bugün

kesinlikle doğrudur. Zaten avrupa ve abd'nde gidiş bu yöne doğrudur.
Maksat yazarlar aç kalsın.
Yapı kredi yayınlarının karşı olduğu önermedir.
eski kitap kokusunuda elektronik ortama aktarabilirmiyiz? acaba sorusunu akla getiren uygulamadır.

sayfaları ekranda sürükleyerek çevirmekle , sağ üst köşeden parmağınla çevirmek arasındaki farkın yok olmasından bahseder.

yanlış anlaşılmasın editi:elektronik kitapların piyasaya sürülüp yayıncılığın, matbaanın önüne geçeceği bir aktarmadan söz etmezsek benimde bir android kullanıcısı olarak destekleyeceğim aktarmadır.bir kitap kavramı ortadan kalkmamalı.e-kütüphanelere adım atılmalı.

koku editi:bir kitabın hamur kokusu olmazsa , matbaa tozu olmazsa ; yakılan sigaranın, içilen kahvenin , elde edilen birikim ne zevki çıkar ; ne de hikayesi.

oha editi:elektroniğe geçince eskileri yakarız zaten diyen var , senin varsa yakma bana getir güzel kardeşim . ben onlar için yanıp tutuşanlar tanıyorum.
en azından koruma amaçlı yapılması zorunlu olması gereken bir işlem. tabii ki ileride internet üzerinden paylaşıma da açılabilir. ama şu an için öyle bi kafa yapısı yoktur efendim. sonra kütüphanelere kilit vuranlar falan da çıkar bu ülkede..
arşiv maksadıyla tüm kütüphanelerde uygulanması gerekendir.
keşke aktaralım demekle aktarılsa..
Korumak adına güzel bir yöntem olabilir ama ya kitap tiryakileri o yeni kitabın hamur kokusunu almak..
tamamen karsi oldugum onerme.. ne sacma seydir lan bu?

kitap dedigini elde alip sayfalari cevirerek okuyacaksin.. sevdigine arkadasina armagan edeceksin.. kitap kokacak boyle mis gibi..
eloktronik ortam ne kadar güvenilir peki ? orda kalıcı olarak korunabilecek mi ? bu soruların cevaplarıda önemli. çünkü elektronik ortamda tam bir korunak sağlamıyor. bir de insanların kitapların kokularını severler onlar için eski ve yeni kitap kokuları vardır. altlarını çizmeyi severler bazıları sadece bunun için sahaflardan kitap alır. yani mantıksız geliyor biraz.
Galatasaray üniversitesinin rektörü yanan kitapların büyük çoğunluğunun elektronik ortamda muhafaza edildiğini fakat bazı(tarihi çok eskiye dayanan buna binayen varlıksal önem taşıyan) önemli eserleri kaybettiklerini basına zaten bildirmiş. Kesinlikle uygulanmaşı gereken bir durumdur hatta tarihi önem taşıyanlar görsel olarakda elektronik ortamda saklanmalıdır.
önemli belgelerin gizlenmesi için şart olan durumdur.
+ya ama ben sayfa koku kitap falan.
-la tamam kitap kurdusun alin bunu alin alin.

iyi bi seydir yedekleme acisindan. Yanlis hatirlamiyorsam kingston ya da seagate'di, nukleer patlama ve su altinda kalmaya dayanikli zirhli hdd uretiyordu. Sirf onemli verilerin guvenligi icin. Guzel bir uygulama yani. Bilgi her sey artik.
karşı çıkanları anlamadığımdır. adam tüm kitapları elektronik ortama atalım sonra hepsini yakalım demiyor ki. koruma amaçlı yapılması gereken de budur. sonuna kadar destekliyorum.
yangın gibi olaylardan korunmuş olurlar ama orjinalleri yine de çok iyi saklanmalıdır.
arşiv olarak bulundurması gereken kitapların elektronik ortama aktarılması olayıdır.

Kimse çıkıp da bana kitap kokusu sayfa demesin o kitaplar için bir sürü ağaç feda ediliyor.
E-bookta ise öyle bir durum yok.
Gazeteler mesela hergün gazete alıyorsunuz kaçınız geri dönüşüme veriyor bu alınan gazeteleri 1-2% eğer bilinçli kullanıcı ve tüketiciler olsaydık e-ortama o kadar ihtiyacımız oldugunu düşünmezdim.

E-ortamda da kitaplar parayla satılır sadece yazarın normal kitabı 35 tl ise e-book'u 15 olarak çünkü basım masrafı yoktur.
Hı diyececeksiniz ki emek hırsızlığı pdf olarak paylaşılmayacak mı bedavaya diye?

Aynı ortam normal kitapta da oluşmuyor mu? Korsan kitapları çoğunuz pahalı olduğu için tercih etmiyor musunuz?

Korsan olayı devletle çözülür, bu işin e'si için de aynıdır, raflardaki içinde.

Her neyse gelelim okuma zevkine:

Bilgisayar veya telefondan okuyorsanız ciddi anlamda ışık gözünüzü yoruyor, parlaklığı ne kadar azaltırsanız azaltın o beyaz sayfa üzerindeki siyah yazılar sizi rahatsız edecektir. Onun yerine bir e-book reader almanızı tavsiye ederim. Hatta bazı markalar elle çevirme hareketiyle sayfa değiştirme animasyonu yapmışlar ve isteğe bağlı sayfa sesleri bile var.

Normal kitap okumaya göre daha yavaş okuyorsunuz bu göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Bunun nedeni de uzun süre ekrana bakmak.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar