bugün

topraktan geldiğini kabul etmeyenlere, ister istemez ''o zaman sudan yaratılan insan neden buharlaşmıyor'' diye bir soru sorma hakkı olan anguttur.
bir de benzeri vardir, sudan yaratildigina inanan angut insan olarak. topraktan olduguna inananin kicina cam sokarız, sudan olustuguna inananin da kicina hem cam sokariz, hem de biraz sulariz; cabuk gelismesi acisindan.
(bkz: gereksiz entryler)
21. yy da hala evrim teorisine inanan anguttan daha iyidir. yeglenir.
(#280444)
şöyle açıp bakalım ne demiş, açıklaması neymiş diye okunduğu zaman g.tüne çam fidanı sokup büyümesi gerekiyor gibi bir koşul varmış ya da ispatı tespiti buymuş, öyle insanmış. haydi o zaman sende sudan yaratılmışsınya sen sok g.tüne o çam fidanını, sudan yaratıldığından o zaten büyür. biz inanıyoruz sudan yaratıldığına senin. haydi dene bakalım genç.
buyuk bir gaflet icindedir. eger topraktan yaratilsaydi insan degil bitki olurdu oyle degil mi?* arada cikan bazi ot beyinlileri dahil etmiyorum tabi. neyden yaratildigi belli olmayan insan gorunumlu bitkiler de yok degil.

(bkz: sudan yaratildigina inanan angut troll)
evrenin yoktan varedildiğine inandığı gibi insanın da topraktan varolduğuna inanan insandır. çok bilimsel incelemek gerekirse de zaten toprak ve suyu karşılaştırmamak gerekir ki su belli bir kimyasal formülü olan bir molekülken toprak ortak özellikler gösterdiği halde içeriği değişken bir yapıdır. eğer element bazında incelersek toprağı oluşturan çoğu element olmadan canlı bir insan oluşturulamayacağını görürüz. fakat bilimsel düşünürsek zaten ne sadece sudan, ne de sadece topraktan bir canlı oluşturamayacağımızı bilen insanlarız demektir. insanın topraktan oluşması bir evrim değil yaratılış teorisidir, herşeyi yapabilecek bir güç olduğunu kabullenmeyi gerektirir. kimse bunun olabileceğini veya olamayacağını kanıtlayamayacağına göre, isteyen istediğine inanmayı seçebilir fakat aksini düşünenleri kendi kafasında kurduğu sıfatlarla tanımlayamaz. ortada ispatlanmış bir şey olmadan sonsuz olasılığı gözönüne almak modern fiziğin en büyük öğretilerindendir. belki 100 sene önce "aynı şey aynı anda iki yerde birden olabilir" diyen birisine de angut denmiştir, ve bunu savunan birisi varsa boş yere yediği hakaretlerle kalmıştır.
"hımm demek topraktan yaratılmadık, bunu anlamanın yolu da g.tümüze meşe palamudu sokup filizlenmesini beklemek öyle mi? iyi. demek sudan geldik suya gidicez? o zaman sen de meşe palamudunu değil de al eline bi karadeniz palamudunu, mis gibi, sok g.tüne, eğer içeri kacarsa tamamdır kocum, sudan yaratıldık demektir. hatta bi tane de pompa yerleştir k.cına, su derdi yok, pompala gelsin su!" diyerek cevap verebileceğimi zırva.
(bkz: maymundan geldiğine inanan gerizekalı)

mecburi tanım:

topraktan yaratılma inancından, gücü her şeye yeten bir tanrı-allah vardır. yani bazı dangalakların kendi akıllarının yetmeyeceği derece kudretli bir varlık yapar bu topraktan yaratma işini..

ne ironiktir ki bu dangalaklar, topraktan yaratılmayı saçma sapan, inananlarıda angut insan diye nitelerken, kendileri angutluk alanında rekor denemesi yapar gibi,
"dengesiz bir hücrenin açık denizlerden karaya vurması ve sonucunda evrimleşip primat ve insan olması" gibi kanıtı olmayan bir salaklığa inanırlar, ki bu da kendi zeka düzeylerini açıkça ifşa eder.

