bugün

fatma girik'in unutulmaz filmi.
flört isimli müzik grubunun şarkısı, sözleri ise şu şekildedir:
Buğdaylar yeşerdi mi?
Arılar sevişti mi?
Annem sende mutlu mu toprak ana?

Herkes kalksa ben yatsam
Kucağında uyusam.
Kırlara salsan beni toprak ana.

Besle, üret durmadan,
Hep doyur bizi toprak ana.

Bahar oldun, yaz oldun.
Ozanlara söz oldun.
Can oldun, canan oldun toprak ana.
Organik, inorganik
Tohumlar hep sentetik
Adem oğlu şaşırmış toprak ana.

Besle, üret durmadan,
Affet bizi toprak ana.
grup söylence'nin ilk albülümü.
dün bir doktorun bana ısrarla tavsiye ettiği cengiz aytmatov kitabı.
okudukça ağlatan ,mükemmel bir kitaptır.
fatma girik ve tamer yiğit´in rol aldığı nadide bir yeşilçam eseri.

bu film aslında 1958 tarihli 'mother india' adlı hint filminin türkleştirilmiş versiyonudur. bu mother india ise 1940 tarihli başka bir filmin tekrar çekimidir.
en sevdiğim cengiz aytmatov kitabıdır. harikuladedir efenim okuyunuz.
ilkokulda okuma bayramında öğretmen tarafından hediye edilmişse, küçücük bir bünyenin ruhunu yaralayan bir eser olacak olan eserdir.

--spoiler--
acaip psikolojim yıpranmıştı. daha sübyandım
--spoiler--
cengiz aytmatov'un hayal gücüyle, kalemiyle sovyet aydınlarını, devlet adamlarını korkuttuğu kitabı. orta asya'da böyle bir yazarın olması sovyetleri rahatsız etmiştir. kitaptan sonra çektiği çile artmıştır.
tolgonay ana'nın sırdaşı toprak ana'yla dertleşmelerinin anlatıldığı cengiz aytmatov başeseri.
cengiz aytmatov ender romanlarından.
--spoiler--
.. söyle bana toprak ana, gerçeği söyle: insanlar savaşmadan yaşayamazlar mı?

çok güç bir soru sordun Tolgonay. nice nice milletler savaş sonunda yok olup gittiler, nice nice şehirler yanıp kül oldu ve toprak olarak üzerimde insan ayağının izini görmek için yüzyıllarca beklediğim çağlar oldu. insanlar nezaman bir savaş başlatacak olsa onlara şöyle diyorum: ey dağların, denizlerin öbür tarafındaki insanlar, siz ki mavi göğün altında yaşıyorsunuz savaş neyinize gerek? ben toprağım, bana bakın! ben herbiriniz için ayınıyım ve siz de benim gözümde eşitsiniz. benim için önemli olan sizin sözleriniz değildir. ben sizin dostluğunuza muhtacım, çalışmanıza, beni işlemenize! saban izine bir çekirdek, bir tohum tanesi atın, size yüz katını vereyim, küçük bir fidan dikin kocaman bir çınar vereyim! evler kurun, temel olayım!

üreyin, çoğalın, hepinize güzel bir barınak olayım! derinim, yükseğim, büyüğüm, ucum bucağım da yok... hepinize yeterim ben... sen de bana insanlar savaşmadan yaşayamaz mı diyorsun Tolgonay. bu bana bağlı değil ki. siz insanlara,niyetinize, irade ve bilgeliğine bağlı...

--spoiler--
bir ara tolganaya sarılıp size anne diyebilir miyim diyerek sarılmak istediğim kitap.
ortaokulda edebiyat öğretmeninin sınavda 50 puanlık soru sorucam okuyun dediği, ama soru filan sormadığı sonra da gevşek gevşek fena mı işte okumuş oldunuz dediği kitap. sana laflar hazırladım mehmet.
o çaresizlik o yokluk o kadar çileye rağmen mutlu olma çabasındaki küçük bir ailenin ağlatan dramasıdır.

türk filmi zaten başlı başına bir yapıttır. umarım dizi sektörü farketmez de hep o eski türk filmindeki gibi içten kalır.
acip birdaha okusam yine yeniden aglarim kitabı..
şu an okuduğum kitap. yarısındayım.

arada sırada aytmatov'un cümlelere serpiştirdiği sovyet milliyetçiliği yüzünden çok ön yargım oluştu şahsen. inşallah sonuda ''oğlum ölse de sovyet sağ olsun, kızıl bayrak' vs şeklinde bitmez.

