halil inalcık'ın önsözünü yazdığı, özlem kumrular'ın yeni kitabı. yazar dünyada türk imgesi'ndekinden daha ayrıntılı bir sunuş vaad ediyor sanki. kitapçılarda. o son 4 tekila'yı içmeseydim benim de şimdi elimde olacaktı!

*ama bir meksika atasözü demiş ki, asla içtiğin içkiden pişman olma! neyse okuyun okutun."
avrupa'da mama turki diyen italyanların yaşadığı korkudur. hala da bu korku devam etmektedir. son zamanlarda kürtlere sıçramıştır.
(bkz: türk kokusu)
25 haziran 2008 almanya türkiye maçı sebebiyle almanları şimdiden saran korkudur.

Türkiye'nin Hırvatistan'ı yenerek yarı finale yükselmesini değerlendiren Alman basını, Türklerin ne yapacağının hiç bilinmediğini, hırsları ve tutkularıyla yarı finale yükseldiklerini, ancak Almanya'nın Türkiye'yi yenebileceğini yazdı.
''Kölner Express'' gazetesi, ''Türklerin ne yapacağı hiç belli olmuyor'' başlığıyla verdiği haberde, Alman milli takımının teknik direktörü Joachim Löw'ün de Türklerin, durum kaç kaç olursa olsun her zaman hesaba katılmaları gerektiğini gösterdiklerini belirterek, ''Ne yapacakları hiç belli olmuyor, bu nedenle de tehlikeliler. Teknik açıdan yüksek düzeyde oynayan çok iyi oyuncuları var. Ben tabii Türklerin mentalitesini de tanıyorum. işleri iyi giderse olağanüstü şeyler yapabilirler'' şeklinde konuştuğu ifade edildi.

Türk milli takımının teknik direktörü Fatih Terim'in de ''Oyuncular kendilerini aşıyorlar. Bugün yaşadığımız olayın tarihte bir benzeri yok. En önemli futbol ülkelerinden biri olduk'' şeklinde konuştuğu kaydedilen haberde, buna rağmen karşılaşmanın, seyir açısından Avrupa Şampiyonası'nın en kötü maçlarından biri olduğu görüşüne yer verildi.

Bild gazetesi de Penaltı dramı - Bu Türkleri yeneriz başlığıyla verdiği haberde, ''Yarı finalde rakibimiz belli oldu. Türkiye Hırvatistan'ı penaltı atışlarında 4-2 yendi. Ancak endişelenmeyin: Bu Türkleri yeneriz'' şeklinde görüş belirtti.

Maçta 119 dakika boyunca hiçbir şey olmadığı, ancak maçın son dakikalarında yeniden heyecanlandığı ifade edilen haberde, ''Hala Bremenli olan Klasnic, Hırvatları öne geçirdi. Her şey bitti mi? Bu hacıyatmaz Türklerde bitmez'' şeklinde ifadeye yer verildi.

Türk milli takımı oyuncularının 25 Haziran Çarşamba günü Almanya'ya karşı oynayacağı karşılaşma için 1 gün daha az dinleneceklerine işaret edilen haberde, bunun yanı sıra Tuncay, Arda ve Emre gibi önemli futbolcuların bu maçta oynayamayacakları hatırlatıldı.

Rüştü'nün de bir penaltıyı tutarak maçın kahramanı olduğu kaydedilen haberde, Hamit Altıntop'un maç sonrasında, ''Son 3 oyunda neler başardığımıza bakılacak olursa bu tarif edilemeyecek kadar güzel. Herkes henüz olgunlaşmamış bir takım olduğumuzu biliyor, ancak bu yolda iyi bir şekilde ilerliyoruz. Böyle devam eder ve kendimize inanırsak, daha çok şey olabilir. Heyecanımız, hırsımız ve koşmaya hazır olmamız, çoğu şeyi iyi yapmamızı sağlıyor. Bize ayak uydurmak gerçekten de zor'' şeklinde konuştuğu belirtildi.
**
son 3 mac ki galibiyetin verdiği haklı korkudur.. bunun adı ne sans ne tesadüftür artık.. *