not: kendi gerizekalıca evrim teorinize gösterilen saygıyı haketmek için, biraz daha seviyeli davranın.
sizin salaklıklarınıza saygı gösterenlerin inançlarına saygı göstermesini bilin. yoksa bilirsinizki bu böyle gitmeyecektir.
okudugunu anlamaktan aciz angutların zırvalarından biri. #3720143 işbu entryde g.te sokulması tavsiye edilen nesne "balık" olan palamuttur. neden anguttur? bildiklerini körü körüne sahiplendiği için. neden anguttur? okudugunu anlayamadıgı için.

not: angutlara haksızlık mı ettim acaba?

not2: angutu yıllarca bi kuş olarak bilirdim. meger yazarmış.
kainattaki herşeyin fevkinde olan kuran kitabının yazdığı, dolayısıyla yaratıcının açık şekilde söylediği topraktan yaratılma hadisesini inanmayan bir insanın yazdığı, bu zamana kadar gelmiş geçmiş tüm islama inanan insanların * kul hakkına girmek suretiyle yazılmış hakaret dolu bir entrysidir.gideceği yer rezerv edilmiştir *.
kendisine angut diye hakaret edilince inancı zayıflamamış aksine bu hakareti edenin hangi pislikten yaratıldığını merak etmiş insandır.
"biz şüphesiz ki bazılarınızın götüne çam fidanı soktuk öyle yarattık.sonra onlar da dediler ki "ben sudan geldim aha bu götümdeki fidan da kanıtı."umulur ki yüz çevirmeyesiniz" fidan sûresi 25. ayet

edit: örnekte görüldüğü gibi sudan geldiğine inanan insana nazaran daha mantıklıdır.
şimdi savunmaya karşılık olarak savunan kişidir bu angut insan. neden mi düşünmeden düşünmüyor dediği içindir. ha bir de ne diye soracak olursanız burada kimse sen sudan sen topraktan yaratıldın lan angut gibi angutça konuşmamıştır. tek biri vardır o da angutça tesbitiyle[hala gülüyorum lan tesbite bak] ''ben sudan yaratıldım ulan, siz topraktan mı yaratıldığınıza inanıyorsunuz'' demiştir. biz demedik yavrucum sen ottan boktan yaratıldın diye, sen söyledin. sudan yaratıldınya hani sen, bi dik yine o çam fidanını sen, biz biraz toprak ekeleriz.
1. Oksijen (65%)
2. Karbon (18%)
3. Hidrojen (10%)
4. Nitrojen (3%)
5. Kalsiyum (1.5%)
6. Fosfor (1.0%)
7. Potasyum (0.35%)
8. Kükürt (0.25%)
9. Sodyum (0.15%)
10. Magnezyium (0.05%)
11. Bakır,Çinko,Selenyum,Molibdenyum,Flor,Klor,iyot,Ma ngan,Kobalt,Demir (0.70%)
12. Lityum,Strontyum, Aliminyum, Silikon,Kurşun,Vanadyum,Arsenik,Brom.

"topraktan geldiniz, toparağa döndürüleceksiniz". bu elemntler nerelerde var çağrışım yaptı mı? insanda ve toprakta!! sanırım allah burada birşeyler anlatmak istemiş. anlayabildik mi?
insanın topraktan yaratıldı kutsal kitaplarda geçmektedir. e, doğal olarak da insan topraktan yaratıldığına inanan insan bunu dinine dayanarak inanmıştır. siz bu herife sırf bir dine inanıyor diye angut derseniz, sizi basit ve sığ görüşlü ilan ederim. bak ettim. başlık şöyle olsa daha bilimsel, daha gerçekçi ve daha doğru olacak sanki;