aytmatov'u çok severim bak orası ayrı.
mother earth dır. güzel bir within temptation şarkısıdır.
bitirdiğim kitap.
söz söylenecek gibi değil.
türkçe çevirisi nasıldır bilmem, ben rusça aslından okudum ve daha böyle bir anlatım görmedim.

kimseye söylemeyin de sonunda şöyle bir damla göz yaşı süzülmedi değil hani.
kitabın en hüzünlü karakteri aliman suvankulova'dır hiç şüphesiz.
Biz, Dünya halkları ve ulusları:

Hepimiz, ortak bir kadere sahip birbiriyle ilişkili ve birbirine bağımlı varlıklardan oluşan, parçalanamaz ve canlı bir topluluğun, Toprak Ana’nın parçası olduğumuzu biliyoruz;

Toprak Ana’nın yaşamın, gıdanın ve öğrenmenin kaynağı olduğunu ve iyi yaşamamız için ihtiyaç duyduğumuz herşeyi sağladığını minnetle kabul ediyoruz;

Kapitalist sistemin ve her çeşit yağma, sömürü, istismar ve kirlenmenin, bugün bildiğimiz yaşamı iklim değişikliği gibi olaylarla riske atarak, Toprak Ana’ya büyük yıkım, bozulma ve parçalanma getirdiğinin farkındayız;

Birbirine bağımlı varlıkların oluşturduğu bir topluluk içerisinde, yani Toprak Ana’da, bir dengesizliğe yol açmadan sadece insanların haklarını tanımanın mümkün olmadığına ikna olduk;

insan haklarını garanti altına almak için Toprak Ana ve tüm varlıkların haklarını tanımak ve savunmak gerektiğini ve bunu yapan kültürlerin, uygulamaların ve yasaların var olduğunu söylüyoruz;

iklim değişikliğine ve Toprak Ana üzerinde tehditlere neden olan yapıların ve sistemlerin dönüşümü için belirleyici, kolektif eylemlerde bulunmanın aciliyetinin bilincindeyiz;

Toprak Ana Hakları Evrensel Beyannamesi’ni kamuya ilan ediyor ve Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Bu, tüm dünya halkları ve ulusları için ortak bir başarı standardı olmalı. Her birey ve kurum öğretim, eğitim ve bilinçlendirmeyle bu standartları destekleme sorumluluğu almalı. Bu Beyanname’de tanımlanmış haklara saygı göstermeli ve gecikmeden ulusal ve uluslararası yenilikçi önlem ve mekanizmalarla dünyadaki tüm halklar ve devletler arasında evrensel olarak etkili bir şekilde tanınması ve yerine getirilmesi garanti altına alınmalı.

-Toprak Ana:

1) Toprak Ana canlı bir varlıktır.

2) Toprak Ana, tüm varlıkları besleyen, kapsayan ve meydana getiren birbiriyle ilişkili varlıkların eşsiz, parçalanamaz, kendi kendini düzenleyen bir topluluğudur.

3) Her varlık, Toprak Ana’nın ayrılmaz bir parçası olarak ilişkileriyle tanımlanır.

4) Toprak Ana’nın doğal hakları, varoluş ile aynı kaynaktan geldiğinden dolayı elinden alınamaz.

5) Toprak Ana ve tüm varlıklar, türler, organik ve inorganik varlıklar arasında yapılan, insanlar için kullanılan her türlü ayrım olmadan bu Beyanname’de tanımlanmış tüm doğal haklara sahiptir.

6) insanların insan haklarına sahip olduğu gibi, tüm diğer varlıklar da kendilerine özel, varoldukları topluluklar içerisindeki rol ve işlevlerine uygun haklara sahiptir.

7) Her varlığın hakları diğer varlıkların haklarıyla sınırlıdır. Haklar arasındaki herhangi bir çatışma Toprak Ana’nın bütünlüğünü, dengesini ve sağlığını sürdürecek şekilde çözülmek zorundadır.

