımda da var)