(bkz: topraktan yaratıldığına inanan insan)

belki o zaman bu başlığın altına daha bilimsel, daha derin yorumlar içeren bir entry girebilirdim. ama bu başlık resmen insanların kutsallarına hakarettir. bilimsel bir sav ortaya atmakla, bok atmak arasındaki farklı anlayın artık yahu. bilimsel bir yazı yazmak isteyen adamın başlığında ''angut'' kelimesi geçmez. bunu biraz düşünelim.

edit: bu entry'e eksi veren yazarın saygıdan bi' haber olduğunu görüyoruz. dostum o zaman kendi inancına da saygı beklemeyeceksin. ama ben yine de senin inancına saygı göstericem merak etme.
öncelikle angut olarak görülmemesi gereken, sadece büyüklerinden ya da bir kaynaktan öyle öğrenip özümsemiş kişidir. ikincisi #3720219'de yazar arkadaşımızın verdiği elementlere bakılacak olursa, bildiğimiz katı topraktan değil de, toprakta bulunan elementlerden oluşan bir beden sahip olduğumuz anlaşılır. yani tutup da bir avuç toprağa şekil verilmedi, çünkü bu iş çanak çömlek yapmaya benzemez. bir insan bedeni yaratılıp dünyaya bırakılacak, bu nedenle dünya gezegeninin sahip olduğu elementler kullanılacak ki gezegene uyum sağlayabilelim.
topraktan yaratılan bünyede çam yetişmesi zorunluysa , sudan yaratıldığını düşünen arkadaşın götüne mavi balina sokup yüzdürmek gerekir kanımca.
(bkz: aaa akıyor lan bu)
milyonlarca yıl önce olmuş, nice beyinlerin çözemediği varoluş kavramı ile uğraşan ve hatta bundan prim yapmaya çalışan beyiz-siz-ler kadar angut olmayan bir beyine insandır. mutlu mutlu yaşar gider.
her sözü düzlemesine ve hödükçe anlama kapasitesine sahip angutlara göre daha çok saygı gösterilmesi gereken insandır. her sözde bir ironi her sözde bir anlam...

misal adamın biri dese ki ''arabistan kalem ve kılıç üzerine kurulmuş bir devlettir'' sen bu sözü direk düz anlamıyla ele alırsan olmaz dimi. mantığında bir yere oturtanazsın bu sözü. yani neymiş, bazen kelimeler kullanıldığı kelimenin dışına çıkabiliyor ve bazen de anlayamadığımız, hikmetine sonra varabileceğimiz anlamlar içerebiliyormuş.
topraktan geldiğine inanmakla kuş olmanın ne alakası var diye oturup düşünen insandır. angut'un anlamını bile bilemeyen bir cahilin açtığı başlığa daha fazla hizmet etmek istemeyendir.

(bkz: bize bir şey anlatmaya çalışıyor galiba)
(bkz: ateş)
(bkz: su)
(bkz: toprak)
(bkz: tahta)

- tahta mı?
+ ne o zoruna mı gitti?
"Andolsun biz insanı kuru bir çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık..." (Hicr, 26).
"Andolsun ki biz insanı çamurdan süzülmüş bir hülasadan (özden) yarattık." (Mü`minun, 12).
inanmak daha doğrusu özgürce inanmak angutluksa bazı özgürlük düşüncesi olmayan ve inanca saygısı olmayan angutların gözünde angut olmamı sağlayan olaydır.
dip not: koca derya deniz içine neler alır kim bilir?
Size saygıyı, hoşgörüyü, inancı anlatabilirim ancak
Yaşamadan anlayamazsınız, isteseniz dahi
Kendinize göre, doğrularınız, yanlışlarınız şekillenir zihninizde
Çıkamazsınız işin içinden kendiniz bile. Pembe gözlükleriniz varsa hemen takınız, karanlığa teslim olurken, ne kadar da siyahsınız. başka fikirlere küfretmediğim kadar, dilimdedir usulca bildiğim tüm dualar.

din ispat istemez. formüllerle açıklan(a)maz, zaten inanmayana ayetlerle kanıtlan(a)maz,inanır ya da inanmazsın,adı bu yüzden inançtır. inanç görmediğin bir şeye inanmaktır.