bugün

ikili-üçlü-beşli iletişimde gayet iyi iken bir toplulukta söz sırası gelince konuşamama durumudur. rezil olursun.

dün akşam bir iftar yemeği düzenlendi ve ataması yapılan personel için bir veda yemeğiydi aynı zamanda. Her şey güzel başladı, yemekler yendi, bağlama gitar eşliğinde şarkı türküler söylendi. vakit ilerledikçe içten içe "iyi lan bu gereksiz veda konuşmalarından kurtulduk, oohh şükür atlattık" diye düşünürken "eeee hadi bakalım, bir veda konuşması yapın" cümlesiyle yıkıldım amk. baştan başladık ve yanımdaki arkadaş kalktı gayet güzel bir konuşma yaptı. "teşekkür ederim" cümlesiyle bitirip alkışların hemen akabinde tüm gözlerin bana yöneldiğini gördüm. anassını sikyimmm, şimdi ne konuşacam lan ben. öhhö, öhö. Hepiniz hoşgeldiniz.. ıııı.. bende söz bitti lan. o aradaki sessizlik var ya. onun ben amına koyim. sadece "geldiğiniz için teşekkür ederim" diyebildim sonra. vayy amk hoşgeldinizle başladım, teşekkür ederimle bitirdim. hepi topu en fazla yarım dakika sürdü ama oradakilerin gözünde "lan iki lafı bir araya getirip konuşamadı" oldum.

hay bu yemeği düzenleyenin de, "hadi bi veda konuşması yapın" diyenin de, bana götüyle gülenin de amına koyim.
neden yaşandığı anlaşılamayan durumdur.

mesela şimdi burda bık bık yazıyonuz,

bi sürü insan okuyo.

bunu alın,

o ortamlarda sözlü olarak dile getirin.

hepsi bu.
karsinda seni dinliyenleri ciplak olarak hayal edersen daha rahat konusursun.
biraz özgüven eksikliğinden kaynaklanır genelde. bu ülkemizde çok fazla kişide var ve engellenmesi çok zor gibi. daha ilk okulda tam ergenliğe gireceğimiz zaman kendimize bir güven geleceği zaman kişiliklerimizin oturduğu zaman liseye gönderiliyoruz. bir özgüven patlaması ile gittiğimiz ben bu işi yaparım düşüncesiyle hayaller ile gittiğimiz yerden; ben pasif bir insanım , ben birşeyi beceremem düşünceleri ile hayattan soğumuş bi şekilde mezun oluyoruz. eğitim sistemimiz ve sevgili öğretmenlerimiz sağolsun bizi böyle özgüvensiz bir şekilde aşağılayarak yetiştirmeye devam ettikleri için.
This is a sosyal fobi.
Birden fazla insan görünce çekinmek durumudur.

Tiyatro, hitabet gibi etkinliklerle yenilenilecek bir fobidir.
Özgüven eksikliğinden kaynaklıdır bendede var. birazda hazırlanacaktın birader, yanındakine geldiğine göre sanada gelecek o mikrofon.

Şimdi ben buraya niye çıktım, nasıl çıktım, niçin çıktım. Repliğini akıla getirir.
kalp çarpma hızının artmasına neden olan kekeleme, pepeleme durumudur. konuş ya birardre aklına geldiği gibi gönlünce konuş.
sözlükte çok fazla insanda var olduğunu düşündüğüm sorun.

aslında her insanda vardır. hiçkimse topluluk karşısında, evde kendi kendine otururken olduğu kadar rahat duramaz. bu mümkün değildir. eğer günlük yaşamınızda önünüze bir engelse psikolojik bir sorun olarak görülebilir. çözümü vardır.

(bkz: sosyal fobi)
bazen benim de başıma gelendir.

özgüven eksikliği, utangaçlık, çekingenlik gibi sebeplerden ötürü.
dideral için rahatlarsınız.
utangaç olmak.
Hoşgeldiniz... hoşgeldinazı... hoşgeldinizizassız....!!!!!
Özgüveni düşük kişilik belirtisidir.