bugün

1990 yapımı Kevin Bacon abimizin basrol oynadıgı kült filmlerden biri.Yer yer yaran diyaloglar icermesinin yanında muhterem türk televizyonları da her ay bu filmi yayınlamayı kendilerine bir borç bilirlerdi.tirtildan bozma yaratığın betona çarptığı ve kevin bacon abimizin diğer basrol oyuncusu ile sırıkla atladığı sahne süperdir...
türkçeye yeraltı canavarı olarak çevrilmiş olan, toprak altından giden kör ve de tipsiz canavarlarla baş etmeye çalışan bir grup insanın hikayesini anlatan filmdir.
1990 da vizyonda olan ,yerin altından gelen ses e duyarlı yaratıkların insan yemesini ve bu yaratıklara savas acmış bir grup amerkalının maceralarını anlatan bir filmdir..*
dünyayı kurtaran adamdan sonra dünyanın en saçma filmi..
Kevin Bacon'u Türk sinema severlerine keşfettiren film.
defalarca televizyonlarda yayınlanarak, kabak tadı vermiş filmler listesine girmeye hak kazanmış filmdir. farklı farklı isimlerle ülkedeki hemen her tv. kanalında gösterilmiştir.
poligonda ateş etmek en büyük hobimdir. Bugüne kadar birçok çeşit boyutta, kalibrede, namlu uzunluğunda, yivli -yivsiz, toplu, çeşit çeşit silah kullandım.

ama ben; filmdeki silah meraklısı ailenin, camekanlı vitrinden çıkardığı silah gibisini görmedim. o büyüklükteki bir canavarı 4 kurşunla yere seriyor. şimdi şölede düşünülebilir. ondan öncede onlarca silahla ateş ediyordu. hepsi el tabancası. el tabancası 5 metreden adam vurmaya yarar başkada bir boka yaramaz.

filmin en kötü yönlerinden biride, bazı karakterlerin ölmesi. ölüm, bu filme hiç yakışmıyor. niye ölsünler ki? film, insanların canavarlarla mücadelesi. ortada gerilim de yok. her şey gayet sakin olabilirdi. çünkü filmde, komedi de var, duygusallıkta.
çocukluğumda izlediğim,(ki ben bu filmi 8 yaşında izledim,şu an 20 yaşını çoktan geçmiş bulunuyorum) aklımda piç kurusu diye bağıran sahnelerinin olduğu çok güzel ve aynı zamanda komik film.geçenlerde de (bir kaç hafta önce) yayınlandı, ama bırakın küfrü,filmi berbat bir dublajla batırmayı kendine görev bilen sevgili kanallarımız (ki bu kanallar magazin programlarını yayınlayıp yarı çıplak mankenler ve kim kimle idi gibi haberleri yaparlar) bu güzelim filmi iyicene kötü bir hale getirmişlerdi.çocukluk geçti ve eskidi her şey...
cine 5' te verildigi donemlerde, aylik dergisinden oynayacagi her gunu ve her saati fosforlu kalemlerle cizip, haftasonu zevki olarak pazar sabahi 7:35 te dikilip izledigim, bir cocukluk anisi olarak cogu kiside hatirasi bulunan film. orospu cocugu ve pic kurusu gibi kufurlerin henuz sansurlenmedigi donemlerde de normal kanallarda gosterilmis ve kasete kayit edilmistir. cilgin kari-kocanin el yapimi patlayicilarini gordukce torpil, fuze, mantar gibi seylerin barutlarini birlestirip patlayici yapasim gelir ve karnim acikirdi*..
kasabaya saldıran dev* solucanlar ve bunlardan kaçan kasaba sakinlerini konu alan, kötü ama çook eğlenceli filmler serisi.

show tv çok yayınlardı bir ara.
ilk filmi çok güzel olan fakat seri halinde devam ettirdiklerinde sıçan film. en son izlediğimde yaratık uçabiliyordu o derece yani.
her yeni çekileni bir öncekinin yarısı kadar bile iyi olmayan film serisi. nerde ilk filmin yaşattığı gerilim, nerde diğerleri. ilk filmdeki silah meraklısı adam sonraki filmlerde başrole yükselmiştir.

edit: çok uzaklardan, la paz'dan gelen uyarı üzerine silah meraklısı adamın michael gross olduğunu buraya kayd ile mübahiyim.
(bkz: michael gross)
(bkz: fred ward)
(bkz: finn carter)
(bkz: tremolo)
gece gece aklıma düşmüş, torrente talim ettiren, çocukluktan akılda yer etmiş ilginç bir film. şöyle şahane böyle müthiş diyemiyorum, 15 yıl olmuş izleyeli, bi kez daha göz atalım bakalım, essahtan da güzelmiymiş yoksa bize mi öyle gelmiş. o yüzden şimdilik sadece ilginç bir film demek daha doğru.
1. genellikle elde görülen felce kadar gidebilen titreme hastalığıdır(biyolojik, psikolojik değil.).

2. 90 yapımı film. sansürsüz türkçe dublaj izlendiği zaman pencereyi açıp mahalle sakinlerine küfür ettirebilir.
çocukken açık ara en çok izlediğim filmdi. star tv'de yayınlanırdı hatta. yolda yürürken her an yeraltı canavarı birden çıkıp beni yiycekmiş gibi hissederdim. sanırım bozuk psikolojimde büyük bi' orana sahip bu film.
bir nesil bu filmle büyümüştür.
küçükken bu filmden bile korkardım.
(bkz: hey gidi)
1990 yapımı imdb'den 7,1 almış film. ben bunda türk izleyenlerin etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. zira bence bu film, türk televizyon tarihinin en çok yayınlanan filmidir. çünkü ben ilk okula giderken tv'lerde yayınlanıyordu, geçtiğimiz aylarda yine gördüm. ara geçen süre 17-18 yıl.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
nam-ı değer yeraltı canavarı boş zamanlarında stv'yi yayınlıyor.

her allahın günü yayınlamaz ki kardeşim yeter la stv.
stv' nin vazgeçemediği filmlerden biridir. bu grupta shaolin futbolu ve juarssic parkata vardır.
syfy'ın dizileştirdiği film. başrolde yine kevin bacon olacakmış. bu sefer olaylar 25 yıl sonrasından başlayacak ama. yani tamamen reboot değil.
100 kez falan izlemisimdir herhalde. 90 larda çocuk olmak böyle bir şeydi amk!
Michael dudikoff'un amerikan ninja serisi dandik filmlerini izlememis adam çocukluk yaşadım diye gelmesin bana.