-Toprak Ana’nın Doğal Hakları:

1) Toprak Ana ve meydana getirdiği tüm varlıklar aşağıdaki doğal haklara sahiptir:
(a) Yaşama ve var olma hakkı;
(b) Saygı duyulma hakkı;
(c) Yaşamsal döngülerini ve süreçlerini insan tarafından bozulmadan devam ettirme ve biyolojik kapasitesini yeniden oluşturma hakkı;
(d) Kendi kimliğini ve bütünlüğünü ayrı, özlük ve birbiriyle ilişkili varlıklar olarak sürdürme hakkı;
(e) Yaşam kaynağı olarak su hakkı;
(f) Temiz hava hakkı;
(g) Bütünsel sağlık hakkı;
(h) Kirlenmeden, zehirli ve radyoaktif atıklardan muaf olma hakkı;
(i) Bütünlüğünü yahut yaşamsal ve sağlıklı işleyişini tehdit edecek şekilde genetik yapısındaki bozulma ve değişikliklerden muaf olma hakkı;
(j) Bu Beyanname’de kabul edilmiş hakların insan faaliyetleri nedeniyle ihlal edilmesi durumunda bunların gecikmeden ve tam olarak iyileştirilmesi hakkı;

2) Her varlık, Toprak Ana’nın uyumlu işleyişi için kendi rolünü yerine getirme hakkına sahiptir.

3) Her varlık, insanların işkence yahut kötü muamelesinden muaf olma ve belli bir refaha sahip olma hakkına sahiptir.

-insanların Toprak Ana’ya olan Yükümlülükleri:

1) Her insan Toprak Ana’ya saygı göstermek ve onunla uyum içerisinde yaşamaktan sorumludur.

2) insanlar, tüm devletler, tüm kamu ve özel kurumlar aşağıdakileri yapmak zorundadır:
(a) Bu Beyanname’de tanımlanmış haklar ve yükümlülüklere uygun olarak hareket etmek;
(b) Bu Beyanname’de tanımlanmış haklar ve yükümlülüklerin tam olarak yerine getirilmesi ve uygulanmasını kabul ve teşvik etmek;
(c) Bu Beyanname’ye uygun olarak Toprak Ana ile uyum içerisinde nasıl yaşanacağı konusunda öğrenme, analiz, yorumlama ve iletişimde yer almak ve teşvik etmek;
(d) Günümüzde ve gelecekte, insanın refahına yönelik faaliyetlerin Toprak Ana’nın refahına katkıda bulunmasını garanti etmek;
(e) Toprak Ana’nın haklarının savunulması, korunması ve muhafaza edilmesi için etkili standartlar ve yasalar belirlemek ve uygulamak;
(f) Toprak Ana’nın yaşamsal ekolojik döngülerine, süreçlerine ve dengelerine saygı göstermek, korumak, muhafaza etmek ve gerekli olduğu yerlerde bütünlüğünü iyileştirmek;
(g) Bu Beyanname’de tanımlanmış doğal hakların insanlar tarafından ihlal edilmesiyle oluşan hasarların düzeltilmesini ve sorumluların Toprak Ana’nın bütünlüğünü ve sağlığını yeniden sağlamaktan sorumlu tutulmasını garanti etmek;
(h) Toprak Ana’nın ve tüm varlıkların haklarını savunmak için insanlara ve kurumlara yetki vermek;
(i) Türlerin neslinin tükenmesine, ekosistemlerin yok olmasına yahut ekolojik döngülerin bozulmasına neden olan insan faaliyetlerini önlemek için ihtiyatlı ve kısıtlayıcı önlemler tesis etmek;
(j) Barışı sağlamak ve nükleer, kimyasal ve biyolojik silahları ortadan kaldırmak;
(k) insanların kendi kültürlerine, geleneklerine ve adetlerine uygun olarak Toprak Ana ve tüm varlıklara saygı gösterdikleri pratikleri teşvik etmek ve desteklemek;
(l) Toprak Ana ile uyum içerisinde olan ve bu Beyanname’de tanımlanmış haklara uygun ekonomik sistemleri teşvik etmek;

Tanımlar:

1) “Varlık” tanımı ekosistemleri, doğal toplulukları, türleri ve Toprak Ana’nın bir parçası olarak varolan tüm diğer doğal varoluşları kapsar.

2) Bu Beyanname’deki hiçbir şey tüm varlıkların yahut belirtilen varlıkların diğer doğal haklarının tanınmasını kısıtlamaz.
Cengiz Aytmatov'un en güzel romanlarından biridir. Ağlamaktan okuyamadığım, karakterlerine "kurban olurum lan!" Diye üzüldüğüm, her sahnesini beynimde canlandırıp yüreğime izler açtığım harika bir romandır. Okumaya korkar oldum arkadaş. 143 sayfa birşey zaten bir aydır bitiremedim. Korkuyorum lan bu kadar mı dramatik olur!
gözlerinizde yaşla bitirirsiniz.
baştan aşağı harika bi eser diyorum. o kitabı okumamak büyük kayıp.
okunabilecek en güzel kitaplardan biri. ağlatan kitaplardandır.

sinemamızda da yerini almıştır filmi.